Ժամանակն է Հայաստանի հետ սկսել վիզաների ազատականացման երկխոսությունը. ԵԽ բանաձևն ընդունվեց 504 կողմ ձայնով
Ժամանակն է Հայաստանի հետ սկսել վիզաների ազատականացման
երկխոսությունը. ԵԽ բանաձևն  ընդունվեց 504 կողմ ձայնով
ԲՐՅՈՒՍԵԼ, 13 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրախորհրդարանի լիագումար նիստին ներկայացված ԵՄ-ի եւ Հայաստանի միջեւ կապերի սերտեցման, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության համաձայնագրի անհրաժեշտության վերաբերյալ բանաձեւն ընդունվեց 504 կողմ, 4 դեմ, 32 ձեռնպահ քվեով։
«Արմենպրես»-ի Բրյուսելի թղթակցի փոխանցմամբ՝ բանաձեւում Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորները ողջունում եւ ընդունում են ԵՄ-ի հետ հարաբերություններն ամրապնդելուն միտված Հայաստանի վճռական ցանկությունը եւ կոչ անում Եվրամիության գործադիր մարմիններ Եվրոպական Հանձնաժողովին եւ Եվրոպական խորհրդին՝ դրական արձագանքել այս ցանկությանը եւ շարունակել իրականացնել ԵՄ-Հայաստան Գործընկերության նոր համաձայնեցված օրակարգը՝ ընդգծելով համագործակցության հավակնոտ համատեղ առաջնահերթությունների ակտիվ հետապնդման անհրաժեշտությունը։ Բանաձեւում նշված է, որ ժամանակն է Հայաստանի հետ սկսել վիզաների ազատականացման երկխոսությունը։
Եվրախորհրդարանի պատգամավորները կոչ են անում դիտարկել Հայաստանի՝ ԵՄ-ին անդամակցության թեկնածուի կարգավիճակ տրամադրելու հնարավորությունը։ Եվրախորհրդարանականները համոզված են, որ եթե Հայաստանը շահագրգռված լինի թեկնածուի կարգավիճակ ստանալով և շարունակի իր ժողովրդավարությունն ամրապնդող կայուն բարեփոխումների ուղին, դա կարող է հիմք հանդիսանալ ԵՄ-Հայաստան հարաբերություններում փոխակերպման փուլի համար։
ԵԽ պատգամավորները ընդունված բանաձեւով ԵՄ գործադիրին կոչ են անում ակտիվորեն աջակցել Հայաստանին ԵՄ-ի հետ համագործակցության մեծացման հարցում, ոչ միայն տնտեսական գործընկերության, այլեւ քաղաքական երկխոսության, ոլորտային ինտեգրման եւ անվտանգության ոլորտում համագործակցութան հարցում։
Բանաձեւը դատապարտում է ադրբեջանական ռազմական ուժերի ներխուժումը Հայաստանի միջազգայնորեն ճանաչված տարածք և դրա որոշ հատվածների շարունակվող օկուպացիան, ինչպես նաեւ վերահաստատում է Ադրբեջանի զորքերը Հայաստանի ամբողջ ինքնիշխան տարածքից դուրս բերելու՝ իր պահանջը։ Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորները մտահոգություն են հայտնում Ադրբեջանի նախագահի եւ այլ պաշտոնյաների կողմից Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանն ու ինքնիշխանությանը սպառնացող հայտարարությունների, այդ թվում Ադրբեջանը Նախիջեւանին կապող արտաքին միջանցք պահանջելու վերաբերյալ։ Բանաձեւը շեշտադրում է, որ Ադրբեջանը Նախիջեւանին կապող ճանապարհը պետք է լուծվի հարգելով Հայաստանի ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը եւ եւս մեկ անգամ վերահաստատում ԵՄ-ի միանշականակ աջակցությունը Հայաստանի ինքնիշխանությանն ու սահմանների անձեռնմխելիությանը։
Բանաձեւն ընդգծում է, որ ԵՄ-ն պետք է պատրաստ լինի պատժամիջոցների ռեժիմ սահմանել այն անձանց և կազմակերպությունների նկատմամբ, որոնք սպառնում են Հայաստանի ինքնիշխանությանը, անկախությանը և տարածքային ամբողջականությանը։
Բանաձեւն անդրադառնում է նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի հայկական մշակութային, կրոնական եւ պատմական ժառանգության պահպանման կարեւորությանը եւ լուրջ մտահոգություն հայտնում այդ ամենի ոչնչացման, վանդալիզմի ենթարկվելու եւ պղծվելու առնչությամբ։ Ադրբեջանին կոչ է արվում պահպանել մշակութային այդ հարստությունը, իսկ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին՝ անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել Լեռնային Ղարաբաղում վտանգի տակ գտնվող հայկական մշակութային ժառանգությունը պահպանելու և պաշտպանելու համար։
