Երբեք չպետք է մոռանալ Հայոց ցեղասպանության զոհերին. Մարեկ Բենդա
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի սահմանադրական եւ իրավական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ, Չեխիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Մարեկ Բենդայի գլխավորած պատվիրակությունն ապրիլի 30-ին ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Չեխիա բարեկամական խմբի ղեկավար Գայանե Աբրահամյանի ուղեկցությամբ այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ ԱԺ լրատվության և հանրության հետ կապերի վարչությունից, չեխ պատագամավորները ծաղկեպսակ են դրել 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշակոթողին: Մեծ եղեռնի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ նրանք ծաղիկներ են խոնարհել ու լռությամբ հարգել Սուրբ նահատակների հիշատակը:
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում հյուրերը ծանոթացել են 20-րդ դարի առաջին արհավիրքը հավաստող վավերագրերին, դիտել ցուցանմուշները: «Պատվավոր հյուրերի» հուշամատյանում Մարեկ Բենդան գրել է. «Մարդկության չարությունը՝ մարդկության դիմաց: Երբեք չպետք է մոռանալ Հայոց ցեղասպանության զոհերին»:

“We should never forget the victims of Armenian Genocide” – Czech lawmaker
YEREVAN, APRIL 30, ARMENPRESS. The delegation led by Marek Benda, Chairman of the Committee on Constitutional and Legal Affairs of the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic, Head of the Czech Republic-Armenia Friendship Group, on April 30 visited the Tsitsernakaberd Armenian Genocide Memorial in Yerevan, the Armenian Parliament told Armenpress.
The delegation members were accompanied by head of the Armenia-Czech Republic Friendship Group Gayane Abrahamyan.
The Czech lawmakers laid a wreath at the Genocide Memorial and flowers at the Eternal Flame by paying a tribute to the memory of the 1915 Armenian Genocide victims with a moment of silence.
Thereafter, the Czech delegation visited the Armenian Genocide Museum-Institute where they got acquainted with the exhibits.
Marek Benda left a note in the Honorary Guest Book which runs as follows: “The evil of humanity against humanity. We should never forget the victims of the Armenian Genocide”.