Ատոմակայանի անվտանգության հետ կապված որևէ խնդիր չկա, այն փակելու քայլեր Թուրքիան բազմիցս է արել. փորձագետ
Ատոմակայանի անվտանգության հետ կապված որևէ խնդիր չկա, այն փակելու
քայլեր Թուրքիան բազմիցս է արել. փորձագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Էներգետիկ անվտանգության փորձագետ Վահե Դավթյանը վստահեցնում է, որ հայկական ատոմային էլեկտրակայանի անվտանգության հետ կապված որևէ խնդիր չկա: Նրա խոսքով՝ Հայաստանը շարունակում է հանդես գալ տարածաշրջանում որպես «խաղաղ ատոմ» զարգացնող միակ երկիր, իսկ Մեծամորի ատոմակայանը փակելու Թուրքիայի նախաձեռնությունը բացառապես քաղաքական դաշտում է, քանի որ թուրք-ադրբեջանական տանդեմը ձգտում է խարխլել Հայաստանի ազգային անվտանգության այս հենասյունը:
Փորձագետը նման դիրքորոշում է հայտնել  «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում՝ անդրադառնալով Մեծամորի ատոմակայանը փակելու պահանջով Թուրքիայի կողմից ՄԱԳԱՏԷ-ին դիմելու հարցին:
Փորձագետը նախ ընդգծեց՝ Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի կոնսերվացման, արդիականացման աշխատանքներ իրականացնելու, նոր բլոկի կառուցման վերաբերյալ որոշումները կայացվում են բացառապես Հայաստանի կառավարության կողմից: Միաժամանակ Թուրքիան, լինելով երկիր, որը 1997թ. միացել է ՄԱԳԱՏԷ-ի լրացուցիչ արձանագրություններին, կարող է նման նախաձեռնություններով հանդես գալ: «Ամեն ինչ կախված է նրանից՝ ՄԱԳԱՏԷ-ն այդ դիմումը կընդունի պարզապես ի գիտությո՞ւն, թե՞ դրան ընթացք կտա»,-ասաց փորձագետը:
Ընդ որում, սա առաջին դեպքը չէ․ 1995 թվականից ի վեր, երբ վերագործարկվեց ՀԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկը, Թուրքիան բազմիցս հանդես է եկել նման նախաձեռնություններով: Ավելի ուշ՝ 2000-ականների սկզբին, դրան միացել է նաև Բաքուն:
«Եթե այսօր Թուրքիան շեշտադրումը հիմնականում դնում է նրա վրա, թե Հայկական ատոմակայանը գտնվում է սեյսմիկ ակտիվ գոտում, ինչը ռիսկ է, ապա 1995 թվականից ի վեր առավելապես խոսվում էր այն մասին, թե ՀԱԷԿ-ի շահագործման արդյունքում սահմանամերձ գոտում՝ թուրքական բնակավայրերում, երեխաները ծնվում են անոմալիաներով, ուռուցքային հիվանդություններն են շատ տարածված: Բայց հետազոտությունները, որոնք նաև անցկացվել են Հայաստանում, ապացուցում են, որ դրանք մերկապարանոց են: ՀԱԷԿ-ի բացասական ազդեցության վերաբերյալ որևէ գիտական հիմնավորում չկա: Այսինքն՝ այս ամենը գտնվում է քաղաքական դաշտում»,-ասաց Դավթյանը:
Փորձագետը նաև հիշեցրեց, որ տասնամյակների ընթացքում ՄԱԳԱՏԷ-ն բազմիցս առաքելություններ է ուղարկել Հայաստան, որոնք անցկացրել են փորձաքննություններ: ԵՄ մասնագետները, «Եվրոատոմ»-ի ներկայացուցիչները սթրես-թեստեր են անցկացրել ՀԱԷԿ-ում:
«Հայկական ատոմակայանի արդիականացման աշխատանքներն ընդունվել և հաստատվել են այդ կառույցների կողմից: 2021 թվականին՝ արդիականացումից հետո, ՄԱԳԱՏԷ-ն տվեց դրական եզրակացություն անվտանգության բարձր մակարդակի վերաբերյալ: Սա պետք է օգտագործենք, և սա թույլ կտա մեզ հարցը հնարավորինս ապաքաղաքական տիրույթում պահել: Հուսով եմ, որ ՄԱԳԱՏԷ-ն կհիմնվի առավելապես այս գիտական օբյեկտիվ իրողությունների վրա՝ չդրսևորելով որևէ քաղաքական մոտիվացիա»,-ասաց Դավթյանը:
