Էրդողանին կարող են արգելել ԱՄՆ այցելել. Ամերիկայի ձայն
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ձեզ նման մարդիկ ԱՄՆ-ում այլևս անելիք չունեն, դուք ձեր ժողովրդին չեք ներկայացնում». Թուրքիայի նախագահին ուղղված այս խոսքերով է ԱՄՆ Կոնգրեսի լսումները բացել կոնգրեսական Դեյնա Ռորաբահերը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին տեղեկացնում է Ամերիկայի ձայնը:
Լսումների ընթացքում Միացյալ Նահանգների օրենսդիրները քննարկել են մայիսի 16-ին Վաշինգտոնում Թուրքիայի դեսպանի նստավայրի առջև տեղի ունեցած հանցագործությունը, որի ընթացքում կոնգրեսականների կարծիքով, Ռեջեփ Թայիփ  Էրդողանի անվտանգության աշխատակիցները հարձակվել էին ամերիկացի խաղաղ ցուցարարների վրա:
«Մենք չենք ցանկանում խոսել մի մարդու հետ, ով փորձում է ստեղծել  իսլամաֆաշիզմ սեփական երկրում, և դառնալ գլխավոր ֆաշիստ: Նա թշնամին է  այն ամենի, ինչին սատարում մենք ենք, ավելին` նա սեփական ժողովրդի թշնամին»,-ասել է Դեյնա Ռորաբահերը: Կոնգրեսականի կոչը միանշանակ էր, Էրդողանն այլևս երբեք չպետք է ԱՄՆ հրավիրվի:
Կոնգրեսականները ընդգծել են, որ Էրդողանի հրամանով թուրքական անվտանգության ծառայությունների ներկայացուցիչներն Ամերիկայի տարածքում խախտել են ամերիկյան ժողովրդի սահմանադրական իրավունքները: Կոնգրեսական Բրեդ Շերմանը նշել է, որ տեղի ունեցածը ԱՄՆ-ի ինքնիշխանության դեմ հարձակում է: «Մինչև չստանանք անձամբ Էրդողանից պաշտոնական ներողություն, նույնիսկ չպետք է քննարկել Թուրքիայի հետ նրան հուզող խնդիրները»,-ասել է Բրեդ Շերմանը:
ԱՄՆ-ում Թուրքիայի դեսպանատունը նշել էր, որ թուրքական անվտանգության աշխատակիցները ստիպված էին միջամտել Էրդողանի անվտանգությունը պաշտպանելու համար: Արձագանքելով դրան` կոնգրեսական Բրեդ Շերմանն ասել է, որ դեսպանի ասածը սուտ է, որովհետև տեսագրության մեջ պարզ երևում է Էրդողանին վտանգ չէր սպառնում հեռավոր տարածքում հավաքված շուրջ 10 ցուցարարներից:
«Դեսպանի հայտարարությունը սուտ է և նա փորձում է կոծկել ֆիզիկական ագրեսիան: Նա պետք է անհապաղ դուրս հրավիրվի մեր երկրից»,-ավելացրել է կոնգրեսականը:
ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանն էլ նշել է, որ հարձակումը սկսվել է անսպասելի, կարծես, հրամանով: «Երբ ոստիկաները ասում էին՝ կանգ առնել, նրանք ուղղակի անտեսում էին այդ հրահանգը, մի բան, որ ես երբեք չէի տեսել ամերիկյան տարածքում»,-ավելացրել է նա:
Կոնգրեսականները նշել են, որ ԱՄՆ-ի պատասխանը պետք է լինի կոշտ և միանշանակ:
Վաշինգտոնում մայիսի 16-ին Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի անվտանգության աշխատակիցները Թուրքիայի դեսպանի նստավայրի առջև հարձակվել են խաղաղ ցուցարարների վրա: Լուրջ վնասվածք ստացածները տեղափոխվել են մոտական բժշկական հաստատություններ:

YEREVAN, MAY 26, ARMENPRESS. ‘People like you don’t have anything to do in the US any longer, you are not representing your people’ – these were the words addressed to Turkey’s President Recep Tayyip Erdogan used by US Congressman Dana Rohrabacher when he opened the Congress hearings on the recent Washington D.C. attack on demonstrators.
US lawmakers discussed the brutal attack on protesters outside the Turkish Ambassador’s residence on May 16 in Washington, when, according to Congressmen, ‘Recep Tayyip Erdogan’s bodyguards attacked peaceful American protesters’.
“We don’t want to speak with a man who is trying to create Islamic fascism in his own country, and become the main fascist. He is the enemy of everything that we stand for, moreover, he is the enemy of his own people’, Dana Rohrabacher said.  He Congressman’s call was loud and clear – Erdogan must never be invited to the US any more.
The Congressmen emphasized that Turkish security personnel violated the constitutional rights of the American people on American soil, at the order of Erdogan.
Congressman Brad Sherman said the incident was an attack on US sovereignty.  “We shouldn’t even discuss Turkey’s issues with him until we receive an official apology from personally Erdogan”, Sherman said.
The Turkish Embassy in US had previously said that the Turkish security agents were forced to interfere in order to protect Erdogan’s security. Responding to this statement, Congressman Sherman said the Ambassador’s statement is a lie, because footage clearly shows that Erdogan was not threatened whatsoever by the 10 protesters who had gathered far away.
“The Ambassador’s statement is a lie and he is trying to cover up the physical aggression. He must be expelled from our country immediately”, the Congressman said.
Aram Hamparian, Executive Director of the Armenian National Committee of America (ANCA), also testified, and said that the attack happened surprisingly, seemingly upon an order.
“When the police were ordering them to stop, they simply ignored this order, something I’ve never seen in America”, he said.