Արցախի ինքնորոշման իրավունքի իրացման խնդիրը կենսական անհրաժեշտություն է. Ստեփանակերտից արձագանքում են Ալիևի հայտարարություններին
Արցախի ինքնորոշման իրավունքի իրացման խնդիրը կենսական անհրաժեշտություն է.
Ստեփանակերտից արձագանքում են Ալիևի հայտարարություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախագահի՝ միջազգային հարաբերությունների հարցերով խորհրդական Նելլի Բաղդասարյանը «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում անդրադարձել է Լաչինի միջանցքով դեպի Արցախ ռազմատեխնիկայի տեղափոխման՝ ադրբեջանական կողմի տարածած ապատեղեկատվությանը,  ՌԴ խաղաղապահ առաքելության դեմ ուղղված  Ադրբեջանի պաշտոնական և տեղեկատվական շրջանակների որոշ մեղադրանքներին, 2022 թվականի նոյեմբերի 8-ին Իլհամ Ալիևի կողմից Շուշիում հնչեցրած ակնարկներին ու ագրեսիվ հայտարարությունների նարատիվներին:
- Տիկին Բաղդասարյան, օրերս ադրբեջանական կողմը լուր է տարածել, թե իբր Լաչինի միջանցքով զինտեխնիկա է տեղափոխվում Արցախ: Հատկանշական է, որ դա տեղի ունեցավ Սոչիի հանդիպումից հետո: Ձեր կարծիքով՝ ինչո՞վ է պայմանավորված նման լուրի շրջանառումը, ինչի՞ են ցանկանում դրանով հասնել:
- Ադրբեջանը փորձում է ամեն գնով հասնել միջանցքի նկատմամբ վերահսկողության: Արցախի Հանրապետության պաշտոնական շրջանակներն այս լուրը հերքել են, թեման զարգանալու դեպքում հերքման անհրաժեշտություն կարող է լինել նաև ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի կողմից՝ որպես նրա պատասխանատվության գոտու նկատմամբ ակնհայտ ապատեղեկատվություն: Փաստ է, որ նույն նարատիվները Ադրբեջանը զարգացնում էր նաև միջանցքի նախկին ուղղության նկատմամբ. ընթացիկ տարվա մարտին Ադրբեջանը դիմել էր ՄԱԿ-ին, ԵԽ-ին, ԵՄ-ին, ԵԱՀԿ-ին, ՆԱՏՕ-ին, ՌԴ ԱԳՆ-ին, իբրև թե «Լաչինի միջանցքը ռազմական նպատակներով օգտագործելու» մասին: Ադրբեջանը հետևողական քաղաքականություն է վարում՝ բաց տեքստով ՌԴ խաղաղապահությանը մեղադրելով Արցախի Հանրապետության ռազմականացմանը նպաստելու մեջ: Ադրբեջանը զարգացնում է նոր միջանցքում անցակետերի տեղակայման ոչ լեգիտիմ դիսկուրսը, ինչպես նաև պնդում է «միջանցք՝ միջանցքի դիմաց» նարատիվը: Հատկանշական է, որ Սոչիի հանդիպումից անմիջապես հետո ՌԴ-ն ճանապարհային հաղորդակցություններին տվել էր «երթուղիներ» ձևակերպումը:
- Շուշիում  2022 թվականի նոյեմբերի 8-ին անդրադառնալով Արցախում ՌԴ խաղաղապահ առաքելության թեմային՝ Ալիևն ակնարկել է, որ «Ռուս խաղաղապահներն այնտեղ ժամանակավոր են տեղակայվել, 2020 թ. նոյեմբերի 10-ի հայտարարության մեջ այդ ժամկետը նշված է»: Ըստ Ձեզ՝ ի՞նչ ենթատեքստեր է նման ակնարկը պարունակում:
- Ադրբեջանի նախագահի այս հայտարարությունն ուղղված էր Արցախի Հանրապետության նախագահի կողմից ՌԴ խաղաղապահների անժամկետայնության անհրաժեշտության մասին բազմիցս արված հայտարարություններին, այս տարվա հոկտեմբերի 30-ին Ստեփանակերտում տեղի ունեցած համաժողովրդական հանրահավաքի ընթացքում Արցախի ԱԺ-ի կողմից ընդունված հայտարարությանը, ՀՀ կողմից խաղաղապահների ներկայության ժամկետը երկարաձգելու առաջարկին, «Վալդայ» ակումբում ՌԴ նախագահի պատասխանին, Սոչիում այս թեմայով քննարկումներին: Ադրբեջանն իր առջև խնդիր է դրել բոլոր հնարավոր միջոցներով թույլ չտալ, որ այս թեման զարգանա:
