Իրանը հայտարարել է 19 ահաբեկիչներից բաղկացած բջիջը վերացնելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի իշխանությունները երկրի հարավ-արևելյան Սիստան և Բելուջիստանի նահանգում ահաբեկչական բջիջ են ոչնչացրել։ Ըստ նահանգի հետախուզության վարչության և Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) հետախուզական կազմակերպության համատեղ հայտարարության՝ ձերբակալվել է 19 զինյալ։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից:
«Օտարերկրյա լրտեսական ծառայությունները փորձում են ապակայունացնել իրադրությունը երկրում։ Հանցավոր խմբավորման ձերբակալված զինյալները կատարել են բազմաթիվ ահաբեկչական հարձակումներ, փորձել են թշնամություն սերմանել էթնիկ և կրոնական հողի վրա: Վերջին ամիսներին նրանց հաջողվել է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների մասնագետների ներգրավել իրենց հանցավոր գործունեության մեջ՝ նախապատրաստելու էթնիկ և կրոնական առաջնորդների սպանություններ, հրահրելու անկարգություններ, հարձակումներ իրականացնելու բանակի և իրավապահ մարմինների օբյեկտների վրա», - նշված է հայտարարությունում:
Խոսքը վերաբերում է «Իրանցի ժողովրդի մոջահեդների կազմակերպություն» խմբավորմանը։ 1980-ականներին այն զինված պայքար է ղեկավարել Իսլամական Հանրապետության ղեկավարության դեմ։ Ավելի ուշ ​​խմբավորումը հաստատվել է Ֆրանսիայում և ԱՄՆ-ում, գործել է Իրաքի տարածքից Սադամ Հուսեյնի կառավարման օրոք (1979-2003 թթ.) և օգտագործվել Իրանի դեմ պատերազմում։ Կազմակերպությունն ահաբեկչական է ճանաչվել ոչ միայն Իրանում, այլև Արևմուտքում, սակայն ավելի ուշ ԱՄՆ-ն և Մեծ Բրիտանիան այն հանել են իրենց սև ցուցակներից։ Խմբավորումը բացահայտորեն իր գործունեության նպատակ է հայտարարում Իրանի ներկայիս ղեկավարության տապալումը:

Иран объявил о ликвидации ячейки, состоящей из 19 террористов
Власти Ирана уничтожили террористическую ячейку в провинциях Систан и Белуджистан на юго-востоке страны. Согласно совместному заявлению управления разведки и разведывательной организации Корпуса стражей исламской революции (КСИР), арестовано 19 боевиков. «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на ТАСС
«Иностранные шпионские службы пытаются дестабилизировать обстановку в стране. Арестованные боевики преступной группировки совершили многочисленные террористические вылазки, пытались посеять вражду на этнической и религиозной почве. В последние месяцы им удалось привлечь к своей преступной деятельности специалистов в области информационных технологий для подготовки убийств этнических и религиозных лидеров, разжигания беспорядков, атак на объекты армии и правоохранительные органы», - говорится в сообщении.
Речь о группировке «Организация моджахедов иранского народа». В 1980-е годы она вела вооруженную борьбу против руководства Исламской Республики. Позднее группировка обосновалась во Франции и США, действовала с территории Ирака во время правления Саддама Хусейна (1979-2003 гг.) и использовалась в войне против Ирана. Организацию признали террористической не только в Иране, но и на Западе, но позже США и Великобритания исключили ее из своих черных списков. Целью своей деятельности группировка открыто декларирует свержение нынешнего руководства Ирана.