ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարությունը վերանայելու է գյուղացիական վարկերի սուբսիդավորման ծրագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարության մարտի 30-ի նիստում հաստատվել է գյուղացիական վարկերի սուբսիդավորման ծրագիրը. այն շարունակվելու է գրեթե նույն պայմաններով, ինչ նախկինում։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին  լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ տեղեկացրեց ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Իգնատի Առաքելյանը: Նրա խոսքով` ամբողջ ծրագրի շրջանակում՝ 2011-2016թթ ընթացքում մոտ 99 մլրդ ՀՀ դրամի վարկ է տրամադրվել 119 հազար միավորների․ միայն նախորդ տարի 20 հազար միավորի տրամադրվել է 15 մլրդ ՀՀ դրամի վարկ։ Նախարարի վստահեցմամբ` դա բավականին մեծ ցուցանիշ է, սակայն ծրագիրը պետք է վերանայվի:
«Նախարարության ներքո ստեղծված գյուղատնտեսության զարգացման հիմնադրամի շրջանակներում, որն ունենալու է խորհրդատվական ուղղվածություն, մենք փոխելու ենք ծրագիրն այն իմաստով, որ սուբսիդավորված վարկեր կստանան այն գյուղացիական տնտեսությունները, որոնք կներկայացնեն հստակ ծրագիր. դրանից հետո հիմնադրամը կհաստատի հայտը եւ տնտեսությունը իրավունք կունենա բանկ դիմել: Այսօր կան դեպքեր, երբ գյուղացիներն ուղղակի ստանում են ոչ նպատակային ուղղվածության վարկեր։ Բացի այդ, հստակ ծրագրի առկայությունը թույլ կտա զարգացնել այդ տնտեսությունները»,- ասաց Իգնատի Առաքելյանը` վստահեցնելով, որ միշտ էլ բարելավելու և լավացնելու ճանապարհներ կգտնվեն, այդ պատճառով անընդհատ մոնիթորինգ են իրականացնելու:

Министерство сельского хозяйства пересмотрит программу субсидирования сельскохозяйственных кредитов
Правительство Армении на заседании 30 марта утвердило программу субсидирования сельскохозяйственных кредитов: она будет продолжаться почти на тех же условиях, как ранее. Как сообщает Арменпресс, об этом сказал журналистам министр сельского хозяйства Армении Игнатий Аракелян.
Он отметил, что в рамках программы, в течение 2011-2016 гг. около 119 тысяч единицам были представлены кредиты в размере  около 99 млрд драмов, а в прошлом году 20 тыс. единицам был предоставлен кредит в размере 15 млрд драмов. Министр сказал, что это довольно большая цифра, однако, программа должна быть пересмотрена.
«В рамках созданного при министерстве Фонда сельскохозяйственного развития мы намерены изменить программу в том смысле, что субсидированные кредиты будут предоставляться тем сельскохозяйственным субъектам, которые представят конкретные программы: после того, как этот фонд одобрит заявку, экономическое предприятие будет иметь право обратиться в банк. Сегодня нередки случаи, когда сельские жители просто получают нецелевые кредиты. Кроме того, существование конкретной программы позволит развивать свое хозяйство», - сказал Аракелян, уверяя, что всегда можно найти пути улучшения, поэтому они будут постоянно проводить мониторинг.