Փորձագետը չի բացառում, որ թուրք-ադրբեջանական լոբբիստները ՄԱԳԱՏԷ-ում շատ խորքային աշխատանք են տանում և տանելու, Հայաստանը պետք է դրան պատրաստ լինի: Հայաստանը պետք է փորձի կառույցում իր դիրքերն ամրապնդել: Նա դրա համար նախադրյալներ տեսնում է․ սեպտեմբերին Հայաստանը ներառվել է ՄԱԳԱՏԷ-ի կառավարիչների խորհրդի կազմում՝ 2023-2024թթ համար: «Այսպիսով` մենք ունենք նաև որոշակի ներքին լծակներ ՄԱԳԱՏԷ-ում օբյեկտիվ իրականությունը հավուր պատշաճի ներկայացնելու համար»,-ասաց Դավթյանը:
Նա հավելեց՝ Թուրքիան իր այդ քաղաքական բնույթի հայտարարությունը փորձում է հիմնավորել նրանով, թե ՀԱԷԿ-ը հին է: Փորձագետը, սակայն, հիշեցնում է միջազգային փորձը, որը ցույց է տալիս, որ անգամ մինչև 80 տարի հնարավոր է նմանատիպ էներգաբլոկների շահագործումն ապահովել, եթե իրականացվում են համապատասխան արդիականացման աշխատանքներ: Այդ աշխատանքները ՀԱԷԿ-ում, բնականաբար, իրականացվել են:
«Երկրորդ խնդիրն այստեղ գեոտնետեսական է: Հայաստանն այսօր շարունակում է հանդես գալ որպես տարածաշրջանի միակ երկիր, որը զարգացնում է «խաղաղ ատոմ», ինչը շատ բարձր ռազմավարական և անվտանգային կարգավիճակ է: Եվ, հաշվի առնելով աշխարհաքաղաքական խորքային փոխակերպումները, ակնհայտ է, որ թուրք-ադրբեջանական տանդեմն ամեն կերպ ձգտելու է խարխլել նաև Հայաստանի ազգային անվտանգության այս հենասյունը»,-ասաց Դավթյանը:
Հիմա Թուրքիան ատոմակայան է կառուցում, Ադրբեջանն էլ 2019 թվականից ի վեր որոշակի բանակցություններ է սկսել արտաքին դերակատարների հետ՝ իր տարածքում առաջին ատոմակայանը կառուցելու վերաբերյալ: «Այսինքն՝ երկարաժամկետ գեոտնտեսական նպատակն այստեղ պարզ է՝ բացառել այնպիսի սցենար, որում Հայաստանը հանդես կգա որպես էլեկտրաէներգիա արտահանող պետություն և նոր վերադասավորումների արդյունքում ստիպված կլինի էլեկտրաէներգիա ներկրել արտաքին շուկաներից»,-ասաց փորձագետը:
Նա նշեց՝ արդիականացումից հետո, որի արդյունքում 2021-ին ատոմակայանը նորից միացավ ցանցին, ատոմակայանի արդիականացման աշխատանքներն իրականացրած «Ռուսատոմ Սերվիս» ընկերությունը հիմնավորել է, որ ՀԱԷԿ-ի շահագործումն օբյեկտիվորեն հնարավոր է երկարաձգել ոչ միայն մինչև 2026թ, այլ՝ 2036թ:
«2019, 2020, 2021 թվականներին իրականացված արդիականացման աշխատանքները նաև թույլ են տվել էապես բարձրացնել ատոմակայանի օգտակար գործողության գործակիցը: Թույլ են տվել ապահովել նաև ատոմակայանի էներգաարդյունավետությունը: ՀԱԷԿ-ի անվտանգության հետ կապված որևէ խնդիր չկա: Սեյսմիկ բոլոր ռիսկերը հաշվի են առնվել ատոմակայանը կառուցելու ժամանակ: Արդիականացման աշխատանքներն իրականացնելիս ևս հնարավոր սեյսմիկ ռիսկերը հաշվի են առնվել և բացառվել են բացասական սցենարները»,-ասաց Դավթյանը:

В связи с безопасностью ААЭС нет никаких проблем, Турция уже неоднократно предпринимала шаги по ее закрытию: эксперт
В связи с безопасностью ААЭС нет никаких проблем, Турция уже неоднократно
предпринимала шаги по ее закрытию: эксперт
Эксперт по энергетической безопасности Ваге Давтян заверил, что проблем, связанных с безопасностью Армянской АЭС, нет. По его словам, Армения продолжает выступать единственной страной, развивающей в регионе мирный атом, а инициатива Турции по закрытию Мецаморской АЭС находится исключительно в политическом поле, поскольку турецко-азербайджанский тандем стремится подорвать этот столп национальной безопасности Армении.
