Հայտնի է Ֆրանսիայի և ԱՄՆ արտգործնախարարների հանդիպման օրը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Ժան-Իվ Լե Դրիանը հոկտեմբերի 5-ին կհանդիպի Միացյալ Նահանգների պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնել է Ֆրանսիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը:
Ավելի վաղ պետդեպի խոսնակ Նեդ Փրայսը հայտնել էր, որ Բլինկենը Փարիզում լինելու է հոկտեմբերի 4-6-ը և հանդիպելու է Ֆրանսիայի ղեկավարության հետ:
Ֆրանսիան ավելի վաղ խորհրդատվությունների համար անհապաղ հետ էր կանչել Միացյալ Նահանգներում և Ավստրալիայում իր դեսպաններին: Պատճառն Ավստրալիայի, Մեծ Բրիտանիայի և Միացյալ Նահանգների կողմից սեպտեմբերի 15-ին արված հայտարարությունն է անվտանգության ոլորտում նոր գործընկերություն՝ AUKUS-ի ստեղծման մասին:  Համաձայնագրի շրջանակում Ավստրալիան մտադիր է ամերիկյան տեխնոլոգիաների օգնությամբ կառուցել առնվազն 8 ատոմային սուզանավ, որոնցից առաջիններն արդեն շարքում կլինեն 2036 թվականին, ինչպես նաև հարստացնել սեփական զինված ուժերը ամերիկյան թևավոր հրթիռներով: Այս նպատակով Ավստրալիան խզել է իր պատմության ընթացքում խոշորագույն պաշտպանական համաձայնագիրը՝ կնքված Ֆրանսիայի հետ: Ֆրանսիական կողմը նման քայլերն անվանել է «հարված թիկունքից»: Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ժան-Իվ Լե Դրիանն անթույլատրելի է համարել դաշնակիցների և գործընկերների միջև նման վարքագիծը: Ֆրանսիական կողմը Մեծ Բրիտանիայի նման վարքագիծն անվանել է «օպորտունիզմի դրսևորում»:

Известна дата встречи министра ИД Франции и госсекретаря США
5 октября министр иностранных дел Франции Жан-Ив Ле Дриан встретится с госсекретарем США Энтони Блинкеном.
Как  передает Арменпресс, об этом сообщает внешнеполитическое  ведомство  Франции.
Ранее официальный представитель Госдепартамента Нед Прайс сообщил, что Блинкен будет 4-6 октября в Париже для встречи с французским руководством.
А еще ранее Франция спешно отозвала своих послов в США и Австралии для консультаций. Причина - сделанное 15 сентября Австралией, Великобританией и США заявление о создании нового партнерства в области безопасности - AUKUS.
Согласно соглашению, Австралия намерена построить не менее восьми атомных подводных лодок с помощью американских технологий, первая из которых будет в 2036 году, а также пополнить свои вооруженные силы крылатыми ракетами США. С этой целью Австралия расторгла крупнейшее в своей истории оборонное соглашение с Францией. Французская сторона назвала такой шаг «ударом в спину». Министр иностранных дел Франции Жан-Ив Ле Дриан назвал недопустимым подобное поведение среди союзников-партнеров. Французская сторона назвала поведение Великобритании «проявлением оппортунизма».