ԼՂ-ից բռնի տեղահանված ուսուցիչների ⅓-րդն աշխատում է ՀՀ կրթական համակարգում
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված շուրջ 400 ուսուցիչներ՝ տեղահանված ուսուցիչների ⅓-ը, աշխատում է Հայաստանի Հանրապետության կրթական համակարգում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տարեվերջյան ասուլիսում հայտարարեց ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը։
«Նրանցից ավելի քան 200-ը գործուղվել են մարզեր, և նրանց աշխատավարձի 30 տոկոսի չափով հավելավճար է տրամադրվում։ Իսկ Սյունիքի, Վայոց Ձորի, Տավուշի, Գեղարքունիքի մարզերի մի քանի համայնքներում, բացի հավելավճարից, ստանում են նաև ամսական 50 հազար դրամ գումար»,-մանրամասնեց նախարարը։
Նա նշեց՝ ԼՂ-ից մեր հայրենակիցների բռնի տեղահանումը առաջ բերեց մի շարք խնդիրներ, որոնք պետք էր հենց այդ պահին լուծել: Նրա խոսքով՝ առաջնային էր դպրոցահասակների կրթության շարունակականության ապահովման խնդիրը: Նախարարը տեղեկացրեց՝ ավելի քան 17 հազար դպրոցահասակներ ՀՀ կրթական համակարգում են, նրանց համար ապահովվում են նաև անհրաժեշտ դասագրքեր, գրենական պիտույքներ: Բոլոր այն երեխաները, որոնք ունեն կրթության առանձնահատուկ պայմանների, հոգեբանի կարիք, աջակցություն են ստանում:
Անդրադառնալով ԼՂ-ից բռնի տեղահանված ուսանողներին՝ Անդրեասյանը նշեց, որ 2800 ուսանողներ ՀՀ բուհերում են իրենց կրթությունը շարունակում:
«Մենք ունենք ուսանողների խումբ, որոնք ԼՂ-ից էին, բայց հանդիսանում էին մեր ուսումնական հաստատությունների ուսանող, և նրանց ուսման վարձը վճարվում էր կամ ԼՂ իշխանությունների կամ իրենց ընտանիքների կողմից, որոնք նույնպես բռնի տեղահանվել էին: Այս խնդրով ևս աշխատանքներ տարվել են, այս ծրագրի շահառու է դարձել 900 մարդ, գումարները փոխանցվել է բուհերին, քոլեջներին, որպեսզի այս ուսանողների համար վճարումներ արվեն։ Մենք այս աշխատանքը շարունակելու ենք»,- եզրափակեց Անդրեասյանը:

Около 400 вынужденно перемещенных учителей из Нагорного Карабаха уже работают в системе образования Армении
Около 400 вынужденно перемещенных учителей из Нагорного Карабаха уже
работают в системе образования Армении
В системе образования Республики Армения уже работают около 400 учителей, вынужденно переселенных из Нагорного Карабаха, то есть ⅓.
Как передает «Арменпресс», эти данные на пресс-конференции, подводящей итоги года, сообщила министр ОНКС РА Жанна Андреасян.
«Более 200 учителей направлены в области. Для них предусмотрена доплата в размере 30 % от заработной платы. В ряде общин Сюника, Вайоц Дзора, Тавуша, Гегаркуника помимо дополнительной выплаты они получают в месяц еще и по 50 000 драмов», - уточнила министр.
Она отметила, что принудительное перемещение наших соотечественников из Нагорного Карабаха вызвало ряд проблем, которые необходимо было решить именно в тот момент. По ее словам, приоритетным был вопрос обеспечения образования детей школьного возраста. Министр сообщила, что в системе образования РА обучаются более 17 000 детей школьного возраста, они обеспечены необходимыми учебниками и канцелярскими принадлежностями. Дети, нуждающиеся в особых образовательных условиях, в помощи психолога, получают эту поддержку.
Касаясь вынужденных переселенцев студентов из Нагорного Карабаха, Андреасян отметила, что 2800 студентов продолжают обучение в вузах РА.
«Есть группа студентов, выходцев из Нагорного Карабаха, которые и ранее обучались в наших учебных заведениях, и их обучение оплачивалось либо властями Нагорного Карабаха, либо их семьями, которые сейчас перемещены. По этому вопросу также была проведена работа, этой программой воспользовались 900 человек, деньги переданы университетам и колледжам для осуществления выплат этих студентов. Мы продолжим эту работу», - заключила Жанна Андреасян.