ԿԲ-ն վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքն իջեցրել է 0.25 տոկոսային կետով
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կենտրոնական բանկի խորհուրդը 2024 թ. ապրիլի 30-ի նիստում որոշել է իջեցնել քաղաքականության տոկոսադրույքը 0.25 տոկոսային կետով՝ սահմանելով այն 8.25%: Խորհուրդը գնահատում է, որ քաղաքականության ավելի ցածր տոկոսադրույքն անհրաժեշտ է միջնաժամկետում գնաճի 4% մակարդակի և գների կայունության նպատակի իրագործման համար:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ կենտրոնական բանկը։
2024 թ-ի 1-ին եռամսյակում 12-ամսյա գնաճը շարունակել է նվազել՝ մարտին կազմելով -1.2%: 12-ամսյա բնականոն գնաճը ևս նվազել է՝ մարտին կազմելով -0.7%:
2024 թ-ի առաջին եռամսյակում համաշխարհային և Հայաստանի հիմնական գործընկեր երկրներում տնտեսական աճի դանդաղման ռիսկերը պահպանվել են: Համաշխարհային գնաճը շարունակում է դանդաղել, սակայն գործընկեր երկրներում կոշտ գներով բնութագրվող ապրանքների և ծառայությունների գները դեռևս մնում են հարաբերականորեն բարձր: Միաժամանակ, գործընկեր երկրներում գերտաքացած աշխատաշուկայի պայմանները շարունակում են նպաստել բարձր պահանջարկի պահպանմանը: Տարեսկզբից Մերձավոր Արևելքում ստեղծված աշխարհաքաղաքական լարվածությունը շարունակում է որոշակի ռիսկեր առաջացնել էներգակիրների համաշխարհային գների հետագա աճի և առաջարկի արժեշղթաների հնարավոր խաթարման տեսանկյունից: Այս համատեքստում հավանական է, որ գործընկեր երկրների կենտրոնական բանկերը, մասնավորապես՝ ԱՄՆ ԴՊՀ-ն, առաջիկայում ավելի երկար կպահպանեն դրամավարկային խիստ պայմանները: Արդյունքում՝ արտաքին հատվածից ՀՀ տնտեսության վրա ակնկալվում են թույլ գնանկումային ազդեցություններ:
2024 թվականի առաջին եռամսյակում Հայաստանում պահպանվել է բարձր տնտեսական ակտիվություն, որին մեծապես նպաստել է առևտրի և արդյունաբերության ճյուղերի զգալի աճը: Վերջինս շարունակում է կրել որոշ կարճաժամկետ գործոնների ազդեցությունը՝ պարունակելով էական անորոշություններ տնտեսական աճի կայունության և երկարաժամկետ հեռանկարի տեսանկյունից: Ներքին ծառայությունների նկատմամբ արտաքին պահանջարկը թուլանում է, իսկ ներքին պահանջարկին շարունակում է նպաստել մասնավոր ներդրումների բարձր աճը: Միևնույն ժամանակ, հարկաբյուջետային քաղաքականության կողմից պահանջարկի լրացուցիչ խթանման ռիսկերը շարունակում են մնալ առարկայական։ Արտաքին հատվածից թույլ գնանկումային ազդեցությունների, նախորդ տարիներին իրականացված դրամավարկային քաղաքականության և դրամի արժևորման պայմաններում ցածր գնաճային միջավայրը պահպանվում է: Միաժամանակ, աշխատուժի առաջարկի ավելացումը որոշակիորեն մեղմում է աշխատաշուկայի պայմանները, ինչն էլ արտահայտվում է աշխատավարձերի, կոշտ գներով բնութագրվող ծառայությունների գնաճի և գնաճային սպասումների նվազմամբ:
Բարձր անորոշության պայմաններում, հաշվի առնելով գների կայունության նպատակին հասնելու իր հանձնառությունը, Խորհուրդն իր քննարկումների ընթացքում դիտարկում է բազմաթիվ սցենարներ: Մի կողմից, Խորհուրդը քննարկել է սցենարներ, որոնց հիմքում ընկած զարգացումները, այդ թվում՝ գործընկեր երկրներում պահպանվող ավելի խիստ դրամավարկային պայմանները, ինչպես նաև երկրի ռիսկի հավելավճարի և չեզոք տոկոսադրույքի հետ կապված անորոշությունները, պահանջում են քաղաքականության՝ շուկայական սպասումների համեմատությամբ ավելի կոշտ արձագանք՝ գների կայունության նպատակի ապահովման ռիսկերը կառավարելու համար։ Մյուս կողմից, Խորհուրդը քննարկել է սցենարներ, որտեղ հնարավոր տնտեսական զարգացումները, այդ թվում՝ աշխատուժի առաջարկի շարունակական ընդլայնումը և պահանջարկի արագ թուլացումը կհանգեցնեն գնաճի ցածր մակարդակի երկար պահպանմանը: Սա ենթադրում է քաղաքականության տոկոսադրույքի՝ շուկայի սպասումների համեմատությամբ ավելի արագ և մեծ չափով նվազման ուղի՝ միջնաժամկետ հորիզոնում գնաճը նպատակային ցուցանիշի շուրջ կայունացնելու համար:
Արդյունքում՝ հավասարակշռելով վերը նշված երկու ուղղությամբ ռիսկերը, ՀՀ ԿԲ խորհուրդը որոշել է շարունակել դանդաղ տեմպերով աստիճանական թուլացումը։ Խորհուրդը կշարունակի մշտադիտարկել տնտեսության զարգացման սցենարները և պատրաստ է ձեռնարկել համարժեք գործողություններ՝ միջնաժամկետ հորիզոնում գնաճի 4 տոկոս մակարդակի և գների կայունության նպատակի ապահովման համար:

