Սպասվող լրահոս. 04.03.2016
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը Լրատվական ռադիոյի եթերում ներկայացնում է այն ամենն, ինչի մասին կկարդաք, կլսեք ու կտեսնեք այսօրվա լրահոսում:
ԱԺ սոցիալական հարցերի, ինչպես նաև Առողջապահության, մայրության եւ մանկության հարցերի մշտական հանձնաժողովները կազմակերպում են խորհրդարանական լսումներ: Առիթը «ՀՀ ժողովրդագրական իրավիճակի բարելավման 2016-2018 թթ. ազգային ծրագիր»-ն է ու դրա իրականացումն ապահովող միջոցառումները: Նախատեսվում է քննարկել նաեւ մայրությանը եւ բազմազավակությանը վերաբերող հարցեր:
Հետընտրական քննարկումներ Իրանում անցկացված խորհրդարանական ընտրությունների թեմայով: Պատմական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Գոհար Իսկանդարյանը, պատմական գիտությունների թեկնածու Նազելի Նավասարդյանը և բանասիրական գիտությունների թեկնածու Արմեն Իսրայելյանն են ամփոփելու Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում փետրվարի 26-ին կայացած ընտրական գործընթացները:
Հրապարակվել է Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունների նախագիծը: ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Սահակյանը մանրամասն կանդրադառնա փոփոխված դրույթներին: «Ժառանգություն» կուսակցության փոխնախագահ Արմեն Մարտիրոսյանն էլ կներկայացնի իր դիտարկումները, ինչպես նաև կանդրադառնա ներքաղաքական զարգացումներին:
Լրագրողների հետ պատրաստվում են հանդիպել «Դուրս մեր գրպանից» նախաձեռնության անդամները։ Ինչպիսին է ՀՀ մարդատար-տաքսի ավտոմոբիլներով ուղեւորափոխադրումներ կազմակերպելու լիցենզավորման գործընթացը 1 տարի անց. կողմերի իրականացրած գործողությունները, լուծված և չլուծված խնդիրներն ու ԱՊՊԱ համակարգում առաջարկվող փոփոխություննրը: Այս և այլ հարցերին կանդրադառնան «Դուրս մեր գրպանից» նախաձեռնության անդամներ Արսեն Պետրոսյանը, Արթուր Կռոյան և Արտակ Պետրոսյանը:
Տնտեսական տարվա մեկնարկին, հիմնական սպասելիքներին, ֆինանսների կառավարման ոլորտի կառուցվածքային փոփոխություններին է պատրաստվում անդրադառնալ տնտեսագետ Կառլեն Խաչատրյանը: Իսկ Հայաստանի ՓՄՁ հաշվապահների ասոցիացիայի նախագահ Վահագն Համբարձումյանը կխոսի Հարկային օրենսգրքի փոփոխություններից:
Որո՞նք են երեխաներին առնչվող թեմաների լուսաբանման առանձնահատկությունները, երեխային չվնասելու հիմնարար սկզբունքները: Որքանո՞վ են այդ մոտեցումները պահպանվում հայաստանյան լրատվամիջոցներում: Երեխաների պաշտպանության ցանցի նախագահ Միրա Անտոնյանը, նույն ցանցի ներկայացուցիչներ Քնարիկ Գարանֆիլյանն ու Արշակ Գասպարյանը կանդրադառնան վերոնշյալ հարցերին:
Շուտով Երեւանի մնջախաղի պետական թատրոնի նոր խաղաշրջանի բացումն է: Թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Ժիրայր Դադասյանն է մանրամասներ ներկայացնելու նոր խաղաշրջանի մասին: Նա կխոսի նաև Լ. Ենգիբարյանի անվան Մնջախաղի 5-րդ միջազգային փառատոնի նախապատրաստական աշխատանքների և «Ոսկե լուսան» միջազգային փառատոնում գրանցված վերջին հաջողությունների մասին:
ՀՀ անկախության 25-ամյակի առթիվ անցկացվում է «21-րդ դար» գրական մրցանակաբաշխությունը:
Կազմակերպիչներն են ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը, Համաշխարհային հայկական կոնգրեսը, Ռուսաստանի հայերի միությունը, Հայաստանի գրողների միությունը: Մրցանակաբաշխության գերխնդիրն է խթանել ժամանակակից հայ արձակն ու գրողին ստեղծագործական նոր լիցք հաղորդել:
Ընթերցասերներին կներկայացվեն նոր գրքեր: Սպասվում է բանաստեղծ Հովհաննես Ղազարյանի «Աղոթարան» գրքի շնորհանդեսը, որը նվիրված է հունահայ թեմի առաջնորդ Խորեն Դողրամաթյանին: Կայանալու է նաև Գրող Ռեգինա Ամատունու «Ես եմ», «Կեր եւ Աստրամ» գրքերի շնորհանդեսը:

Upcoming news for 03.04.2016
YEREVAN, MARCH 4, ARMENPRESS. “Armenpress” state news agency introduces on the air of Lratvakan.am all that you will read, hear and see on today’s news.
The National Assembly Standing Committee on Social Affairs, as well as the Standing Committee on Health Care, Maternity and Childhood organize parliamentary hearings which will focus on the 2016-2018 Armenia's demographic situation improvement program and the measures to implement it. Issues referring to maternity and large families are planned to be discussed.
Post-electoral discussions on the parliamentary elections in Iran. PhD in Historical Sciences, Associate professor Gohar Iskandaryan, in Historical Sciences Nazeli Navasardyan and Candidate of Philological Sciences Armen Israelyan will sum up the February 26 parliamentary elections of the Islamic Republic of Iran.
Draft Electoral Code has been publicized. Chairman of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs Hovhannes Sahakyan will detail on the changed provisions. Vice President of “Heritage” party Armen Martirosyan will present his remarks, as well as will touch upon domestic developments.
Members of “Out of our pockets” initiative plan to meet with journalists. Arsen Petrosyan, Artur Kroyan and Artak Petrosyan will speak about the process of taxi licensing after one year, as well proposed changes in the APPA system.
Economist Karlen Khachatryan will speak about key threats and structural changes in the finance management sphere. Chairman of Armenian Association of SME Accountants Vahagn Hambardzumyan will refer to changes in the Tax Code.
Which are the specifications of illustrating topics related to children and which are the principles not to harm children? To what extent are those norms preserved in Armenian media? Mira Antonyan, Head of Child Protection Network and representatives of the same network Knarik Garanfilyan and Arshak Gasparyan will touch upon the mentioned issues.
Opening of the new season of State Pantomime Theater of Yerevan will soon take place. Artistic director of the theater, Honored Art Worker of Armenia Jirayr Dadasyan will present details on the new season.
Literary awards ceremony “21st century” will be held on the occasion of the 25th anniversary of the independence of Armenia. The organizers are the Ministry of Diaspora, World Armenian Congress, Union of Armenians of Russia, and Writers’ Union of Armenia.
New books will be presented for readers. Presentation of Hovhannes Ghazaryan’s book “Chapel” is anticipated which is devoted to prelate of Armenian Diocese of Greece Bishop Khoren Doghramadjian.