- Նույն ելույթում Ադրբեջան նախագահը պնդել է, թե Հայաստանն Արցախից ամբողջությամբ դուրս չի բերել իր զորքերը: Ըստ Ձեզ՝ ինչով է պայմանավորված իրականությանը չհամապատասխանող այս պնդումը , որն, ի դեպ, պարբերական բնույթ է կրում:
- Սա Ադրբեջանի՝ Հայաստանին ագրեսորի և օկուպանտի դերում ներկայացնելու հետևողական քաղաքականությունն է: Արցախի Հանրապետության կողմից բազմիցս հերքվել են այս հայտարարությունները: Արցախում ինքնապաշտպանական գործառույթ իրականացնում է Արցախի Հանրապետության Պաշտպանության բանակը: Ավելին, 2020 թ. ադրբեջանա-ղարաբաղյան պատերազմից հետո շփման գծի աշխարհագրական բարդությունները և ձգվածությունն, ինչպես նաև՝ Ադրբեջանի կողմից հրադադարի պարբերական խախտումները պատճառ դարձան, որ ս.թ. մարտի 26-ին Արցախի Անվտանգության խորհրդի նիստի արդյունքով ՌԴ նախագահ, Անվտանգության խորհրդի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին ուղղված պաշտոնական գրությամբ խաղաղապահ զորակազմի թվաքանակի ավելացման խնդիր դրվի:
- Ադրբեջանի նախագահի հայտարարություններն ակնհայտ սպառնալիքներ էին պարունակում: Մասնավորապես, ի՞նչն այդ առումով կառանձնացնեիք և ինչ հետևություններ պետք է անել դրանցից:
- Միջազգային հանրությունը ցանկության դեպքում կարող է քննարկել ելույթի մի շարք շեշտադրումներ. մասնավորապես, ներկայացվեց Արցախի Հանրապետության դեմ ադրբեջանական «Փառուխ» և «Հատուցում» օպերացիաները՝ որպես ուժի կիրառմամբ նպատակներին հասնելու հաջողված միջոց, դա ուժի սպառնալիքի հերթական դրսևորում է: Ակնարկ արվեց ՀՀ տարածքում մի շարք օկուպացված բարձունքներ «հետագա «օգտագործման հնարավորությունների» մասին: Միջազգային հանրությունը, կարծում եմ, պետք է հաշվի առնի նաև իր հասցեին հնչած անհարգալից որակումները, և սա այն դեպքում, երբ նրանց շարքում առավելապես Ադրբեջանի դե յուրե գործընկեր կամ ռազմավարական դաշնակից պետություններն են: Ադրբեջանը շարունակում է խոսել վերջնագրերի լեզվով, նպատակ ունենալով ստիպելու կնքել խաղաղության պայմանագիր՝ սեփական օրակարգով: Իհարկե, սա ադրբեջանական կողմից նման բովանդակությամբ առաջին ելույթը չէ, սակայն սա հերթական ահազանգն է, որ Արցախի Հանրապետության ինքնորոշման իրավունքի իրացման խնդիրը կենսական անհրաժեշտություն է:

Вопрос реализации права Арцаха на самоопределение - жизненная необходимость: реакция Степанакерта на заявления Алиева
Вопрос реализации права Арцаха на самоопределение - жизненная необходимость:
реакция Степанакерта на заявления Алиева
Советник президента Республики Арцах по международным отношениям Нелли Багдасарян в разговоре с корреспондентом «Арменпресс» коснулась распространяемой азербайджанской стороной дезинформации о переброске военной техники в Арцах через Лачинский коридор, обвинений некоторых официальных и информационных кругов Азербайджана в адрес российской миротворческой миссии и нарративов агрессивных заявлений Ильхама Алиева, сделанных им 8 ноября 2022 года в Шуши.
