Ռուսաստանի հետ հարաբերություններում կան որոշ խնդիրներ. Հայաստանի ԱԳ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Ռուսաստանի հարաբերություններում այս պահին կան որոշ խնդիրներ, Հայաստանը որևէ այլ դիրքորոշում չունի, քան կառուցողական կերպով խնդիրները քննարկելը, հասկանալն ու հարթելը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2024 թ. պետական բյուջեի նախագծի նախնական քննարկումների ժամանակ այս մասին ասաց Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը:
ԱԳ նախարարը, խոսելով արտաքին քաղաքական ոլորտում համագործակցությունից, նախ ընդգծեց, որ Հայաստանը շարունակելու է զարգացնել իր հարաբերությունները նաև Ռուսաստանի հետ, որի հետ բազմաթիվ և բազմոլորտ կապերով է կապված:
«Հիմա, իհարկե, տեսանելի է՝ այս հարաբերություններում կան որոշ խնդիրներ: Շատ բաներից մենք բավարարված չենք, շատ բաներից զարմանում ենք, որքան հասկանում եմ` Ռուսաստանի Դաշնությունում էլ նույնպիսի վերաբերմունք կա: Մենք համոզված ենք, որ այն, ինչից մեր ռուսաստանցի գործընկերները զարմանում են, հետևանքն է այն քաղաքականության, որը մենք տեսել ենք զանազան մեդիաեթերներում և այլն: Մենք որևէ այլ դիրքորոշում չունենք, քան կառուցողական կերպով խնդիրները քննարկելը, հասկանալը, հարթելը, բարեկամաբար ու գործընկերաբար առաջ շարժվելը»,-ասաց Միրզոյանը:
ՀՀ ԱԳ նախարարը հավելեց, որ սա է հայկական կողմի դիրքորոշումը, աշխատում են այս ուղղությամբ, հուսով են՝ կստացվի: Մեկտեղ ընդգծեց, որ այն երկկողմ աշխատանք պետք է լինի:

Armenian Foreign Minister comments on problems with Russia
YEREVAN, NOVEMBER 3, ARMENPRESS. Problems exist in the relations between Armenia and Russia, Foreign Minister Ararat Mirzoyan has said.
Mirzoyan said Armenia favors discussing, understanding and resolving the problems in a constructive manner.
The Armenian FM made the remarks at a parliamentary committee hearing on the 2024 state budget.
Speaking about cooperation in foreign policy, Mirzoyan said that Armenia will continue to develop its relations with Russia, among others, with whom it is connected with numerous and multisectoral ties.
“Now, of course it is visible that there are some problems in these relations. We aren’t satisfied with many things, we are surprised with many things, as far as I understand it there is similar attitude in Russia. We are convinced that what makes our Russian partners surprised is a consequence of the policy that we have seen in the most various media and elsewhere. We have no other position than to constructively discuss, understand and resolve the problems and move forward as friends and colleagues,” Mirzoyan said, stressing that this must be a bilateral work.