Բանաձեւը Ադրբեջանին կոչ է անում Լեռնային Ղարաբաղի հայերի հետ անկեղծորեն ներգրավվել համապարփակ և թափանցիկ երկխոսության մեջ՝ ապահովելու նրանց իրավունքների հարգումը և երաշխավորելու նրանց անվտանգությունը, արժանապատիվ և անվտանգ վերադարձն իրենց տներ՝ միջազգային ներկայության ներքո։ Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորները կոչ են անում Ադրբեջանին Ադրբեջանին ազատ արձակել Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի բոլոր բնակիչներին, ովքեր շարունակում են ադրբեջանական կալանքի տակ մնալ։ Ինչպես նաեւ կոչ է արվում անհապաղ և արդյունավետ կերպով իրականացնել Արդարադատության միջազգային դատարանի բոլոր որոշումները։
Հիշեցնելով, որ Հայաստանը վերանայում է ՀԱՊԿ-ին իր անդամակցությունը, բանաձեւը կոչ է անում ԵՄ-ին դրական արձագանքել Հայաստանի  Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամի միջոցով իրեն աջակցությունն ցուցաբարելու խնդրանքին։ Բանաձեւում շեշտադրվում է անվտանգության և պաշտպանության ոլորտում Հայաստանի հետ ԵՄ համագործակցության ամրապնդման կարևորությունն ու անհրաժեշտությունը։
Բանաձեւը վերահաստատում է իր աջակցությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը՝ հիմնված տարածքային ամբողջականության և սահմանների անձեռնմխելիության փոխադարձ ճանաչման սկզբունքների վրա՝ հիմնված 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի, սահմանների սահմանազատման վրա՝ հիմնված ԽՍՀՄ Գլխավոր շտաբի համապատասխան քարտեզների վրա, որոնք տրամադրվել են կողմերին։
Բանաձեւն իր աջակցությունն է հայտնում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բոլոր առկախ հարցերի շուրջ բանակցությունների վերսկսմանը` նպատակ ունենալով կնքել խաղաղության պայմանագիր և կոչ է անում երկու կողմերին լիովին հավատարիմ մնալ հիմնախնդրի տեւական և խաղաղ կարգավորմանը երկխոսության և բանակցությունների միջոցով հասնելուն։
Բանաձեւում անդրադարձ կա նաեւ ԵՄ որոշ պաշտոնյաների եւ կառույցների հայտարարությունների տոնայնությանը, որոնք շնորհավորում էին նախագահ Ալիևին վերընտրվելու համար՝ չհիշատակելով Ադրբեջանում ժողովրդավարության բացակայությունը, հատկապես, որ Ադրբեջանը պատասխանատու է Լեռնային Ղարաբաղում հայերի էթնիկ զտման համար։

YEREVAN, MARCH 13, ARMENPRESS.The resolution presented at the plenary session of the European Parliament regarding the need for closer ties between the EU and Armenia and a peace agreement between Armenia and Azerbaijan was adopted with 504 votes in favor, 4 against, and 32 abstentions. According to the Brussels correspondent of Armenpress, in the resolution, the MEPs welcomed and accepted Armenia's determined desire to strengthen relations with the EU. They called on the executive bodies of the European Union—the European Commission and the European Council—to respond positively to this desire and continue implementing the newly agreed agenda of the EU-Armenia Partnership. The resolution emphasizes the need for active pursuit of ambitious joint cooperation priorities. It also states that it is time to begin a dialogue on visa liberalization with Armenia.
