ՀՀ-ում Գերմանիայի դեսպանը մտահոգություն է հայտնել Արցախում ստեղծված իրավիճակի կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լաչինի ճանապարհի արգելափակման հետևանքով Արցախում ստեղծված առողջապահական ճգնաժամի վտանգները առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը ներկայացրել է ՀՀ-ում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Վիկտոր Ռիխտերին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են Առողջապահության նախարարությունից, Անահիտ Ավանեսյանը կարևորել է, որ Եվրամիության երկրներն իրենց ձայնը բարձրացնեն և կանխեն հնարավոր աղետը:
Դեսպան Վիկտոր Ռիխտերն իր մտահոգությունն է հայտնել Արցախում ստեղծված իրավիճակի կապակցությամբ` նշելով, որ Գերմանիայի կառավարությունն ու Մարդու իրավունքների պաշտպանը ևս հանդես են եկել իրավիճակը դատապարտող հայտարարություններով:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել համավարակի շրջանում ԳԴՀ-ի կողմից Հայաստանին ցուցաբերված աջակցությանը, քննարկվել են ընդլայնված համագործակցության հնարավորությունները մի շարք ոլորտներում` ուռուցքաբանություն, հիվանդանոցների միջև կապի ապահովում, առողջության ապահովագրության ներդրում, ԱԱՊ բարեփոխումներ և այլն:

YEREVAN, DECEMBER 21, ARMENPRESS. Minister of Healthcare of Armenia Anahit Avanesyan presented the risks of an emerging healthcare crisis in Artsakh (Nagorno Karabakh) resulting from the blockade of Lachin Corridor during a meeting with German Ambassador to Armenia Viktor Richter.
Avanesyan called for EU countries to raise their voice and prevent the possible disaster, the healthcare ministry said in a readout.
Ambassador Richter expressed concern regarding the situation in Artsakh and noted that the German government and human rights defender have also issued statements condemning the situation.
The meeting also discussed Germany’s support provided to Armenia’s COVID-19 response during the pandemic, and possibilities for enhanced cooperation in several areas – oncology, connection between hospitals, introduction of health insurance, PHC reforms and others.