Իսրայելի բանակը մտել է Գազա քաղաք
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելի պաշտպանության բանակը (ՑԱԽԱԼ) մտել է Գազա (Գազայի հատվածի վարչական կենտրոն)՝ ավարտելով շրջափակումը, հայտնում է The Hill-ը՝ վկայակոչելով իսրայելական աղբյուրները:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Interfax-ը, ՑԱԽԱԼ-ի ներկայացուցիչ Դանիել Հագարին լրագրողներին հայտարարել է, որ քաղաքի շրջապատումից հետո ռազմանավերն ու ավիացիան օգնում են հետևակին և զրահատեխնիկային հարվածներ հասցնել ՀԱՄԱՍ-ի հրամանատարական կենտրոններին, հրթիռների արձակման վայրերին և այլ ենթակառուցվածքներին:
«Մեր ուժերը ոչնչացնում են ահաբեկիչներին մերձամարտում, ցանկացած վայրում, որտեղ պահանջվում են մարտական գործողություններ, նույնիսկ եթե դա դժվար է, ՑԱԽԱԼ-ը և դրա զինվորները հաղթում են»,- ասել է նա: ՑԱԽԱԼ-ի գլխավոր շտաբի պետ Հերցի Գալևին հայտարարել է, որ իսրայելական զորքերը գործում են Գազա քաղաքի կենտրոնում և «դեմ առ դեմ մարտեր են մղում»:
«Մեր ուժերը մարտնչում են քաղաքային դժվարամատչելի տեղանքում, ինչը պահանջում է արհեստավարժություն և մեծ խիզախություն»,- ասել է նա:
Գազայի հատվածի մայրաքաղաքի վրա հարձակումը սկսվել է մի քանի ժամ անց այն բանից հետո, երբ Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նաթանյահուն հայտարարել է, որ իր զորքերը գտնվում են քաղաքի ծայրամասերում և պատրաստ են «հարձակվել ու հաղթել»: X սոցցանցում վարչապետը գրել է. «Մեզ ոչինչ չի կանգնեցնի»։
Իսրայելի ներխուժումը Գազա քաղաք տեղի է ունենում մեկ շաբաթից էլ քիչ անց այն բանից հետո, երբ Նաթանյահուն հայտարարեց անկլավում ցամաքային գործողությունների ընդլայնման մասին, և «նշանավորում է այն, ինչը, ինչպես սպասվում է, կդառնա ռազմական գործողությունների դաժան փուլի սկիզբը»,- գրում է The Hill-ը:
Թերթը նշում է, որ եթե Իսրայելը ցանկանում է ամբողջությամբ ոչնչացնել ՀԱՄԱՍ-ը, նրա զինվորները «ստիպված կլինեն պայքարել յուրաքանչյուր տան համար և ներթափանցել քաղաքի տակ գտնվող ականապատ թունելների ընդարձակ ցանց»:
Իսրայելը հետևողականորեն հայտարարում է պաղեստինյան արմատական ՀԱՄԱՍ խմբավորման վերացման անհրաժեշտության մասին, որը հոկտեմբերի 7-ին հարձակում է գործել Իսրայելի հարավի վրա, ինչի հետևանքով զոհվել է ավելի քան 1,4 հազար մարդ, ավելի քան 200-ը պատանդ են վերցվել:
Իսրայելական ռազմական գործողության ընթացքում Գազայի հատվածի ինտենսիվ ռմբակոծություններից արդեն զոհվել է մոտ 9 հազար պաղեստինցի, սակայն շարունակվող ցամաքային ներխուժումը Գազայի հատված կհանգեցնի էլ ավելի մեծ թվով զոհերի, նշում է The Hill-ը:

Израильская армия вошла в город Газa
Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ) вошла в Газу (административный центр сектора Газа), завершив его окружение, сообщает The Hill со ссылкой на израильские источники.
Как передает Арменпресс, со ссылкой на Interfax, представитель ЦАХАЛ Даниэль Хагари заявил журналистам, что после окружения города боевые корабли и авиация помогают пехоте и бронетехнике наносить удары по командным центрам, местам запуска ракет и другой инфраструктуре ХАМАС.
"Наши силы уничтожают террористов в ближнем бою, в любом месте, где требуются боевые действия, даже если это трудно, ЦАХАЛ и его солдаты одерживают верх", - сказал он.
Начальник генштаба ЦАХАЛ Герци Халеви заявил, что израильские войска действуют в центре города Газа и "ведут бои лицом к лицу".
"Наши силы сражаются в городской труднодоступной местности, что требует профессионализма и большого мужества", - сказал он.
Наступление на столицу сектора началось через несколько часов после того, как премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху заявил, что его войска находятся на окраинах города и готовы "наступать и побеждать". В соцсети Х премьер написал: "Ничто нас не остановит".
Вторжение Израиля в город Газа происходит менее чем через неделю после того, как Нетаньяху объявил о расширении наземных операций в анклаве, "знаменует собой то, что, как ожидается, станет началом жестокой фазы боевых действий", пишет The Hill.
Газета отмечает, что, если Израиль хочет полностью уничтожить ХАМАС, его солдатам "придется сражаться за каждый дом и проникать в обширную сеть заминированных туннелей под городом".
Израиль последовательно заявляет о необходимости искоренения палестинской радикальной группировки ХАМАС, которая 7 октября совершила нападение на юг Израиля, в результате погибло более 1,4 тыс. человек и более 200 были взяты в заложники.
В ходе израильской военной операции под интенсивными бомбардировками сектора Газа уже погибли около 9 тыс. палестинцев, но продолжительное наземное вторжение в сектор Газа приведет к еще большему числу жертв, отмечает The Hill.