Պոպովը հայտարարել է ԼՂ գոտում միջազգային դիտորդների թիվը յոթով ավելացնելու պայմանավորվածության մասին
Պոպովը հայտարարել է ԼՂ գոտում միջազգային դիտորդների թիվը յոթով ավելացնելու
պայմանավորվածության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության մայրաքաղաք  Մոսկվայում ապրիլի 28-ին կայացած Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանի, Սերգեյ Լավրովի և Էլմար Մամեդյարովի հանդիպման ժամանակ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում յոթ հոգով ավելացնելու միջազգային դիտորդների թիվը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ադրբեջանական APA գործակալության հետ զրույցում նշել է ԵԱՀԿ Մինսկի ռուսաստանցի համանախագահ Իգոր Պոպովը:
«Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել յոթ հոգով ավելացնելու միջազգային դիտորդների թիվը: Դրան երկու կողմերը համաձայն են: Սակայն պահպանվում են տարաձայնությունները որոշ դետալների վերաբերյալ, ներառյալ դիտորդների տեղակայման վայրերի, նրանց ֆինանսավորելու կարգի և այլ տեխնիկական հարցերի շուրջ: Այդ հարցերի համաձայնեցման ուղղությամբ ներկայումս զբաղված  է ԵԱՀԿ ավստրիական նախագահությունը կազմակերպության քարտուղարության համապատասխան կառույցների հետ միասին, ինչպես նաև՝ կողմերի ներկայացուցիչները»,- նշեց Պոպովը:
ԵԱՀԿ Մինսկի ռուսաստանցի համանախագահի խոսքով` այս հանդիպմանը բեկում տեղի չունեցավ,սակայն կողմերը երկարատև դադարից հետո կարողացան կրկին հանդիպել և մտքեր փոխանակել խնդրահարույց հարցերի շուրջ և հստակեցնել միմյանց դիրքորոշումները:
Իգոր Պոպովը հայտնել է նաև, որ առաջիկայում Մինսկի խումբը պատրաստվում է այցելել տարածաշրջան՝ հակամարտող կողմերի միջև հետագա շփումները քննարկելու նպատակով:

OSCE MG Russian Co-Chair informs about agreement on increasing number of international observers in NK zone up to 7
OSCE MG Russian Co-Chair informs about agreement on increasing number of international
observers in NK zone up to 7
YEREVAN, MAY 26, ARMENPRESS. During the meeting between Foreign Ministers of Russia, Armenia and Azerbaijan – Sergey Lavrov, Edward Nalbandian and Elmar Mammadyarov, on May 28 in Moscow, an agreement was reached to increase the number of international observers in the Nagorno Karabakh conflict zone up to 7, OSCE Minsk Group Russian Co-Chair Igor Popov said in an interview with the Azerbaijani APA news agency, reports Armenpress.
“Agreement was reached to increase the number of international observers up to 7. Both sides support this. However, there are still some disagreements over certain details, including placing observers, financing their activities and other technical issues. At the moment the OSCE Austrian chairmanship is working with the organization’s respective structures, as well as with the representatives of both sides to reach an agreement on these issues”, Popov said.
The Russian Co-Chair said during the Moscow meeting no progress was achieved, however, after a long break the sides could meet again and exchange views on problematic issues and clarify each other’s stances.
Igor Popov informed that the Minsk Group plans to visit the region in future to discuss the further contacts between the conflicting sides.