- Госпожа Багдасарян, недавно азербайджанская сторона распространила информация, согласно которой, в Арцах через Лачинский коридор якобы переправляется военная техника. Примечательно, что это произошло после встречи в Сочи. На Ваш взгляд, в чем причина тиражирования такой информации, чего они хотят добиться?
- Азербайджан пытается любой ценой получить контроль над коридором. Официальные круги Республики Арцах опровергли эту новость, в случае развития темы может возникнуть необходимость в опровержении и со стороны российских миротворческих сил, как явной дезинформация относительно их зоны ответственности. Факт, что Азербайджан разработал те же нарративы и в отношении прежнего направления коридора. В марте этого года Азербайджан обращался в ООН, Совет Европы, ЕС, ОБСЕ, НАТО и в МИД России якобы по поводу «использования Лачинского коридора в военных целях». Азербайджан проводит последовательную политику, открыто обвиняя российские миротворческие силы в содействии милитаризации Республики Арцах. Азербайджан развивает нелегитимный дискурс размещения контрольно-пропускных пунктов в новом коридоре, а также настаивает на нарративе «коридор за коридор». Примечательно, что сразу после сочинской встречи Российская Федерация дорожным коммуникациям дала формулировку «маршруты».
- Касаясь темы российской миротворческой миссии в Арцахе, Алиев 8 ноября 2022 года в Шуши заявил, что «российские миротворцы там размещены временно, в заявлении от 10 ноября 2020 года этот период отмечен». Какие последствия, по Вашему мнению, несет в себе такое заявление?
- Заявления президента Азербайджана были сделаны в ответ на неоднократные заявления президента Республики Арцах о необходимости бессрочного пребывания российских миротворцев, заявления, принятого Национальным собранием Арцаха во время народного митинга, состоявшегося в Степанакерте 30 октября с. г., заявления о продлении срока пребывания миротворцев президента России в клубе «Валдай», обсуждения этой темы в Сочи. Азербайджан поставил перед собой задачу всеми возможными способами не допустить развития этой темы.
- В том же выступлении президент Азербайджана заявил, что Армения не полностью вывела свои войска из Арцаха. В чем причина этого лживого утверждения, которое, кстати, носит периодический характер?
- Это последовательная политика Азербайджана по представлению Армении в роли агрессора и оккупанта. Республика Арцах неоднократно опровергала эти заявления. Функции самообороны в Арцахе выполняет Армия обороны Республики Арцах. Более того, географические сложности и протяженность линии соприкосновения после азербайджано-карабахской войны 2020 года, а также периодические нарушения режима прекращения огня со стороны Азербайджана, стали причиной того, что в официальном письме президенту, председателю Совета безопасности Российской Федерации Владимиру Путину, составленном по итогам заседания Совета безопасности Арцаха 26 марта, был поднят вопрос об увеличении численности миротворческих контингентов.
- Заявления президента Азербайджана содержали явные угрозы. Что Вы выделили бы из них и какие выводы следует сделать?
- При желании международное сообщество может обсудить ряд тезисов выступления. В частности, азербайджанские операции «Парух» и «Возмездие» против Республики Арцах были представлены как успешный способ достижения целей с применением силы, это еще одно проявление угрозы силой. Сделан намек на «возможность дальнейшего использования» ряда оккупированных высот на территории РА. Думаю, международное сообщество также должно учитывать неуважительные слова в свой адрес, и это в том случае, когда среди них есть государства, являющиеся де-юре партнером или стратегическим союзником Азербайджана. Азербайджан продолжает говорить на языке ультиматумов, стремясь навязать мирный договор со своей повесткой дня. Конечно, это не первое выступление азербайджанской стороны подобного содержания, но это еще одно предупреждение, что вопрос реализации права Республики Арцах на самоопределение является жизненно необходимым.