Հանրապետության նախագահը տոնի կապակցությամբ մի խումբ զինծառայողների է պարգևատրել
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի հրամանագրով Հանրապետության տոնի առթիվ, հայրենիքի պաշտպանության և անվտանգության ապահովման գործում ներդրած ավանդի, մարտական գործողությունների ընթացքում ցուցաբերած խիզախության և նվիրումի համար մի խումբ զինծառայողներ պարգևատրվել են մեդալներով։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմից, Սարդարապատի հուշահամալիր, Հայոց ազգագրության թանգարանում տեղի ունեցած պարգևատրման արարողությանը Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հանձնել է պարգևները, շնորհավորել պարգևատրվածներին և շնորհակալություն հայտնել խիզախության և նվիրումի համար:
Իր խոսքում Հանրապետության նախագահը մասնավորապես ասել է.
«Շնորհավորում եմ բոլորիս Հանրապետության օրվա կապակցությամբ: Մայիսի 28-ը մեր պետականության ամենախորհրդանշական տոնն է և մեր պատմության ամենապայծառ դրվագներից մեկը:
1918 թվականի մայիսի 28-ին Հայաստանի առաջին հանրապետության հռչակումը Սարդարապատի հերոսամարտում մեր հաղթանակի անմիջական արդյունքն էր և ավելի քան 500 տարվա դադարից հետո հայկական պետականության վերածննդի հռչակագիրը:
Առաջին Հանրապետությունը ձևավորվեց մեզ պարտադրված պատերազմի պայմաններում, երբ չունենալով բարեկամ ու դաշնակից մեր ժողովուրդը, մեր պետական այրերը կարողացան գտնել համախմբման ու զորեղ հակառակորդներին դիմագրավելու ներուժը:
Նույն էր նաև 1991-ին, երբ մեզ կրկին պարտադրվեց պատերազմ և նորից մենք պետք է մեր անկախ պետականությունը կերտեինք պատերազմի բովում ու դիմադրության ճիգով՝ ճաշակելով և կորուստների դառնությունը, և հաղթանակների բերկրանքը:
Մենք կարողացանք մեր միասնությամբ, մեր պայքարով ցույց տալ աշխարհի քարտեզի վրա Հայաստանի Հանրապետության լինելու իրավունքը:
Այսօր՝ 2023 թվականի մայիսի 28-ին, երբ Առաջին հանրապետությունը վաղուց արդեն պատմություն է, իսկ 1991 թվականի սեպտեմբերի 21-ին ծնունդ առած Հայաստանի Հանրապետությունը մեր ներկան, լավ առիթ է մեր պատմությունը, անկախ պետականության անցած ուղին վերարժևորելու և գնահատելու համար: Ընդհանրապես, թե Առաջին հանրապետության, թե Խորհրդային Հայաստանի վերաբերյալ հնչում են ամենատարբեր գնահատականներ, սակայն իրականությունն այն է, որ մեր անկախ պետականությունը մեր ժողովրդի միասնական կամքի արդյունքն է:
Մենք համոզված ենք, որ այսօր էլ՝ ապավինելով մեր ուժին, վստահելով ու հավատալով մեր իշխանությանն ու մեր ժողովրդի իմաստնությանը, կարող ենք դիմագրավել դժվարին մարտահրավերներին և կերտել այն երկիրը, որի մասին երազում ենք:
Եվս մեկ անգամ շնորհավորելով բոլորիս՝ մաղթում եմ հաջողություններ, ուժ, կորով ու ամրություն մեր պետականությանը»:

Президент Республики наградил группу военнослужащих по случаю праздника
Указом Президента Республики Ваагна Хачатуряна по случаю Дня Республики группа военнослужащих награждена медалями за вклад в защиту и безопасность Родины, за проявленное мужество и самоотверженность в боевых операциях.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ   аппарата президента Республики Армения, в Армянском этнографическом музее Сардарапатского мемориала президент Республики Ваагн Хачатурян вручил награды, поздравил награжденных и поблагодарил их за мужество и преданность.
В своем выступлении президент Республики, в частности, отметил:
«Поздравляю всех нас с Днем Республики. 28 мая — самый символичный праздник нашей государственности и один из самых ярких эпизодов нашей истории.
Провозглашение 28 мая 1918 года первой республики Армения явилось прямым результатом нашей победы в героической Сардарапатской битве и провозглашением возрождения армянской государственности после более чем 500-летней паузы.
Первая республика сформировалась в условиях навязанной нам войны, когда наш народ, не имея друзей и союзников, наши государственные деятели смогли найти в себе силы объединиться и противостоять могущественным противникам.
Так было и в 1991 году, когда нам снова навязывали войну, и снова нам приходилось строить свою независимую государственность в горниле войны и сопротивления, вкусив и горечь потерь, и радость побед.
Своим единством, своей борьбой мы смогли показать право Республики Армения быть на карте мира.
Сегодня, 28 мая 2023 года, когда Первая Республика уже стала историей, а наше настоящее — Республика Армения, родившаяся 21 сентября 1991 года, это хорошая возможность переосмыслить и оценить нашу историю, путь независимой государственности. Вообще есть разные оценки — как Первой республике, так и Советской Армении, но реальность такова, что наша независимая государственность — это результат единой воли нашего народа.
Мы убеждены, что уже сегодня, опираясь на свои силы, доверяя и веря в наше правительство и мудрость нашего народа, мы сможем справиться с трудными задачами и построить страну, о которой мечтаем.