Նախագահը բրյուսելյան այցի ընթացքում կոշտ դիրքորոշում ցուցաբերեց արցախյան հիմնահարցի վերաբերյալ. Բեքարյան
Նախագահը բրյուսելյան այցի ընթացքում կոշտ դիրքորոշում ցուցաբերեց արցախյան
հիմնահարցի վերաբերյալ. Բեքարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանն իր բոլոր բրյուսելյան հանդիպումներում և հարցազրույցներում արցախյան հիմնահարցի վերաբերյալ ցուցաբերել է հստակ և կոշտ դիրքորոշում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` մարտի 3-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց «Եվրոպական ինտեգրացիա» կազմակերպության ղեկավարՀՀ ԱԺ պատգամավոր Կարեն Բեքարյանը:
«Դա արված էր Հայաստանի դիրքորոշումը ավելի ընկալելի և ընդգծված դարձնելու միջազգային հանրությանը: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հստակ ներկայացրեց արցախյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման բոլոր խոչընդոտները»,- ասաց Բեքարյանը:
Ըստ պատգամավորի` այցելության շրջանակում անդրադարձ եղավ ապրիլյան պատերազմին և այն նախադրյալներին, որոնք հնարավոր դարձրեցին պատերազմը:
«Այն ժամանակ միջազգային հանրությունը կոշտ չարձագանքեց և կանխարգելիչ դերակատարություն չստանձնեց, ինչի հետևանքով ներկայումս շարունակվում են սրացումները շփման գծում: Այսինքն` միջազգային հանրության միասնական արձագանք չտալու դեպքում լարված իրավիճակից անցում չի լինի խաղաղ փուլ»,- նշեց Բեքարյանը:
Բեքարյանի խոսքով` նախագահը արձագանքեց նաև Ադրբեջանի կողմից մշտապես շահարկվող այն թեզին, թե իբր հայկական կողմը փորձում է միայն կառչել ստատուս-քվոյից:
«Նախագահի կողմից տրվեց բավականին լայնածավալ և բովանդակային պատասխան այս թեզին՝ կապելով երկու հիմնական դրույթների հետ: Առաջինը այն, որ իրավիճակի սրացման և  սահմաններում մարդկային զոհերի ու վիրավորումների դեպքում քաղաքակիրթ բանակցություն վարելը և խաղաղ կարգավորման գործընթացը տվյալ պարագայում բնական չէ: Նախագահը շատ հստակ նշեց, որ Ադրբեջանի էսկալացիոն քաղաքականությունը  և ներկա սրացումները հետ են մղում քաղաքական բանակցային գործընթաց կոչվածը»,- ընդգծեց Բեքարյանը:
Բեքարյանը նաև նշեց, որ եթե Ադրբեջանը ցանկություն ունի փոխել ստատուս-քվոն, դրա հնարավոր տարբերակն Արցախի Հանրապետության անկախության ճանաչումն է:
«Ադրբեջանի պատրանքները, շփման գծում սրացումների և հումանիտար աղետների միջոցով հայկական կողմից և միջազգային  հանրությունից դիվիդենտներ քաղելու առումով, չեն աշխատում: Այս համատեքստում նախագահի հանդիպումներից երկուսի ժամանակ  հնչեցին մեսիջներ, որ Արցախի Հանրապետության բնակչության անվտանգությունը պահելու համար Հայաստանի Հանրապետությունը չի խորշելու օգտագործել իր ողջ զինանոցը:  Այս հստակեցումները կարևոր էր հղել ոչ միայն եվրոպական գործընկերներին, եվրոպական հանրությանը, այլև Ադրբեջանին և ԵԱՀԿ մինսկի խմբի համանախագահող երկրներին»,- շեշտեց Բեքարյանը:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը փետրվարի 26-28-ը աշխատանքային այցով Բելգիայի մայրաքաղաք Բրյուսելում հանդիպումներ է ունեցել ԵՄ կառույցների ղեկավարների, այդ թվում՝ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկի, Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերի, Եվրոպական միության արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ, Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Ֆեդերիկա Մոգերինիի եւ այլոց հետ, քննարկել ԵՄ-Հայաստան հարաբերություններին, ինչպես նաեւ արցախյան հիմնահարցին առնչվող հարցեր:

YEREVAN, MARCH 3, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan demonstrated clear and tough stance on Nagorno Karabakh issue during all his meetings and interviews in Brussels, MP Karen Bekaryan – Chairman of the “European Integration” NGO, told reporters on March 3, reports “Armenpress”.
“This was done to make Armenia’s stance more perceivable and highlighted to the international community. President Serzh Sargsyan clearly presented all obstacles for the peaceful settlement of the Karabakh conflict”, the MP said.
Bekaryan said during the President’s visit there was a reference to the April war and the preconditions that made the war possible.
“During that time the international community didn’t react harshly and didn’t assume the preventive role as a result currently the escalations continue in the line of contact. This means that if the international community doesn’t make a united reaction, there will not be a transition from the tense situation to a peaceful stage”, MP Bekaryan said.
He said the President also commented on the thesis constantly speculated by Azerbaijan which says the Armenian side tries only to cling to the status-quo.
“The President gave rather extensive and substantial response to this thesis by linking it with two main provisions. First of all, it is not natural to hold civilized talks and peaceful settlement process in the circumstances of the escalation of the situation and human losses and wounded in the borders. The President also emphasized that Azerbaijan’s escalation policy and current escalations hinder the so-called political negotiation process”, Bekaryan said, adding that if Azerbaijan wants to change the status-quo, the possible option of it is the recognition of the independence of Nagorno Karabakh.
President Serzh Sargsyan paid a working visit to Brussels on February 26-28. During the visit he had meetings with the leaders of EU structures - President of the European Council Donald Tusk, President of the European Commission Jean-Claude Juncker, High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy and Vice-President of the European Commission Federica Mogherini and others during which issues related to EU-Armenia relations, as well as the Karabakh conflict were discussed.