Members of the European Parliament call to consider the possibility of granting Armenia the status of a candidate for EU membership. The MEPs are convinced that if Armenia is interested in applying for candidate status and continuing on its path of sustained reforms consolidating its democracy, it could set the stage for a transformative phase in EU-Armenia relations.
With the adopted resolution, the deputies of the Council of Europe are calling on the EU executive to actively support Armenia in enhancing cooperation with the EU. This support should encompass not only economic partnership but also political dialogue, sectoral integration, and cooperation in the field of security.
It condemns the Azerbaijani military incursions into the internationally recognised territory of Armenia and ongoing occupation of parts of it; reiterates its demand for the withdrawal of Azerbaijan’s troops from the entirety of the sovereign territory of Armenia; rejects and expresses its grave concern regarding the irredentist and inflammatory statements made by the Azerbaijani President and other Azerbaijani officials threatening the territorial integrity and sovereignty of Armenia, including those in connection with demanding the exterritorial corridor linking Azerbaijan to its exclave of Nakhchivan; warns Azerbaijan against any potential military adventurism against Armenia proper; highlights that Azerbaijan’s connectivity issues with its exclave of Nakhchivan should be resolved with full respect for the sovereignty and territorial integrity of Armenia.
The resolution emphasizes that the EU should be prepared to establish a sanctions regime against individuals and organizations that pose a threat to the sovereignty, independence, and territorial integrity of Armenia.
The resolution expresses serious concern about the failure to safeguard the cultural, religious and historical heritage of the Armenian population of Nagorno-Karabakh, in violation of the ICJ Order of 7 December 2021; condemns all cases of the destruction, vandalism and desecration of all sites recalling the centuries-long Armenian presence in NagornoKarabakh; calls on the Azerbaijani authorities to preserve, protect and promote the rich and diverse heritage of the region; urges UNESCO to take immediate action to preserve and protect Armenian cultural heritage at risk in Nagorno-Karabakh.
It calls on Azerbaijan to genuinely engage in a comprehensive and transparent dialogue with the Karabakh Armenians to ensure respect for their rights and guarantee their security, including their right to return to and live in their homes in dignity and safety under international presence, to access their land and property rights, to maintain their distinct identity and fully enjoy their civic, cultural, social and religious rights; calls on Azerbaijan to release and commit to broad amnesty for all the inhabitants of Nagorno Karabakh and Armenia who continue to be in Azerbaijani custody; calls for the full, immediate and effective implementation of all the ICJ orders.
The resolution reiterates the European Union’s unequivocal support for the sovereignty, territorial integrity and inviolability of the borders of Armenia; strongly supports the normalisation of relations between Armenia and Azerbaijan based on the principles of mutual recognition of territorial integrity and inviolability of borders based on the 1991 Almaty Declaration, border delimitation based on relevant USSR General Staff maps that have been provided to both sides, and the unblocking of regional communication based on respect for the sovereignty and jurisdiction of both countries, on the basis of reciprocity and equality.
It expresses its support for the resumption of talks between Armenia and Azerbaijan on all pending issues, with the aim of concluding a peace treaty, and calls on both parties to remain fully committed to a lasting and peaceful settlement of the long-standing dispute, through dialogue and negotiations.
The resolution also refers to the tone of statements made by some EU officials and structures who congratulated President Aliyev on his re-election without mentioning the lack of democracy in Azerbaijan. This is particularly concerning given that Azerbaijan is responsible for the ethnic cleansing of Armenians in Nagorno-Karabakh.