Հայաստանում գնում են քրեակատարողական հիմնարկների օպտիմալացման
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Արդարադատության նախարարությունը նախատեսում է օպտիմալացնել քրեակատարողական հիմնարկները: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Սուրեն Քրմոյանը նշեց, որ հնարավոր է այդ ծրագիրը ներառվի ՀՀ կառավարության նոր ծրագրում:
«Ծրագրում կլինեն քրեակատարողական հիմնարկների օպտիմալացման, արդիականացման և նոր լուծումների առաջարկներ: Օրինակ` ներկայումս քրեակատարողական օրենսգրքում նախատեսված են 4 տեսակի ուղղիչ հիմնարկներ`  բաց, կիսաբաց, կիսափակ, փակ: Մենք ցանկանում ենք այն ավելի պարզեցնել և դարձնել 3 տեսակի: Մեր նպատակն է, որպեսզի շեշտադրումը լինի բաց ռեժիմի վրա»,- ընդգծեց Քրմոյանը:
Պրոբացիոն համակարգի ներդրմամբ էլ, փոխնախարարի համոզմամբ, էապես կնվազի քրեակատարողական հիմնարկում կալանավորների թիվը: «Այն անձինք, ովքեր հնարավորություն կունենան պատիժը կրել առանց ազատազրկման, պատիժը կկրեն համայնքում պրոբացիայի ծառայության աշխատակիցների հսկողության ներքո: Պրոբացիոն համակարգի ամբողջական ներդրումից և քրեական դատավարության նոր օրենսգրքի ընդունումից հետո, որոնցով նախատեսվելու են այլընտրանքային և ազատազրկման հետ կապ չունեցող միջոցներ և պատժատեսակներ, կունենանք քրեակատարողական հիմնարկներում պահվող անձանց թվի էական նվազում», -ընդգծեց Քրմոյանը:
Արդարադատության նախարարի տեղակալ դիտարկմամբ` քրեակատարողական հիմնարկների գերբնակեցման  խնդիր գրեթե չկա. կալանավորների մի մասին «Արմավիր» ՔԿՀ տեղափոխվելուց հետո ամբողջապես կլուծվի այդ խնդիրը:
«Ներկայումս քրեակատարողական հիմնարկների հիմնական խնդիրը կապված է շենքային պայմանների հետ, որը փուլ առ փուլ լուծում է ստանալու»,- եզրափակեց Քրմոյանը:

YEREVAN, MAY 25, ARMENPRESS. The ministry of justice of Armenia plans to optimize the correctional facilities.
Deputy justice minister Suren Krmoyan told ARMENPRESS the program might get included in the government’s new action plan.
“The program will include proposals on new solutions, modernization and optimization of correctional facilities. For example, currently the Penal Code includes 4 types of correctional facilities – open, semi-open, semi-closed, and closed. We want to simply it and reduce it to 3. Our goal is to emphasize the open regime”, he said.
According to him, the number of inmates in correctional facilities will be significantly reduced with the introduction of probation system.
“Those individuals who will be granted to serve their sentence without being incarcerated, will serve their sentence in the community under the supervision of a probation officer”, Krmoyan said.
Krmoyan said there is almost no problem of overcrowding in prisons: after transferring a part of inmates to the Armavir facility the problem will be solved completely.