Մոտ ապագայում սպասվող Բայդեն-Սի Ծինփին հանդիպումը կարող է շրջադարձային նշանակություն ունենալ․ չինագետ
Մոտ ապագայում սպասվող Բայդեն-Սի Ծինփին հանդիպումը կարող է
շրջադարձային նշանակություն ունենալ․ չինագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Չինաստանի ղեկավար Սի Ծինփինի ու ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի՝ Պեկինում կայացած հանդիպումը շատ կարևոր նշանակություն ունի, քանի որ բազմաբևեռ աշխարհակարգում գլոբալ իրավիճակն առանց այդ էլ կայուն չէ, և նույնիսկ միջուկային զենքերի օգտագործման հավանականությունն առանձին տարածաշրջաններում բավականին մեծացել է։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս տեսակետը հայտնեց չինագետ Մհեր Սահակյանը՝ անդրադառնալով չին-ամերիկյան հարաբերությունների կարգավորման հեռանկարին։
Նշենք, որ երկօրյա այցով Պեկինում գտնվող ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենն իր այցի վերջում հանդիպում է ունեցել Չինաստանի ղեկավար Սի Ծինփինի հետ: Չինաստանի նախագահը հայտարարել է, որ երկու կողմերն առաջընթաց են գրանցել և համաձայնության հասել մի շարք կոնկրետ հարցերի շուրջ։ Կողմերը համաձայնել են հետևել այն ընդհանուր փոխըմբռնմանը, որին երկու երկրների ղեկավարները հասել են Բալիում անցյալ տարվա նոյեմբերին կայացած G20-ի գագաթնաժողովի շրջանակներում տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ:
«Ներկա փուլում ԱՄՆ-ի և Չինաստանի հարաբերությունների կարգավորումը մեծ նշանակությունի ունի ոչ միայն երկու երկրների, այլև ամբողջ աշխարհի համար, և,  եթե նրանք գտնեն լուծումներ, որոնց միջոցով կկարողանան երկուստեք լարվածությունը թոթափել ու խուսափել ուղիղ առճակատումից, ապա դա միանշանակ դրական ազդակ կլինի նաև միջազգային հարաբերություններում առկա կոնֆլիկտները լուծելու համար»,- ասաց Սահակյանը։
Չինագետի դիտարկմամբ՝ Պեկինում կայացած հանդիպումը կրում էր նախապատրաստական բնույթ, որպեսզի ապագայում անմիջականորեն բանակցեն նախագահներ Սի Ծինփինն ու Ջո Բայդենը՝ քննարկելով գլոբալ հիմնախնդիրներ՝ կապված նույն պատժամիջոցների հետ, թեև մյուս կողմից էլ ակնհայտ է դառնում, որ մոտ ապագայում, ըստ Սահակյանի, տեսանելի մեծ քայլեր չեն լինի չինական կողմի նկատմամբ սահմանված պատժամիջոցները չեղարկելու հարցում, և ԱՄՆ-ն դեռ կփորձի պատժամիջոցների միջոցով ճնշել Չինաստանի տեխնոլոգիական զարգացումը։
«Երկկողմ հանդիպումներն այնքան կարևոր են, որ հնարավորություն են տալիս լիցքաթափել լարված իրավիճակը, քանի որ կողմերը տեսնում են, թե ինչ է կատարվում եվրոպական տարածաշրջանում, մասնավորապես Ուկրաինայում, որտեղ արդեն ռմբահարվում են միջուկային և ռազմավարական նշանակության օբյեկտները, ինչի հետևանքները շատ շուտով իրենց վրա կզգան բովանդակ Եվրոպայի բնակիչները, ուստի կփորձեն նման խնդիրներն առկախել Թայվանի հետ կապված հիմնահարցում»,- նշեց չինագետը։
Սահակյանի կարծիքով՝ եթե Թայվանում պատերազմ բռնկվի, ապա դրանից կտուժի միջազգային աշխարհատնտեսական համակարգը, մանավանդ որ գլոբալ զարգացման կենտրոնը վաղուց տեղափոխվել է Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջան։  Նրա համոզմամբ՝ զգուշավոր քաղաքականությունը կդրդի ԱՄՆ-ի և Չինաստանի ղեկավարներին լուծումներ գտնել, ուստի այդ տեսանկյունից նախատեսվելիք Բայդեն-Սի Ծինփին հանդիպումն իսկապես կարող է ունենալ շրջադարձային նշանակություն։

Предстоящая встреча Байдена и Си Цзиньпина может стать переломной: мнение китаиста
Встреча председателя КНР Си Цзиньпина и госсекретаря США Энтони Блинкена в Пекине имеет важное значение, поскольку глобальная ситуация в многополярном мироустройстве довольно нестабильна, и даже возросла вероятность применения ядерного оружия в некоторых регионах. Такую точку зрения высказал эксперт по Китаю Мгер Саакян в беседе с «Арменпресс», коснувшись перспективы нормализации китайско-американских отношений.
Следует отметить, что госсекретарь США Энтони Блинкен, находящийся в Пекине с двухдневным визитом, в завершение визита встретился с председателем КНР Си Цзиньпином. Председатель КНР заявил, что обе стороны добились прогресса и достигли договоренности по ряду конкретных вопросов. Стороны договорились следовать общему пониманию, достигнутому лидерами двух стран в ходе встречи в рамках саммита G20, состоявшегося на Бали в ноябре прошлого года.
«На нынешнем этапе урегулирование отношений между США и Китаем имеет большое значение не только для этих двух стран, но и для всего мира. И если они найдут решения, за счет которых смогут снизить напряженность с обеих сторон и избежать прямой конфронтации, то это обязательно будет позитивным импульсом и в международных отношениях».
По словам китаиста, встреча в Пекине носила подготовительный характер, чтобы в дальнейшем прямые переговоры вели бы президенты Си Цзиньпин и Джо Байден, обсуждая глобальные вопросы, связанные с теми же санкциями, хотя, с другой стороны становится очевидным, что в ближайшее время, по словам Саакяна, не видно больших шагов в вопросе отмены санкций, наложенных на китайскую сторону – США все равно пытаются подавить технологическое развитие Китая.
«Двусторонние встречи настолько важны, что дают возможность разрядить напряженную обстановку, потому что стороны видят, что происходит в Европейском регионе, в частности на Украине, где уже идут бомбардировки ядерных и стратегических объектов, последствия которых скоро будут ощутимы. Поэтому попытаются пресечь подобные проблемы в вопросе с Тайванем», - отметил китаист.
По мнению Саакяна, если на Тайване разразится война, от этого пострадает вся международная геоэкономическая система, тем более что центр мирового развития уже давно переместился в азиа-тихоокеанский регион. Он считает, что осторожная политика подтолкнет лидеров США и Китая к поиску решений, поэтому с этой точки зрения ожидаемая встреча Байдена и Си Цзиньпина действительно может стать переломной.