Կառավարությունը մտադիր է ՀՀ քաղաքացիությունը պարտադիր դարձնել բնակարանային ապահովության առաջարկվելիք ծրագրից օգտվող ԼՂ բնակիչների համար
Կառավարությունը մտադիր է ՀՀ քաղաքացիությունը պարտադիր դարձնել
բնակարանային ապահովության առաջարկվելիք ծրագրից օգտվող ԼՂ բնակիչների
ԵՐԵՎԱՆ,19 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կառավարության տեսլականը այն է, որ եթե Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձինք վերադառնալու ցանկություն կամ հնարավորություն չունենան, ապա պետք է ամեն ինչ անել, որ նրանք մնան Հայաստանում։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Մյունխենի և հարակից շրջանների հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ի՞նչ պլաններ ունի ՀՀ կառավարությունը՝ կապված ԼՂ-ից բռնի տարհանված քաղաքացիների հետ. արդյոք նրանք կվերադառնա՞ն ԼՂ, թե՞ կմնան Հայաստանում:
Նրա խոսքով՝ ԼՂ-ից բռնի տեղահանված հայրենակիցները Հայաստանում այսօր ունեն ժամանակավոր պաշտպանության կարգավիճակ, որը, ըստ էության, փախստականի կարգավիճակ է։
«Մեր տեսլականը հետևյալն է․ եթե նրանք Լեռնային Ղարաբաղ վերադառնալու իրատեսական հնարավորություն չունենան, մեր քաղաքականությունն է՝ ամեն ինչ անել, որ նրանք մնան Հայաստանում:
Մեր արևմտյան և օտարերկրյա գործընկերները շատ քաջալերում են փաստը, որ Հայաստանի կառավարությունը ընդունակ եղավ մի շաբաթում հարյուր հազարից ավելի մարդ ընդունել և ընդունել առանց փախստականների ճամբարի:
Երկրորդ՝ կարող ենք ասել, որ երեխաների մեծ մասը գնում են դպրոցներ: 2023-ի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված 10 հազար մարդ արդեն աշխատանք ունի Հայաստանում: Սա լավ է, բայց ամբողջը չէ, որովհետև սա բռնի տեղահանված աշխատունակ մարդկանց երևի 30 տոկոսն է: Բոլոր թոշակառուներն արդեն իրենց թոշակը ստանում են, և մենք առաջիկայում պատրաստվում ենք բնակարանային ապահովության ծրագիր անել, որի քննարկման ժամանակ եկել ենք կարևոր երկու եզրակացության․ առաջին՝ այդ ծրագիրը պետք է հասանելի լինի նաև Հայաստանի քաղաքացիներին, երկրորդ՝ պարտադիր ենք համարելու, որպեսզի Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր քույրերն ու եղբայրները, որոնք ուզում են այս ծրագրից օգտվել, Հայաստանի քաղաքացիություն ստանան»,- եզրափակեց Փաշինյանը։

Armenia’s new housing program for forcibly displaced persons of NK to include mandatory citizenship requirement
Armenia’s new housing program for forcibly displaced persons of NK to include mandatory
citizenship requirement
YEREVAN, FEBRUARY 19, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has repeated that his government wouldn’t want to see the forcibly displaced persons of Nagorno-Karabakh leave Armenia in case they don’t have a desire or opportunity to return to their homes.
Pashinyan has also unveiled a new housing program for the forcibly displaced persons.
More than 100,000 forcibly displaced persons of Nagorno-Karabakh found shelter in Armenia after the September 2023 Azeri attack.
Pashinyan was asked on the matter during his meeting with the Armenian community in Germany where he was on a visit for the Munich Security Conference.
He was asked on the government’s plans regarding the refugees, and whether the forcibly displaced persons would return to Nagorno-Karabakh or stay in Armenia.
“Our vision is as follows: if they don’t have a realistic opportunity to return to Nagorno-Karabakh, it is our policy to do everything for them to stay in Armenia. Our Western, foreign partners strongly encourage the fact that the government of Armenia was able to take in over one hundred thousand people within a week, and take them in without refugee camps. Secondly, we can say that most of the children now go to school. As of December 31, 2023, 10,000 forcibly displaced persons of Nagorno-Karabakh had already found employment in Armenia. This is good, but this isn’t all, because this is perhaps thirty percent of the total number of employable people [displaced from NK]. All pensioners receive their pensions, and we are planning to launch a housing program soon, and we’ve made two important conclusions during its debates: first, this project must be accessible also for the citizens of Armenia, second, our brothers and sisters who were forcibly displaced from Nagorno-Karabakh, who would want to use this program, would have to obtain citizenship of Armenia [as a mandatory requirement of the program],” Pashinyan said.