Խորհրդարանի նիստ, բողոքի ակցիաներ, ձերբակալվածների ազատ արձակում. ի՞նչ իրավիճակ է Վրաստանում
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանում այսօր կեսօրին տեղի կունենա խորհրդարանի նիստ, որը կուղեկցվի բողոքի ակցիայով: Ակնկալվում է, որ խորհրդարանի նիստին քննարկվող հարցերից մեկը կլինի «Օտարերկրյա ազդեցության թափանցիկության մասին» օրինագիծը, որը խորհրդարանը պետք ՝է քվեարկությամբ տապալի՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ իշխող մեծամասնությունը հետ է կանչել օրինագիծը: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Sputnik գործակալության վրացական ծառայությանը:
Հաղորդվում է, որ խորհրդարանում կխստացվեն անվտանգության միջոցառումները. շենք մուտք գործել կարող են միայն պատգամավորները և հավատարմագրված լրագրողները:
Վրաստանում մարտի 7-ից շարունակվող զանգվածային ցույցերից հետո իշխող «Վրացական երազանք-ժողովրդավարական Վրաստան» կուսակցությունը և օրինագիծը նախաձեռնող «Ժողովրդի իշխանություն» հասարակական շարժումը մարտի 9-ին հետ էին կանչել նախագիծը։ Օրինագծով նախատեսվում էր օտարերկրյա ազդեցության գործակալներ ճանաչել ԶԼՄ-ները և հասարակական կազմակերպությունները, որոնց ֆինանսավորման 20 %-ն արտերկրից է:
Գործընթացն ավարտելու համար խորհրդարանը պետք է քվեարկությամբ տապալի  առաջին ընթերցմամբ ընդունված «Օտարերկրյա ազդեցության թափանցիկության մասին» օրինագիծը:
Օրինագծի հետկանչի որոշումը ողջունել են Վրաստանի բոլոր արևմտյան գործընկերները և միջազգային կազմակերպությունները:
Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին նույնպես շնորհավորել է ակցիայի մասնակիցներին հաղթանակի կապակցությամբ և իր աջակցությունն է հայտնել շարունակվող ակցիային:
Ցուցարարների երկրորդ պահանջն էր ազատ արձակել մարտի 7-ի և 8-ի ակցիաների ժամանակ բոլոր ձերբակալվածներին: Այս պահանջը ևս բավարարվել է: Ըստ Վրաստանի Ներքին գործերի նախարարության՝ ձերբակալված բոլոր անձինք ազատ են արձակվել: Ըստ ՆԳՆ-ի՝ նրանց մի մասը կանգնել է դատարանի առաջ, իսկ մյուսներն ազատ են արձակվել մեկուսարանում մնալու ժամկետի ավարտից հետո: Ընդհանուր առմամբ, բողոքի ակցիաների ժամանակ ձերբակալվել էր 133 մարդ:

Сегодня днем ​​в Грузии состоится заседание Парламента, в то же время на улице будет проходить акция протеста. Ожидается, что одним из вопросов, обсуждаемых на заседании Парламента, будет законопроект «О прозрачности иностранного влияния», за который Парламент должен проголосовать против, учитывая тот факт, что правящее большинство уже отозвало законопроект. «Арменпресс» сообщает об этом, со ссылкой на грузинскую службу агентства «Sputnik».
Сообщается, что в Парламенте будут усилены меры безопасности. В здание могут входить только депутаты и аккредитованные журналисты.
После массовых демонстраций в Грузии, начавшихся с 7 марта, правящая партия «Грузинская мечта - Демократическая Грузия» и общественное движение «Народная сила», инициировавшие этот законопроект, 9 марта отозвали проект. Законопроект был напавлен на признание средств массовой информации и неправительственных организаций с 20% финансирования из-за рубежа агентами иностранного влияния.
Для завершения процесса Парламент должен проголосовать против принятого в первом чтении этого законопроекта.
Решение отозвать законопроект приветствовали все западные партнеры Грузии и международные организации.
Президент Грузии Саломе Зурабишвили также поздравила участников акции с победой и выразила поддержку проводимой акции.
Требованием протестующих было и освобождение всех задержанных во время акций 7 и 8 марта. Это требование также было выполнено. По сообщению МВД Грузии, все задержанные выпущены. По данным МВД, некоторые из них предстали перед судом, остальные были выпущены после окончания пребывания в камере предварительного заключения. Всего во время протестов было задержано 133 человека.