Ավելի քան 250 բարձրակարգ բժիշկ 15 զարգացած երկրից. հայկական Docus ստարտափը կյանքեր փրկող հարթակ է մշակել
Ավելի քան 250 բարձրակարգ բժիշկ 15 զարգացած երկրից. հայկական Docus
ստարտափը կյանքեր փրկող հարթակ է մշակել
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Պատահում է, երբ բուժառուն որևէ խնդրի շուրջ լիարժեք եզրակացություն ստանալու համար կարիք է ունենում այցելել մի քանի բժշկի կամ, լքելով հայրենիքը, ստանալ խորհրդատվություն այլ երկրների բարձրակարգ հիվանդանոցների բժիշկներից: Հայկական Docus ստարտափի մշակած տելեբժշկության հարթակը, լուծելով խնդիրը, Եվրոպայի և ԱՄՆ-ի  250 լավագույն բժիշկներին կապում է զարգացող երկրների հիվանդանոցների հետ:
TAT_4296.JPG (259 KB)
«Մեր նպատակն է լավագույն բժշկական փորձը հասանելի դարձնել բոլորին: Տեսնում ենք աշխարհը, որի ցանկացած անկյունում, ցանկացած բուժհաստատություն կարող է բուժառուի համար ապահովել որակյալ բուժօգնություն՝ հենվելով համաշխարհային մակարդակի գիտելիքի և փորձի վրա»,- «Արմենպրես» հետ զրույցում ասաց ստարտափի համահինադիր, տեխնոլոգիական տնօրեն Գևորգ Նազարյանը:
2021 թվականի նոյեմբերից ստարտափի հիմնադիրներ Գևորգ Նազարյանը և Ռոբերտ Սարգսյանը, թողնելով Մոսկվայում իրենց  շահութաբեր բիզնեսը, տեղափոխվում են Հայաստան և սկսում Docus-ի վրա աշխատել: Համահինադիրներից Նազարյանի խոսքով՝ գաղափարի գեներացման փուլում մեծ ներդրում է ունեցել Krisp, 10Web ընկերությունների ու BigStory վենչուրային ֆոնդի համահիմնադիր Արտավազդ Մինասյանը:
TAT_4268.JPG (281 KB)
«Զգացինք, որ կա նման հարթակի պահանջարկ: Հաճախ պատահում է, երբ բուժառուները կարիք են զգում նույն խնդրով տարբեր բժիշկների դիմել՝ հասկանալու իրենց ունեցած խնդրի լուծման ճանապարհները: Կարիք է լինում նաև լքել երկիրը՝ Եվրոպայի կամ ԱՄՆ-ի թոփ բժիշկներին իրենց խնդրին ծանոթացնելու համար: Խորացանք ու հասկացանք, որ նման դեպքերը ավելի շատ են, քան մենք պատկերացնում ենք»,- նշեց Նազարյանը:
Docus-ն անվտանգության բարձր ստանդարտներով web հարթակ է, որի միջոցով հնարավոր է ստանալ համաշխարահային մակարդակի բուժում: Հարթակն ունի Եվրոպայի և ԱՄՆ-ի 15 երկրներից ավելի քան 250 թոփ մասնագետների բազա, որոնք 30 րոպեանոց տեսազանգով կամ գրավոր տարբերակով կապվում են տեղի ընտրված գործընկեր բուժհաստատության բժիշկների հետ՝ ծանոթանալով  հարթակում առկա բուժառուի առողջապահական բոլոր գրառումներին և  բուժման իրենց տարբերակն են առաջարկում:
«Շատ մանրակրկիտ ենք ընտրում բժիշկներին՝ անպայման ուշադրություն դարձնելով փորձին, կրթությանը, հեղինակությանը, գիտական գործունեությանը, համագործակցության շրջանակներին: Ունենք քաղցկեղի, կարդիոհիվանդությունների, նյարդաբանական և այլ հիվանդությունների բժիշկներ՝ նպատակ ունենալով ավելացնել ցանկը»,-ասաց համահիմնադիրը:
Հարթակում ներգրավված բժիշկներից յուրաքանչյուրը իր մատուցած ծառայությունների համար իր գինն է առաջարկում: Կան բժիշկներ, որոնք սիմվոլիկ գումար են պահանջում՝ կարևորելով փորձի փոխանակումը և հումանիտար առաքելությունը։
TAT_4317.JPG (257 KB)
Հիմնադրները ստարտափը հիմնելիս դիտարկել են հայկական շուկան, սակայն հիմա կոնտրոնացած են Հնդկաստանի վրա, որի շուկան զգալիորեն մեծ է:
«Ներդրումների տեսանկյունից դժվար է Հայաստանից սկսելը: Ներդրողները ուշադրություն են դարձնում շուկայի մեծությանը ու պոտենցիալ աճին, որի պատճառով սկսել ենք Հնդկաստանից:  Առաջիկա 1-2 տարիներին նպատակ ունենք այլ շուկաներ էլ մուտք գործել, Հայաստանն էլ այդ շարքում կլինի»,- նշեց Նազարյանը:
Նմանը չունեցող ստարտափը փակել է նախասաղմանային փուլի ներդրումները: Ստարտափին աջակցել են Formula, BigStory վենչուրային ֆոնդերն ու հրեշտակ ներդրողները:
Docus-ի կայացման գործում անմասն չեն մնում բարձրակարգ խորհրդատուները: Թիմը 8 հոգուց է բաղկացած՝ առաջիկայում նպատակ ունեն ևս մի քանի անդամով համալրել իրենց թիմը:
Docus-ի համահիմնադիրը ընդգծում է՝ ստարտափ ունենալը լավ բան է, բայց երբ գիտակցում ես, որ ի հավելում դրան, արածդ աշխատանքը կարող է կյանքեր փրկել, աննկարագրելի մոտիվացիա է առաջանում:

