ՀՀ-ն չի պատրաստվում իր միջազգայնորեն ճանաչված տարածքից որևէ մեկին զիջել․ վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետությունը չի պատրաստվում իր միջազգայնորեն ճանաչված տարածքից որևէ մեկին զիջել։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարց ու պատասխանի ժամանակ այս մասին հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լևոն Քոչարյանի այն դիտարկմանը, թե Ադրբեջանի հետ բանակցություններում հայկական կողմը անընդհատ զիջումների է գնում, սակայն դրա դիմաց ոչինչ չի ստանում, այլ ընդահակառակը՝ Ադրբեջանից մտահոգիչ հայտարարություններ են հնչում։
«Պետք է պարզաբանվի, թե ի՞նչ ենք զիջում։ Եվ էլի եմ ասում և չեմ հոգնի ասել, որ ես Հայաստանի Հանրապետության վարչապետն եմ և այն պայմնավորվածությունը, որ արձանագրվել է միջազգային մակարդակում այն է, որ Հայաստանը և Ադրբեջանը միմյանց տարածքային ամբողջականությունը պետք է ճանաչեն։ Սա 1991 թվականի Ալմա Աթայի հռչակագրի հիման վրա Հայաստանի Հանրապետության տարածքի ուրվագիծն է։ Սա Հայաստանի Հանրապետության միջազգայնորեն ճանաչված տարածքն է և Հայաստանի Հանրապետությունը չի պատրաստվում իր միջազգայնորեն ճանաչված տարածքից որևէ մեկին զիջել։ Կարծում եմ, որ սա պետք է հստակ լինի բոլորի համար»,- ասաց Փաշինյանը՝ հավելելով, որ Հայաստանի Հանրապետության տարածքներ կան, որոնք այսօր գտնվում են օկուպացիայի տակ։

Armenia is not going to cede any of its internationally recognized territories: Pashinyan
YEREVAN, MARCH 20, ARMENPRESS. The Republic of Armenia is not going to cede its internationally recognized territory to anyone.
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated this on Wednesday during a question-and-answer session with members of the government in the National Assembly, responding to a question posed by Levon Kocharyan, deputy of the 'Hayastan' (Armenia) faction, who noted that the Armenian side consistently makes concessions in negotiations with Azerbaijan but does not receive anything in return.
“The agreement that was recorded at the international level specifies that Armenia and Azerbaijan must recognize each other's territorial integrity. The territorial outline of the Republic of Armenia is based on the Alma Ata Declaration of 1991.
"This is the internationally recognized territory of the Republic of Armenia, and Armenia is not going to cede any of its internationally recognized territory. I believe this should be clear to everyone," said Pashinyan, adding that there are territories of the Republic of Armenia that are currently under occupation.