ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարությունը վերանայելու է գյուղացիական վարկերի սուբսիդավորման ծրագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարության մարտի 30-ի նիստում հաստատվել է գյուղացիական վարկերի սուբսիդավորման ծրագիրը. այն շարունակվելու է գրեթե նույն պայմաններով, ինչ նախկինում։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին  լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ տեղեկացրեց ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Իգնատի Առաքելյանը: Նրա խոսքով` ամբողջ ծրագրի շրջանակում՝ 2011-2016թթ ընթացքում մոտ 99 մլրդ ՀՀ դրամի վարկ է տրամադրվել 119 հազար միավորների․ միայն նախորդ տարի 20 հազար միավորի տրամադրվել է 15 մլրդ ՀՀ դրամի վարկ։ Նախարարի վստահեցմամբ` դա բավականին մեծ ցուցանիշ է, սակայն ծրագիրը պետք է վերանայվի:
«Նախարարության ներքո ստեղծված գյուղատնտեսության զարգացման հիմնադրամի շրջանակներում, որն ունենալու է խորհրդատվական ուղղվածություն, մենք փոխելու ենք ծրագիրն այն իմաստով, որ սուբսիդավորված վարկեր կստանան այն գյուղացիական տնտեսությունները, որոնք կներկայացնեն հստակ ծրագիր. դրանից հետո հիմնադրամը կհաստատի հայտը եւ տնտեսությունը իրավունք կունենա բանկ դիմել: Այսօր կան դեպքեր, երբ գյուղացիներն ուղղակի ստանում են ոչ նպատակային ուղղվածության վարկեր։ Բացի այդ, հստակ ծրագրի առկայությունը թույլ կտա զարգացնել այդ տնտեսությունները»,- ասաց Իգնատի Առաքելյանը` վստահեցնելով, որ միշտ էլ բարելավելու և լավացնելու ճանապարհներ կգտնվեն, այդ պատճառով անընդհատ մոնիթորինգ են իրականացնելու:

The program will remain with almost same terms as previously, Minister of Agriculture Ignati Arakelyan said.
He informed that within the frames of entire program, during 2011-2016 about 99 billion AMD loan was provided to 119.000 units, whereas last year 15 billion AMD loan was provided to 20.000 units. The Minister said this is quite a big figure, however, the program must be revised.
“Within the framework of Agricultural Development Fund created under the Ministry, we are going to change the program in a sense that subsidized loans will be provided to those rural economies that will present concrete programs: after this the Fund will approve the application and the economic entity will have a right to apply to the bank. Today there are cases when rural people just receive unintended credits. Moreover, the existence of concrete program will enable to develop their economies”, Minister Arakelyan said, assuring that always improvement ways will be found, for that purpose they will constantly conduct a monitoring.