2024-ին Հայաստանը կհայտնվի Մարսի ուսումնասիրությունների էպիկենտրոնում. ստորագրվել է հուշագիր
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Մարսի անալոգային ուսումնասիրությունների անցկացման մասին Երևանում հուշագիր է ստորագրվել Հայաստանի օդատիեզերական գործակալության ու Ավստրիական տիեզերական ֆորումի միջև։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ hուշագիրը ստորագրել են Հայաստանի օդատիեզերական գործակալության ղեկավար Մհեր Մեհրաբյանն ու Ավստրիական տիեզերական ֆորումի տնօրեն Գերնոտ Գրոմերը։
Գրոմերի խոսքով` մեկ տարի անց Հայաստանը կհայտնվի Մարսի ուսումնասիրությունների էպիկենտրոնում։
«Հույս ունեմ, որ Հայաստանը ակտիվ մասնակցություն կունենա նախագծի նորարարական մշակումների ներգրավման տեսանկյունից: Արդեն 20 երկրների ներկայացուցիչներ այս ուսումնասիրություններին միանալու պատրաստակամություն են հայտնել»,- ասաց Գրոմերը։
Նա նշեց, որ նախնական գնահատականներով, առաջին իրական առաքելությունը Մարս կուղարկվի 20-30 տարվա ընթացքում։
«Առաջին առաքելության անդամներն արդեն ծնվել են Նյու Յորքում, Պեկինում կամ, գուցե, Երևանում, սակայն այդ մասին դեռ չգիտեն»,-նշեց ավստրիացի գիտնականը։
Գրոմերը հայտնեց նաև, որ առաքելությունից հետո Հայաստանի տարբեր քաղաքներում մի շարք դասախոսություններ կանցկացվեն, որոնց ընթացքում կներկայացվեն դրա մանրամասները։
Օդատիեզերական գործակալության ղեկավար Մհեր Մեհրաբյանի խոսքով՝ Հայաստանի համար սա մեծ և կարևոր քայլ է։
«Բոլորս այստեղ ենք հանուն երազանքի` նվաճել տիեզերքը, այն նոր տուն դարձնել։ Եվ դա շատ մեծ քայլ է այդ ուղղությամբ»,- ասաց Մեհրաբյանը։
ԱՏՁՄ տնօրեն Հայկ Չոբանյանը կոչ արեց կրթական հաստատություններին օգտվել պատմական հնարավորությունից և ակտիվ մասնակցել նախապատրաստական աշխատանքներին:
«Կարևոր են Հայաստանում նմանատիպ նշանակալի իրադարձությունները, քանի որ դա նաև երկիրը դիրքավորում է համաշխարհային քարտեզի այն տեղում, որտեղ մենք արժանի ենք լինել»,- ասաց Չոբանյանը:

Между Аэрокосмическим агентством Армении и Австрийским космическим форумом подписан меморандум об исследовании Марса
Между Аэрокосмическим агентством Армении и Австрийским космическим форумом
подписан меморандум об исследовании Марса
В Ереване подписан меморандум между Аэрокосмическим агентством Армении и Австрийским космическим форумом о проведении аналоговых исследований Марса.
Как сообщает Арменпресс, меморандум подписали глава Армянского аэрокосмического агентства Мгер Меграбян и директор Австрийского космического форума Гернот Громер.
“Надеюсь, что Армения примет активное участие в проекте с точки зрения привлечения инновационных разработок. Готовность присоединиться к этим исследованиям уже выразили представители 20 стран”, - сказал Громер.
Он отметил, что по предварительным оценкам первая реальная миссия на Марс будет отправлена ​​в течение 20-30 лет.
“Члены первой миссии уже родились в Нью-Йорке, Пекине или, может быть, в Ереване, но пока об этом не знают”, — сказал австрийский ученый.
Громер также сообщил, что после миссии в разных городах Армении будет проведен ряд лекций, в ходе которых будут представлены ее подробности.
По словам главы Аэрокосмического агентства Мгера Меграбяна, это большой и важный для Армении шаг.
“Мы все здесь ради мечты покорить космос, сделать ее новым домом. И это очень большой шаг в этом направлении”, - сказал Меграбян.
Директор UATE Айк Чобанян призвал учебные заведения воспользоваться историческим шансом и активно участвовать в подготовительных работах.
“Подобные значимые события в Армении важны, потому что они также позиционируют страну на карте мира там, где мы достойны быть”, - сказал Чобанян.