Такое мнение эксперт выразил в беседе с «Арменпресс», касаясь вопроса обращения Турции в МАГАТЭ с требованием закрыть Мецаморскую АЭС.
Эксперт подчеркнул, что решения относительно консервации, модернизации Армянской АЭС и строительства нового блока принимаются исключительно правительством Армении. В то же время Турция, будучи страной, которая в 1997 г. присоединилась к дополнительным протоколам МАГАТЭ, может выступать с такими инициативами. «Все зависит от того, примет ли МАГАТЭ заявку просто для информации или будет ее рассматривать», - сказал эксперт.
Более того, это уже не первый случай. С 1995 года, когда был перезапущен второй энергоблок Национальной АЭС, Турция неоднократно выступала с подобными инициативами. Позже, в начале 2000-х годов, к ней присоединился и Баку.
«Сегодня Турция в основном акцентирует внимание на том, что Армянская АЭС расположена в сейсмически активной зоне, что представляет собой риск. Но с 1995 года она в основном говорила о том, что в результате работы АЭС в турецких поселениях, в приграничной зоне рождаются дети с аномалиями,  увеличились онкологические заболевания. Хотяо исследования, которые также проводились в Армении, доказывают, что это - фикция. Научного обоснования негативного воздействия АЭС нет. Другими словами, все это в политической сфере», - заключил Давтян.
Он напомнил, что на протяжении десятилетий МАГАТЭ неоднократно направляло в Армению миссии, которые проводили исследования. Специалисты ЕС, представители ЕвроАтома проводили на АЭС стресс-тесты.
«Работы по модернизации Армянской АЭС были приняты и одобрены этими структурами. В 2021 году после модернизации МАГАТЭ дало положительное заключение о высоком уровне безопасности. Мы должны этим воспользоваться, и это позволит нам сохранить этот вопрос максимально аполитичным. Надеюсь, что МАГАТЭ будет опираться преимущественно на эти объективные научные факты, не проявляя никакой политической мотивации», - сказал Давтян.
Эксперт не исключает, что турецко-азербайджанские лоббисты проводят, и будут вести очень глубокую работу в МАГАТЭ, Армения должна быть к этому готова. Армения должна попытаться укрепить свои позиции в этой структуре. Для этого есть предпосылки. В сентябре Армения была включена в Совет управляющих МАГАТЭ на 2023-2024 годы. «Таким образом, у нас есть и определенные внутренние рычаги, чтобы правильно представить объективную реальность в МАГАТЭ», - сказал Давтян.
Он добавил, что Турция пытается оправдать свое политическое заявление тем, что ААЭС старая. Однако эксперт напоминает международный опыт, который показывает, что обеспечить работу подобных энергоблоков можно даже до 80 лет, если провести соответствующие работы по модернизации. Естественно, эти работы на АЭС проводились.
«Вторая проблема - геокономическая. Сегодня Армения продолжает действовать как единственная страна в регионе, развивающая мирный атом, что является очень высоким стратегическим статусом и статусом безопасности. И, учитывая глубокие геополитические трансформации, очевидно, что турецко-азербайджанский тандем будет всячески пытаться подорвать этот столп национальной безопасности Армении», - сказал Давтян.
Сейчас Турция строит АЭС, а Азербайджан с 2019 года начал определенные переговоры с внешними игроками относительно строительства первой АЭС на своей территории. «То есть, долгосрочная геоэкономическая цель здесь определенна: исключить сценарий, при котором Армения выступит государством-экспортером электроэнергии, и в результате новых реорганизаций будет вынуждена импортировать электроэнергию с внешних рынков», - сказал он.
Давтян отметил, что после модернизации, в результате которой в 2021 году АЭС снова была подключена к сети, компания «РосАтом Сервис», проводившая работы по модернизации АЭС, обосновала, что объективно возможно продлить эксплуатацию АЭС не только до 2026 года, но и до 2036 года.
«Работы по модернизации, проведенные в 2019, 2020, 2021 годах, также позволили существенно повысить коэффициент полезного использования АЭС. Они также позволили обеспечить энергоэффективность АЭС. На АЭС нет проблем с безопасностью. При строительстве АЭС были учтены все сейсмические риски. При проведении работ по модернизации также были учтены возможные сейсмические риски и исключены негативные сценарии», - сказал Давтян.
Ранее стало известно, что Турция обратилась в Международное агентство по атомной энергии (МАГАТЭ) с просьбой прекратить эксплуатацию Армянской АЭС.