Դոհայի ՏՏ ցուցահանդեսի հայկական տաղավար են այցելել Կատարի Էմիրն ու Ռուանդայի նախագահը
ԴՈՀԱ, 29 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դոհայի «Qitcom Qatar It Conference and Exhibition» ցուցահանդեսի հայկական տաղավարում հոկտեմբերի 29-ին հյուրընկալվել են Կատարի Էմիր Շեյխ Թամիմ բին Համադ ալ֊Թանին և Ռուանդայի նախագահ Փոլ Կագամեն։ Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը՝ «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում ներկայացնելով նորություններ ցուցահանդեսից: «Առիթ ունեցա ներկայացնել հայկական տաղավարը և բարձրաստիճան հյուրերին նվիրեցի հայկական արտադրության Volterman խելացի դրամապանակներ»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշել է նախարարը:
Ցուցահանդեսի հայկական տաղավարը պատրաստ է դիմավորել աշխարհի չորս կողմից ժամանած հյուրերին։ Ավելի քան 10 հայկական ընկերություններ միասնական տաղավարով մասնակցում են Կատարի մայրաքաղաք Դոհայում անցկացվող այս ցուցահանդեսին։

Emir of Qatar, Rwandan President visit Armenian stand at Doha expo, get tech gifts from minister
DOHA, OCTOBER 29, ARMENPRESS. Emir of Qatar Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani and Rwanda’s President Paul Kagame have visited the Armenian stand at the Qitcom Qatar It Conference and Exhibition in Doha on October 29, Armenian Minister for High Tech Industry Hakob Arshakyan said, sharing photos from the event on his Facebook account.
“I had the chance to present the Armenian stand and I gifted the high-ranking guests the Armenian-made Volterman smart wallets,” he said, referring to the “smart wallets” featuring Built-in Powerbank, Distance Alarm, Global GPS Tracking, Worldwide WiFi Hotspot, Anti-Thief Camera which were described earlier by Mashable as “the most versatile smart wallet yet”.
More than 10 Armenian companies are taking part at the Qitcom Qatar It Conference and Exhibition in a joint stand.