ԵԱՏՄ-ն ապահովում է Հայաստանի և մյուս անդամ երկրների արագ զարգացումը․ Դմիտրի Պեսկով
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ Եվրասիական տնտեսական միությունն անդամ երկրներին տալիս է համախառն ներքին արդյունքի նկատելի աճ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Դմիտրի Պեսկովն այս մասին ասել է՝ ի պատասխան այն հարցի, թե արդյոք Կրեմլն ակնկալո՞ւմ է, որ Հայաստանը կարող է դադարեցնել իր մասնակցությունը ԵԱՏՄ-ին։
Խոսնակն ընդգծել է, որ ԵԱՏՄ-ն զարգացնելը բխում է բոլոր մասնակից երկրների շահերից։
«Եվրասիական տնտեսական միությունն անդամ երկրներին տալիս է համախառն ներքին արդյունքի նկատելի աճ։ Ընդհանրապես, ինտեգրացիոն գործընթացն ինքնին (խմբ․ ԵԱՏՄ շրջանակներում) շատ հաջող է, այն ապահովում է Հայաստանի և անդամ  մյուս երկրների արագ զարգացումը»,- հայտարարել է Պեսկովը և հավելել, որ ԵԱՏՄ անդամ երկրները դրա մասին տեղյակ են։
Կրեմլի ներկայացուցիչը նաև նշել է, որ ԵԱՏՄ ինտեգրացիոն գործընթացի մասնաբաժինն անդամ երկրների ՀՆԱ-ի տարեկան աճի տեմպերում շատ ու շատ նկատելի է։
Ավելի վաղ վարչապետի աշխատակազմից տեղեկացրել էին, որ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային այցով մեկնել է Ռուսաստանի Դաշնություն։ Նշվել էր, որ Մոսկվայում Նիկոլ Փաշինյանի նախագահությամբ տեղի կունենա Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստը: Նախատեսված է նաև ՀՀ վարչապետի և ՌԴ նախագահի հանդիպումը:

ЕАЭС обеспечивает опережающее развитие странам-участницам: Дмитрий Песков
Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков заявил, что Евразийский экономический союз дает странам-членам заметный рост валового внутреннего продукта.
Как передает “Арменпресс”, Дмитрий Песков сказал об этом в ответ на вопрос, ожидает ли Кремль, что Армения может прекратить свое участие в ЕАЭС.
Спикер подчеркнул, что развитие ЕАЭС отвечает интересам всех стран-участниц.
В целом сам по себе интеграционный процесс в рамках Евразийского экономического союза весьма успешен, он обеспечивает опережающее развитие странам-участницам”, - заявил Песков и добавил, что страны-члены ЕАЭС знают об этом.
Представитель Кремля также отметил, что доля интеграционного процесса ЕАЭС в годовых темпах роста ВВП стран-членов очень и очень заметна.
Ранее в Аппарате премьер-министра сообщили, что премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян выехал с рабочим визитом в Москву для участия в заседании Высшего Евразийского экономического совета, которое пойдет под его председательством. Также добавили, что запланирована и встреча премьер-министра РА и президента РФ.