ერევნის დრო: 11:07,   20 მაისი 2024
აზერბაიჯანი 4 სოფლის, სომხეთი კი 32 სოფლის საკითხს აყენებს - ფაშინიანი ანკლავების პრობლემის გადაჭრის გზებს ახსენებს
აზერბაიჯანი 4 სოფლის, სომხეთი კი 32 სოფლის საკითხს აყენებს - ფაშინიანი
ანკლავების პრობლემის გადაჭრის გზებს ახსენებს
ერევანი, 14 იანვარი, არმენპრესი. სომხეთის რესპუბლიკის პრემიერ მინისტრი ნიკოლ ფაშინიანი ნათლად ხაზს უსვამს აზერბაიჯანთან ორმხრივ შეთანხმებულ რუკებზე დაფუძნებული პრაქტიკული ნაბიჯების აუცილებლობას ტერიტორიების, საზღვრების, ასევე ანკლავებისა და ექსკლავების საკითხის გადასაჭრელად. „არმენპრესის“ ინფორმაციით, ამის შესახებ პრემიერ-მინისტრმა პარტია „სამოქალაქო შეთანხმების“ საინიციატივო ჯგუფის სხდომაზე განაცხადა, რომელიც ქალაქ გავარში გაიმართა.
„აზერბაიჯანი 4 სოფლის საკითხს აყენებს, სომხეთის რესპუბლიკა კი 32 სოფლის საკითხებს, რომელთა სასიცოცხლო მნიშვნელობის ტერიტორიები ოკუპირებულია, მათ შორის გეღარქუნიკის რეგიონში. ვინაიდან ჩვენ მზად ვართ ვაღიაროთ ერთმანეთის ტერიტორიული მთლიანობა ალმათის დეკლარაციის საფუძველზე. ჩვენ ვამბობთ, რომ სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის არ უნდა იყოს ოკუპირებული ტერიტორიები. ამიტომ, სადაც აღმოჩნდება, რომ სომხეთი აკონტროლებს ზოგიერთ ტერიტორიას, რომელიც „დე იურე“ ეკუთვნის აზერბაიჯანს, სომხეთი უნდა დატოვოს და ის ტერიტორიები, რომლებიც „დე იურე“ ეკუთვნის სომხეთს და აკონტროლებს აზერბაიჯანს, უნდა დატოვოს აზერბაიჯანი“,- განაცხადა ფაშინიანმა.
მისი თქმით, ეს არის პოლიტიკური შეთანხმება, რომელიც დაფიქსირდა, მაგრამ ურთიერთშეთანხმებული რუკის გარეშე მისი განხორციელება პრაქტიკულად შეუძლებელია. ტერიტორიების გარკვევის ერთი გზა არსებობს: პოლიტიკური თვალსაზრისით, საფუძვლად აიღეთ 1991 წლის ალმათის დეკლარაციის დებულებების ამსახველი რუკები, შემდეგ ადგილზე შეაფასეთ რეალობა და შემდეგ რეალობის შეჯერება რუკებთან.
„საპირისპირო მიდგომა ნიშნავს ისეთი სიტუაციის შექმნას, რომელიც გამუდმებით გამოიწვევს ესკალაციას, რაც მშვიდობის საფუძველი ვერ გახდება“, - აღნიშნა ფაშინიანმა.
მან აღნიშნა, რომ არწვაშენი 30 წელია აზერბაიჯანის ოკუპაციის ქვეშ იმყოფება. ზოგადად, მიღწეულია პოლიტიკური შეთანხმება, რომ ეს საკითხი რაღაც მოდელით უნდა გადაწყდეს. იგივე მიდგომა უნდა იყოს აქაც და ორმხრივად შეთანხმებული რუკები უნდა იყოს გამოყენებული ტერიტორიისა და პრობლემის ზუსტი განხილვის საფუძვლად.

Azerbaijan raises issue of 4 villages, Armenia - 32: Pashinyan proposes practical solutions to the enclave problem
YEREVAN, JANUARY 14, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has emphasized the imperative for practical steps based on mutually agreed-upon maps regarding the adjustment of territories, borders, as well as issues of enclaves and exclaves with Azerbaijan.
"Azerbaijan raises the issues of four villages, while the Republic of Armenia raises the issues of 32 villages, the vital territories of which have been occupied, including those in the region of Gegharkunik.
Given our commitment to recognizing each other's territorial integrity on the basis of the Alma-Ata Declaration, we state that there should be no occupied territories between Armenia and Azerbaijan.
Therefore, if it is determined that Armenia controls territories that 'de jure' belong to Azerbaijan, Armenia will have to withdraw. Similarly, for territories that 'de jure' belong to Armenia but are currently controlled by Azerbaijan, Azerbaijan will have to withdraw," PM Pashinyan said Saturday.
“This is the political agreement that has been recorded, but it is impossible to implement it practically without a mutually agreed map.
There is one way to adjust the territories: to politically base the maps expressing the provisions of the 1991 Alma-Ata Declaration, go to see the reality on the ground and match the realities to the maps.
"The opposite approach means creating a situation that will constantly lead to escalations, which can’t be a foundation for peace," Pashinyan said.
He noted that Artsvashen has been under the occupation of Azerbaijan for 30 years.
“A political agreement has largely been reached that this issue should be addressed through a certain model. The same approach should be applied here, using mutually agreed-upon maps as the basis for accurately addressing the territory and the problem,” noted Pashinyan.