“Revolutionary platform” in medicine launched by Armenian experts in India to expand to other countries
“Revolutionary platform” in medicine launched by Armenian experts in India to expand to
other countries
YEREVAN, FEBRUARY 8, ARMENPRESS. Many patients are seeking a second opinion regarding their diagnosis and treatment plan. Docus – the highly acclaimed platform created by two Armenian experts offers a revolutionary approach to medicine and a solution to this problem.
Docus is a US-based VC-funded startup committed to enabling access to top medical expertise for everyone.
By fostering collaboration between medical professionals, Docus enables access to the highest level of medical care for patients.
“Our goal is to enable access to top medical expertise for everyone. In any corner of the world, any healthcare provider can provide high-quality medical treatment for patients by relying on world-class experience and knowledge,” Docus CTO and co-founder Gevorg Nazaryan told ARMENPRESS.
Co-founders Gevorg Nazaryan and Robert Sargsyan began developing Docus in 2021. The entrepreneurs left their highly successful business in Moscow and moved to Armenia to work on Docus. Nazaryan credits Artavazd Minasyan, the co-founder of Krisp, 10Web and BigStory venture capital fund for greatly contributing in the phase of generating the idea.
“We felt that there’s a demand for this kind of a platform. Patients often seek second opinions from various doctors to understand the best treatment option for them. Sometimes they even need to travel abroad to seek opinions from leading doctors in Europe or the United States. We conducted studies and realized that this happens a lot more often than we thought,” Nazaryan said.
Presently, Docus collaborates with over 250 top medical experts from Europe and the United States, who contact doctors from partner local healthcare providers in written form or via video call to provide the patient with the best possible medical care.
“We are choosing the doctors very meticulously, with focus on their experience, education, reputation, expertise and circle of collaboration. We have doctors specializing in the treatment of cancer, cardiovascular diseases, neurological and other diseases, and we plan to expand the list,” the CTO and co-founder said.
Each of the doctors involved in the platform sets the cost for their rendered services. However, some of them have set a symbolic price because they attach importance to exchange of experience and humanitarian mission.
Upon launching the startup, the co-founders considered the Armenian market but are now focused on India, where the market is significantly larger. Docus provides a user-friendly, all-in-one platform to organize the consultation and communication process between top Indian doctors and top Medical Experts from the US and Europe, ensuring the highest level of medical care for patients.
“It’s difficult to start from Armenia in terms of investments. Investors pay attention to market size and potential growth, that’s why we began from India. We plan to access new markets in the next one or two years, and Armenia will be among them,” Nazaryan said.
The startup was supported by the Formula and BigStory venture capital funds and angel investors. The one-of-a-kind startup has already covered its pre-seed phase investments.
Docus plans to enhance its team, which currently consists of eight specialists including high-class consultants.
Nazaryan said that realizing that their startup can save lives is an “indescribable motivation” for the Docus team.
Docus recently received acclaim from India Today, which described the platform as “a revolutionary approach to medicine, which aims to democratize medical knowledge.”