Մոտ ապագայում սպասվող Բայդեն-Սի Ծինփին հանդիպումը կարող է շրջադարձային նշանակություն ունենալ․ չինագետ
Մոտ ապագայում սպասվող Բայդեն-Սի Ծինփին հանդիպումը կարող է
շրջադարձային նշանակություն ունենալ․ չինագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Չինաստանի ղեկավար Սի Ծինփինի ու ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի՝ Պեկինում կայացած հանդիպումը շատ կարևոր նշանակություն ունի, քանի որ բազմաբևեռ աշխարհակարգում գլոբալ իրավիճակն առանց այդ էլ կայուն չէ, և նույնիսկ միջուկային զենքերի օգտագործման հավանականությունն առանձին տարածաշրջաններում բավականին մեծացել է։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս տեսակետը հայտնեց չինագետ Մհեր Սահակյանը՝ անդրադառնալով չին-ամերիկյան հարաբերությունների կարգավորման հեռանկարին։
Նշենք, որ երկօրյա այցով Պեկինում գտնվող ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենն իր այցի վերջում հանդիպում է ունեցել Չինաստանի ղեկավար Սի Ծինփինի հետ: Չինաստանի նախագահը հայտարարել է, որ երկու կողմերն առաջընթաց են գրանցել և համաձայնության հասել մի շարք կոնկրետ հարցերի շուրջ։ Կողմերը համաձայնել են հետևել այն ընդհանուր փոխըմբռնմանը, որին երկու երկրների ղեկավարները հասել են Բալիում անցյալ տարվա նոյեմբերին կայացած G20-ի գագաթնաժողովի շրջանակներում տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ:
«Ներկա փուլում ԱՄՆ-ի և Չինաստանի հարաբերությունների կարգավորումը մեծ նշանակությունի ունի ոչ միայն երկու երկրների, այլև ամբողջ աշխարհի համար, և,  եթե նրանք գտնեն լուծումներ, որոնց միջոցով կկարողանան երկուստեք լարվածությունը թոթափել ու խուսափել ուղիղ առճակատումից, ապա դա միանշանակ դրական ազդակ կլինի նաև միջազգային հարաբերություններում առկա կոնֆլիկտները լուծելու համար»,- ասաց Սահակյանը։
Չինագետի դիտարկմամբ՝ Պեկինում կայացած հանդիպումը կրում էր նախապատրաստական բնույթ, որպեսզի ապագայում անմիջականորեն բանակցեն նախագահներ Սի Ծինփինն ու Ջո Բայդենը՝ քննարկելով գլոբալ հիմնախնդիրներ՝ կապված նույն պատժամիջոցների հետ, թեև մյուս կողմից էլ ակնհայտ է դառնում, որ մոտ ապագայում, ըստ Սահակյանի, տեսանելի մեծ քայլեր չեն լինի չինական կողմի նկատմամբ սահմանված պատժամիջոցները չեղարկելու հարցում, և ԱՄՆ-ն դեռ կփորձի պատժամիջոցների միջոցով ճնշել Չինաստանի տեխնոլոգիական զարգացումը։
«Երկկողմ հանդիպումներն այնքան կարևոր են, որ հնարավորություն են տալիս լիցքաթափել լարված իրավիճակը, քանի որ կողմերը տեսնում են, թե ինչ է կատարվում եվրոպական տարածաշրջանում, մասնավորապես Ուկրաինայում, որտեղ արդեն ռմբահարվում են միջուկային և ռազմավարական նշանակության օբյեկտները, ինչի հետևանքները շատ շուտով իրենց վրա կզգան բովանդակ Եվրոպայի բնակիչները, ուստի կփորձեն նման խնդիրներն առկախել Թայվանի հետ կապված հիմնահարցում»,- նշեց չինագետը։
Սահակյանի կարծիքով՝ եթե Թայվանում պատերազմ բռնկվի, ապա դրանից կտուժի միջազգային աշխարհատնտեսական համակարգը, մանավանդ որ գլոբալ զարգացման կենտրոնը վաղուց տեղափոխվել է Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջան։  Նրա համոզմամբ՝ զգուշավոր քաղաքականությունը կդրդի ԱՄՆ-ի և Չինաստանի ղեկավարներին լուծումներ գտնել, ուստի այդ տեսանկյունից նախատեսվելիք Բայդեն-Սի Ծինփին հանդիպումն իսկապես կարող է ունենալ շրջադարձային նշանակություն։

YEREVAN, JUNE 19, ARMENPRESS. The recent meeting between Chinese leader Xi Jinping and United States Secretary of State Antony Blinken was highly important because of the unstable global situation in the multipolar world order, and because the risk of the use of nuclear weapons has increased in some regions, according to expert on China Mher Sahakyan.
During the meeting with Blinken, the Chinese President said that they have recorded progress and reached agreements over several concrete issues. The parties agreed to adhere to the common understanding reached during the 2022 G20 summit in Bali.
“At this phase, the normalization of the United States-China relations is of great importance not only for the two countries but the whole world, and if they find solutions that would help ease the tension and avoid a direct confrontation it would definitely be a positive signal for resolving the existing conflicts in international relations as well,” Sahakyan told ARMENPRESS when asked to comment on the prospect of normalization between China and the United States.
Sahakyan said that the recent Beijing meeting was a preparation for a future meeting between Xi Jinping and U.S. President Joe Biden to discuss global issues, including the sanctions. However, Sahakyan believes that it’s unlikely for the U.S. to cancel the sanctions as Washington will try to pressure China’s technological development.
“Bilateral meetings are highly important as they allow easing the tensions because the parties see what’s happening in the European region, particularly in Ukraine, where nuclear and strategic facilities are already being bombarded, the consequences of which will soon be felt by the residents of entire Europe, thus they will try to avoid a similar scenario in Taiwan,” Sahakyan said.
If a war were to erupt in Taiwan the entire international geo-economic system would be affected, especially when the global development center has long shifted to the Asia-Pacific.
The expert believes that cautious policy will make the U.S. and Chinese leaders find solutions, thus a meeting between Xi Jinping and Joe Biden could be of crucial importance.
China and the United States agreed on Monday to stabilize their rivalry so it does not veer into conflict, but no major breakthrough was achieved.
Chinese President Xi Jinping welcomed "progress" after shaking hands with Secretary of State Antony Blinken.
The top U.S. diplomat and Xi both stressed the importance of having a more stable relationship, as any conflict between the world's two largest economies would create global disruption.
U.S. President Joe Biden said later on Monday he thinks relations between the two countries are on the right path, and indicated that progress was made during Blinken's trip.
"We're on the right trail here," Biden was quoted as saying by Reuters when asked on U.S.-China relations. Asked by reporters during a trip to California whether he felt progress had been made, he replied, "I don't feel," he said. "You know it's been made."