«Քերեմ Շալոմ» հսկիչ անցակետը բացվել է Գազայի հատվածի համար հումանիտար օգնությունը բեռնաթափելու նպատակով
«Քերեմ Շալոմ» հսկիչ անցակետը բացվել է Գազայի հատվածի համար հումանիտար
օգնությունը բեռնաթափելու նպատակով
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Քերեմ Շալոմ» հսկիչ անցակետը սկսել է աշխատանքը Գազայի հատվածի բնակիչների համար նախատեսված մարդասիրական օգնության առաքումն ապահովելու նպատակով: Այս մասին հայտնել Է Պաղեստինյան տարածքներում Իսրայելի կառավարության գործողությունների համակարգման վարչությունը (COGAT), հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ՏԱՍՍ-ը։
«Այսօրվանից (դեկտեմբերի 17-ից) ՄԱԿ-ի մարդասիրական օգնությամբ բեռնատարները կանցնեն անվտանգության ստուգում և «Քերեմ Շալոմ» անցակետով կվերաուղղորդվեն անմիջապես Գազայի հատված՝ ըստ ԱՄՆ-ի հետ մեր համաձայնության»,- ասվում է գերատեսչության հայտարարության մեջ:
COGAT-ում նշել են, որ այդ որոշումը թույլ կտա ավելացնել մարդասիրական օգնության ծավալները, որոնք ամեն օր հասնում են պաղեստինյան անկլավի տարածք:
Դեկտեմբերի 15-ին Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նաթանյահուի գրասենյակը հայտնել է, որ կառավարությունը հավանություն է տվել Գազայի հատվածի կողմի «Քերեմ Շալոմ» անցակետում Եգիպտոսից մտնող մարդասիրական օգնությամբ ավտոտրանսպորտի ժամանակավոր բեռնաթափմանը՝ եգիպտական սահմանի «Ռաֆահ» անցակետ վերադարձնելու փոխարեն։

КПП "Керем-Шалом" открыли для разгрузки гуманитарной помощи для сектора Газа
Контрольно-пропускной пункт "Керем-Шалом" начал работу с целью обеспечения доставки гуманитарной помощи, предназначенной для жителей сектора Газа. Об этом сообщило Управление по координации действий правительства Израиля на палестинских территориях (COGAT). Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на ТАСС.
"С сегодняшнего дня (17 декабря) грузовики с гуманитарной помощью ООН будут проходить проверку безопасности и перенаправляться непосредственно в сектор Газа через КПП "Керем-Шалом" в соответствии с нашим соглашением с США", - говорится в заявлении ведомства.
В COGAT отметили, что это решение позволит увеличить объемы гуманитарной помощи, ежедневно поступающей на территорию палестинского анклава.
15 декабря канцелярия премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху сообщила, что правительство одобрило временную разгрузку автотранспорта с гуманитарной помощью из Египта на контрольно-пропускном пункте "Керем-Шалом" со стороны сектора Газа вместо возвращения на КПП "Рафах" на египетской границе