Երբեք չպետք է մոռանալ Հայոց ցեղասպանության զոհերին. Մարեկ Բենդա
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի սահմանադրական եւ իրավական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ, Չեխիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Մարեկ Բենդայի գլխավորած պատվիրակությունն ապրիլի 30-ին ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Չեխիա բարեկամական խմբի ղեկավար Գայանե Աբրահամյանի ուղեկցությամբ այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ ԱԺ լրատվության և հանրության հետ կապերի վարչությունից, չեխ պատագամավորները ծաղկեպսակ են դրել 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշակոթողին: Մեծ եղեռնի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ նրանք ծաղիկներ են խոնարհել ու լռությամբ հարգել Սուրբ նահատակների հիշատակը:
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում հյուրերը ծանոթացել են 20-րդ դարի առաջին արհավիրքը հավաստող վավերագրերին, դիտել ցուցանմուշները: «Պատվավոր հյուրերի» հուշամատյանում Մարեկ Բենդան գրել է. «Մարդկության չարությունը՝ մարդկության դիմաց: Երբեք չպետք է մոռանալ Հայոց ցեղասպանության զոհերին»:

Никогда нельзя забывать жертв Геноцида армян։ Марек Бенда
Делегация, возглавляемая председателем Комиссии по конституционным и правовым вопросам Палаты депутатов Чешской Республики, руководителем группы дружбы Чехия – Армения Мареком Бендой, в сопровождении руководителя группы дружбы Армения – Чехия Г.Абраамян 30 апреля посетила мемориал в Цицернакаберде.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе НС Армении, чешские депутаты возложили венок и цветы к мемориалу жертв Геноцида армян 1915 года и Вечному огню, почтив молчанием память Св.Мучеников.
В Музее-институте Геноцида армян гости ознакомились с экспозицией, документами о первом злодеянии ХХ века. В Книге почетных гостей Марек Бенда написал: “Человеческое зло – против человечества. Никогда нельзя забывать жертв Геноцида армян”.