ԵՄ-ն հավատարիմ է Հայաստանի հետ գործընկերությանն ու խաղաղ Հարավային Կովկասի կառուցմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությունը հավատարիմ է Հայաստանի հետ գործընկերությանը, խաղաղ և բարգավաճ Հարավային Կովկասի կառուցմանը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոգում գրել է Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը:
Նա շնորհակալություն է հայտնել ԵՄ-ում Հայաստանի ներկայացուցչության ղեկավար, դեսպան Աննա Աղաջանյանին՝ Հայաստանի և Եվրամիության միջև Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելու 2-ամյակի առիթով տոնակատարության համար:
«Եվրամիությունը հավատարիմ է Հայաստանի հետ գործընկերությանը, խաղաղ և բարգավաճ Հարավային Կովկասի կառուցմանը: Մենք աջակցում ենք Հայաստանին ու Ադրբեջանին՝ հասնելու կայուն, համապարփակ և արդար խաղաղության»,-նշել է Կլաարը:

EU is committed to partnership with Armenia, building peaceful and prosperous South Caucasus – Toivo Klaar
EU is committed to partnership with Armenia, building peaceful and prosperous South
Caucasus – Toivo Klaar
YEREVAN, MARCH 24, ARMENPRESS. The European Union is committed to partnership with Armenia and to building a peaceful and prosperous South Caucasus, the European Union’s Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia Toivo Klaar said March 24.
In a tweet, Klaar thanked the Head of the Armenian Mission to the EU, Ambassador Anna Aghadjanian for hosting a celebration of the second anniversary of the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) between Armenia and the EU.
“Thank you Ambassador Anna Aghadjanian for hosting celebration of the second anniversary of Armenia-EU CEPA. The EU is committed to partnership with Armenia and to building a peaceful and prosperous South Caucasus. We support Armenia and Azerbaijan in achieving a lasting, comprehensive and fair peace,” Klaar tweeted.