Ալեն Սիմոնյանն ու Վալենտինա Մատվիենկոն քննարկել են Լաչինի միջանցքի ճգնաժամի հետևանքով ԼՂ-ում ստեղծված հումանիտար աղետի մանրամասները
Ալեն Սիմոնյանն ու Վալենտինա Մատվիենկոն քննարկել են Լաչինի միջանցքի
ճգնաժամի հետևանքով ԼՂ-ում ստեղծված հումանիտար աղետի մանրամասները
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ռուսաստանի Դաշնային ժողովի դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԺ-ի տարածած հաղորդագրությունից, Ալեն Սիմոնյանը ցավակցական խոսքեր է փոխանցել նախօրեին Մախաչկալայի բենզալցակայանի պայթյունի պատճառով զոհվածների ընտանիքներին, հարազատներին եւ արագ ապաքինում մաղթել տուժածներին։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկվել են Լաչինի միջանցքի ճգնաժամի հետեւանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար աղետի մանրամասները, ինչպես նաեւ անդրադարձ է եղել ադրբեջանական պատանդառության մեջ գտնվող ռազմագերիների հայրենադարձմանը։

А.Симонян и В.Матвиенко обсудили детали гуманитарной катастрофы в НК из-за кризиса в Лачинском коридоре
А.Симонян и В.Матвиенко обсудили детали гуманитарной катастрофы в НК из-за
кризиса в Лачинском коридоре
Спикер Национального Собрания Армении Ален Симонян провел телефонный разговор с Председателем Совета Федерации Федерального Собрания России Валентиной Матвиенко.
Как стало известно Арменпресс из сообщения  Национального Собрания Республики Армения, Ален Симонян выразил соболезнования родным и близким погибших вчера в результате взрыва на АЗС в Махачкале и пожелал пострадавшим скорейшего выздоровления.
В ходе телефонного разговора были обсуждены подробности гуманитарной катастрофы, возникшей в Нагорном Карабахе в результате кризиса в Лачинском коридоре, а также репатриация военнопленных, взятых в заложники Азербайджаном.