ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարն այցելել է «Դալան» տեխնոպարկի շինարարության հրապարակ
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարն այցելել է «Դալան»
տեխնոպարկի շինարարության հրապարակ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը և փոխնախարար Ռուբեն Սիմոնյանն օրերս այցելել են «Դալան» տեխնոպարկի շինարարության հրապարակ, ծանոթացել շինարարական աշխատանքներին։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում տեղեկացրել է Մխիթար Հայրապետյանը։
m1.jpg (133 KB)
«Նախագծի հեղինակները ներկայացրել են ՏՏ ոլորտի՝ համապատասխան ֆիզիկական ենթակառուցվածք ունենալու անհրաժեշտությունը, տեխնոպարկի առանձնահատկությունները և ցուցադրել միջազգային ստանդարտներով կառուցվող շինարարության ընթացքը:
Տեխնոպարկն իր հարկի տակ համախմբելու է ՏՏ ոլորտի ներկայացուցիչներին՝ ապահովելով նրանց համար հարմարավետ աշխատանքային միջավայր. մոտիվացնող և ոգեշնչող աշխատանքային միջավայրի ստեղծումը կարող է լավ մասնագետներ ներգրավելու և պահպանելու կարևորագույն գրավականներից լինել:
m2.jpg (95 KB)
Տեխնոպարկը բաղկացած է լինելու 22 հարկից, ունենալու է 3000 օֆիսային աշխատատեղ և 40,000 քմ գրասենյակային տարածք, ընդհանուր օգտագործման գոտիներ, գիտահետազոտական կենտրոն, ցուցասրահ, առևտրային գոտիներ, միջոցառումների սրահ, կոնֆերանս դահլիճներ, հյուրանոց, 1000-ից ավելի ավտոկայանատեղի, (որոնցից 30%-ը նախատեսված է լինելու էլեկտրական մեքենաների համար) և այլն»,- հայտնել է ՀՀ ԲՏԱ նախարարը՝ հավելելով, որ տեխնոպարկը շահագործման կհանձնվի 2026 թվականին։

Министр высокотехнологичной промышленности Армении посетил строительную площадку технопарка “Далан”
Министр высокотехнологичной промышленности Армении Мхитар Айрапетян и заместитель министра Рубен Симонян на днях посетили строительную площадку технопарка “Далан” и ознакомились со строительными работами. Как сообщает Арменпресс, об этом Мхитар Айрапетян написал на своей странице в Facebook.
m1.jpg (133 KB)
“Авторы проекта представили необходимость наличия у ИТ-сектора соответствующей физической инфраструктуры, особенности технопарка и продемонстрировали процесс проводимого по международным стандартам строительства.
Технопарк соберет под своей крышей представителей IT-сектора, обеспечив им комфортные условия работы. Создание мотивирующей и вдохновляющей рабочей среды может стать одним из наиболее важных ключей к привлечению и удержанию хороших специалистов.
m2.jpg (95 KB)
Технопарк будет состоять из 22 этажей, будет иметь 3000 офисных рабочих мест и 40 000 квадратных метров офисных площадей, помещения общего пользования, исследовательский центр, выставочный зал, коммерческие зоны, зал для проведения мероприятий, конференц-залы, гостиницу, более 1000 парковочных мест (из них 30 % будет предназначен для электромобилей) и т.д.”, - отметил министр, добавив, что технопарк будет сдан в эксплуатацию в 2026 году.