Օրբանը կոչ է արել անհապաղ սկսել Ուկրաինայի հարցով խաղաղ բանակցությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը կարծում է, որ ԵՄ-ն և Ուկրաինան պետք է անհապաղ խաղաղ բանակցություններ սկսեն։ Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
«Ես կցանկանայի պարզաբանել Բուդապեշտի դիրքորոշումը պատերազմի վերաբերյալ։ Այստեղ կա երկու հնարավոր սցենար. երբ ժամանակը խաղում է ԵՄ-ի և Ուկրաինայի օգտին, այդ դեպքում հակամարտությունը շարունակվում է, իսկ մյուս տարբերակն այն է, երբ ժամանակը խաղում է Ռուսաստանի օգտին: Ես տեսնում եմ երկրորդ տարբերակը, ուստի, իմ կարծիքով, ԵՄ-ն և Ուկրաինան պետք է անհապաղ բանակցություններ սկսեն», - ասել է Օրբանը՝ ելույթ ունենալով Անթալիայի դիվանագիտական ​​ֆորումի պանելային քննարկման ժամանակ:
Օրբանը նաև հավելել է, որ Հունգարիան Ուկրաինայի հակամարտության համատեքստում գործում է բացառապես ելնելով սեփական շահերից։

Премьер-министр Венгрии призвал незамедлительно начать мирные переговоры по Украине
Премьер-министр Венгрии Виктор Орбан считает, что время в ситуации в украинском конфликте играет в пользу России, ЕС и Украине необходимо незамедлительно начать мирные переговоры.
"Хочу прояснить позицию Будапешта по войне (в Украине). Ввиду того, что здесь (на Анатолийском дипломатическом) форуме нет представителей Евросоюза (ЕС)..., мне хотелось бы сказать, что тут возможны два сценария: когда время играет на руку ЕС и Украины, конфликт продолжается, другой вариант – время играет на руку России. Я вижу второй вариант, поэтому на мой взгляд, ЕС и Украине необходимо незамедлительно начать переговоры", - как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, сказал Орбан, выступая на дискуссионной панели в рамках Дипломатического форума в Анталье.
Орбан также добавил, что в конфликте в Украине Венгрия выступает, исходя исключительно из своих интересов.