Դիլիջանի UWC դպրոցում մեկնարկել է «ՆերՈՒԺ» սփյուռքի տեխնոլոգիական սթարթափների ծրագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դիլիջանի UWC միջազգային դպրոցում մեկնարկել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության և ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի կողմից համատեղ իրականացվող «ՆերՈՒԺ» սփյուռքի տեխնոլոգիական սթարթափների ծրագիրը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` արդեն երկրորդ անգամ իրականացվող ծրագրին մասնակցում է աշխարհի 17 երկրից ընտրված 47 տեխնոլոգիական սթարթափից թվով 80 մասնակից:
«Հավաքվել ենք երկրորդ անգամ «ՆերՈՒԺ» ծրագիրը մեկնարկելու համար: Երկու կարևոր բաղադրիչ ունի այս ծրագիրը. դրանք են` տնտեսության զարգացումը ստարտափերի միջոցով և հայրենադարձությունը: Այսօր մենք ականատես ենք լինում հայրենադարձության մի տարատեսակի: Փաստորեն, մարդիկ, ովքեր իրենց ստարտափ ծրագիրը կարող են իրականացնել աշխարհի ցանկացած երկրում, նախընտրում են դա անել Հայաստանում: Սա արդեն մեծ հաղթանակ է մեզ համար»,- ասաց ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը:
4-օրյա ծրագրի մասնակիցներից լավագույնները կստանան դրամաշնորհներ, որոնք կկարողանան օգտագործել իրենց սթարթափների իրականացման համար:
«Մենք շատ կարևոր մի բան ենք արձանագրել, որ յուրաքանչյուր սփյուռքահայ իր մտքում, սրտում և հոգում միշտ ունի մի երազանք` ի վերջո իր մայր հողին ինչ-որ կերպ կապվելու: Մենք այս ծրագրով մի հրաշալի հնարավորություն ենք տվել այն մարդկանց, որոնք այդպիսի մտադրություն ունեին, ֆինանսավորել իրենց` Հայաստանում ստարտափ հիմնադրելը: Դա վերաբերում է այն մարդկանց, որոնք ունեն նորարական միտք, որոնք որևէ կերպ ցանկանում են կապվել իրենց մայր հողին, որոնք նոր հնարավորություն են ման գալիս»,- նշեց ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը:
Ծրագրի մրցանակային ֆոնդը կազմում է 80 մլն դրամ, որից սթարթափներին կտրամադրեն 15-30 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամաշնորհներ: Մրցանակ ստացող սթարթափներից պահանջվում է գրանցել իրենց սթարթափը Հայաստանում: «ՆերՈՒԺ» սփյուռքի տեխնոլոգիական սթարթափների ծրագիրը կամփոփվի դեկտեմբերի 20-ին:

В Дилижанской школе UWC стартовала программа технологических стартапов диаспоры “Потенциал”
В Дилижанской международной школе UWC стартовала программа технологических стартапов диаспоры “Потенциал”, совместно осуществляемая Министерством высокотехнологичной промышленности РА и Офисом главного уполномоченный по делам диаспоры РА. Как передает Арменпресс, уже во второй раз в программе участвуют 80 участников из 47 технологических стартапов из 17 стран мира.
“Мы собираемся уже во второй раз, чтобы дать старт программе “Потенциал”. Эта программа имеет два важных компонента - это развитие экономики посредством стартапов и репатриация. Сегодня мы становимся свидетелями еще одного вида репатриации. Фактически, люди, которые могут реализовать свой стартап в любой стране мира, предпочитают это делать в Армении. Это уже большая победа для нас”, - сказал главный уполномоченный по делам диаспоры РА Заре Синанян.
Лучшие из участников 4-дневной программы получат гранты, которые смогут использовать для реализации своих стартапов.
“Мы констатировали очень важную вещь, что каждый армянин диаспоры в своем уме, сердце и душе всегда имеет одну мечту, в конце концов, каким-то образом обратиться к своей матери-земле. Мы дали прекрасную возможность людям, у которых были такие намерения, финансировать создание стартапа в Армении. Это касается тех людей, которые имеют инновационные мысли, которые каким-либо образом хотят обратиться к своей матери - земле, которые ищут новые возможности”, - отметил министр высокотехнологичной промышленности Армении Акоп Аршакян.
Призовой фонд программы составляет 80 млн драмов, из которых стартапам будут предоставлены гранты в размере 15 - 30 тысяч долларов США. От стартапов, заслуживших призы, потребуется зарегистрировать свой стартап в Армении. Программа технологических стартапов диаспоры “Потенциал” завершится 20 декабря.