ՍԴՀԿ-ն հանդիսավոր միջոցառմամբ նշեց հիմնադրման 135-ամյակը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սոցիալ Դեմոկրատ Հնչակյան կուսակցությունը հիմնադրման 135-ամյակը նշեց հանդիսավոր միջոցառմամբ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ սեպտեմբերի 24-ին կազմակերպված միջոցառմանը կուսակցությանը շնորհավորական ուղերձներ էին հղել ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և ՀՀ ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը:
«Բարձր գնահատանքի է արժանի ոչ միայն Սոցիալ Դեմոկրատ Հնչակյան կուսակցության գործունեությունն ու պատմությունը, այլ նաև նրա դերը Սփյուռքում քաղաքական ու հասարակական կյանքի կազմակերպման մեջ: Մասնավորապես, անգնահատելի է կուսակցության ներդրումը հայապահպանության, Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք կապերի ամրապնդման գործում:
Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը կարևորում է ՍԴՀԿ աջակցությունն ու զորակցությունը հայության և Հայաստանի առջև ծառացած կարևոր խնդիրների լուծման, ազգային ինքնության և լեզվի պահպանման, Մայր Հայրենիքի հետ կապերի ամրապնդման, Հայաստանի ու Արցախի զարգացման և այլ հարցերի լուծման գործում»,- ասված էր վարչապետի շնորհավորական ուղերձում :
Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն էլ իր ուղերձում նշել է, որ Հնչակյան կուսակցությունն իր հովանու տակ է համախմբել ազգային, պետական գործիչների, ովքեր անմնացորդ կերպով ծառայել են հայրենապահպանությանը՝ թե զենքով, թե իրենց կրթամշակութային ու հասարակական-քաղաքական գործունեությամբ:
«Հիմնադրման օրվանից ի վեր Հնչակյան կուսակցությունն ամենաակտիվ կերպով ձեռնամուխ եղավ հայ ազգային, քաղաքական ու հասարակական կյանքի կազմակերպման գործին: Տասնամյակներ շարունակ Հնչակյան կուսակցությունն իր հովանու տակ է համախմբել ազգային, պետական գործիչների, ովքեր անմնացորդ կերպով ծառայել են հայրենապահպանությանը՝ թե զենքով, թե իրենց կրթամշակութային ու հասարակական-քաղաքական  գործունեությամբ:
Շնորհավորում եմ Սոցիալ Դեմոկրատ Հնչակյան կուսակցության անդամներին ու համակիրներին կուսակցության 135-ամյակի առթիվ և մաղթում եմ հաջողություններ ու ձեռքբերումներ` հանուն մեր ընդհանուր ազգային նպատակների իրագործման, հանուն հզոր ու զարգացող Հայաստանի»,- ասել է Խաչատուրյանը:
ՍԴՀԿ Կենտրոնական վարչության ատենապետ Համբիկ Սարաֆյանն ընդգծեց՝ երկրի համար դժվարին պահերին կարևորում են միասնականությունը, համախմբվածությունը:
«Պատրաստ ենք ամեն ինչ անել, որպեսզի մեր ներդրումն ունենանք երկրի առջև ծառացած խնդիրների լուծման համար»,- նշեց  Սարաֆյանը:

YEREVAN, SEPTEMBER 24, ARMENPRESS. The Social Democrat Hunchakian Party celebrated the 135th anniversary of its foundation today.
On this occasion, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan, President Vahagn Khachaturyan and Speaker of Parliament Alen Simonyan addressed congratulatory messages.
“Not only the activity and history of the Social Democrat Hunchakian Party deserves high appreciation, but also its role in the organization of political and public life in the Diaspora. In particular, the party’s contribution to the preservation of Armenian identity, the strengthening of Armenia-Artsakh-Diaspora ties is invaluable.
The government of Armenia attaches importance to the party’s support and assistance in solving key issues facing Armenians and Armenia, preserving the national identity and language, strengthening the ties with the Motherland, developing Armenia and Artsakh and solving other issues”, the Armenian PM said in his message.
In his message President Vahagn Khachaturyan said that the party has gathered national, state figures who have unconditionally served to the preservation of Armenian identity both with weapons and their educational, cultural, public and political activities.
“I congratulate the members and supporters of the Social Democrat Hunchakian Party on the 135th anniversary of the party and wish success and achievements for the sake of fulfillment of our common national goals, for the sake of strong and developing Armenia”, the President said.
In his remarks Chairman of the Central Board of the Social Democrat Hunchakian Party Hambik Sarafian highlighted the unity at these difficult moments for Armenia. “We are ready to do everything to contribute to solving the issues facing the country”, he said.