Central Bank of Armenia reduces the refinancing rate by 0.25 percentage points
YEREVAN, APRIL 30, ARMENPRESS. At a meeting on April 30, the Council of the Central Bank decided to reduce the interest rate by 0.25 percentage points, setting it at 8.25%. The Board believes that a lower policy rate is necessary to achieve the 4% inflation target and price stability in the medium term, the Central Bank of Armenia said.
In the first quarter of 2024, 12-month inflation continued to decline, reaching 1.2% in March. Core inflation also continued to decrease, at -0.7% year-over-year in March.
In the first quarter of 2024, risks of slowing economic growth in the world and in the key trading partner countries of Armenia continue to persist. Global inflation continues to slow, but prices for high-value goods and services in partner countries remain relatively high. At the same time, the extremely overheated situation on the labor market in partner countries continues to support high demand. The geopolitical tensions that have arisen in the Middle East since the beginning of the year continue to pose certain risks in terms of further increases in global energy prices and possible disruption of supply chains. In this context, it is likely that partner country central banks, in particular the US Federal Reserve System, will maintain tight monetary conditions for a longer period of time. As a result, weak deflationary effects on the Armenian economy are expected from the external sector.
In the first quarter of 2024, high economic activity remained in Armenia, largely facilitated by significant growth in trade and industry. It continues to be influenced by several short-term factors that contain significant uncertainty in terms of the sustainability of economic growth and the long-term outlook. External demand for domestic services is weakening, while domestic demand continues to be supported by strong growth in private investment. At the same time, the risks of additional stimulation of demand through fiscal policy remain significant. The low inflationary environment is supported by weak deflationary effects from the external sector, monetary policy implemented in previous years, and the appreciation of the dram. At the same time, an increase in labor supply somewhat eases conditions on the labor market, which is reflected in lower wages, inflation of expensive services and inflation expectations.
In an environment of high uncertainty, given the commitment to price stabilization, the Board is considering several scenarios in its deliberations. On the one hand, the Board discussed scenarios in which major events, including tightening monetary conditions in partner countries, as well as uncertainty regarding risk premiums and neutral interest rates, require a more aggressive response and policy than market expectations in pursuit of for stability to manage associated risks. On the other hand, the Board considered scenarios in which possible economic developments, including continued expansion of labor supply and rapid weakening of demand, would lead to prolonged low inflation. This implies a faster and larger policy rate cut than market expectations to stabilize inflation around target over the medium term.
As a result, balancing the risks in the two above areas, the Board of the Central Bank of Armenia has  decided to continue gradual easing at a slow pace. The Board will continue to monitor economic development scenarios and is ready to take appropriate measures to ensure the 4 percent inflation target and price stability in the medium term.