Իսպանիայի Պետրեր քաղաքը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսպանիայի Պետրեր քաղաքի քաղաքային խորհուրդը մարտի 30-ին ընդունեց Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող և դատապարտող ինստիտուցիոնալ հայտարարություն, որին համապատասխան հայտարարություններով իրենց աջակցությունը հայտնեցին խորհրդում ներկայացված գրեթե բոլոր քաղաքական ուժերը։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Իսպանիայում Հայաստանի դեսպանությունից:
Քաղաքային խորհրդի կողմից այս որոշման ընդունմանը նախորդել էր նախկինում նույնպես Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած Էլդա քաղաքի հայերի «Արարատ» միության կողմից կազմակերպված և Մադրիդի «Հայ տուն» միության օժանդակությամբ և մասնակցությամբ իրականացված «Խաղաղությունը և համերաշխությունն ընդդեմ բռնության» խորագրով մշակութային-տեղեկատվական երեկոն: Միջոցառման հյուրերը, որոնց թվում էին նաև քաղաքային իշխանությունների ներկայացուցիչները, դասախոսություն-քննարկման, կարճատև վավերագրական տեղեկատվական ֆիլմերի ցուցադրման, հայկական մշակույթի նմուշների և կատարումների միջոցով ծանոթացան հայ ժողովրդի պատմության ամենամութ էջերին, ինչպես նաև Հայոց ցեղասպանության քաղաքական, տնտեսական, իրավական և մշակութային հետևանքներին:
Մշակութային-տեղեկատվական երեկոյին հաջորդեց գեղանկարչական ցուցահանդեսի բացումը, որտեղ ցուցադրված էին ՀՀ վաստակավոր նկարչուհի Աննա Հարությունյանի, Իսպանիայում բնակվող նկարչուհի, արվեստի պատմության և տեսության մասնագետ Անահիտ Օհանյանի և Երևանի Ք․Քուշնարյանի անվան արվեստի դպրոցի սաների աշխատանքները:

YEREVAN, MARCH 31, ARMENPRESS. The City Council of Spanish city Petrer on March 30 adopted an institutional declaration by which it recognized and condemned the Armenian Genocide, the Armenian Embassy in Spain told Armenpress.
All political forces represented in the Council expressed their support to the declaration by making respective statements.
Before the adoption of the decision, a cultural-information event entitled “Peace and solidarity against violence” was held which was organized by Ararat union of Armenians of the Spanish city of Elda, as well as through the assistance and participation of “Armenian Home” Union of Madrid. The event participants got acquainted with the darkest pages of history of Armenian people, as well as political, economic, legal and cultural consequences of the Armenian Genocide through lecture-discussions, short documentary films, exhibits and performances of Armenian culture.