Քերին կժամանի Վիեննա՝ մասնակցելու Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Ջոն Քերին հունիսի 26-ին կուղեւորվի Վիեննա, որտեղ նա մտադիր է մասնակցել Թեհրանի միջուկային ծրագրի շուրջ «վեցյակի» (ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի հինգ մշտական անդամները եւ Գերմանիան) եւ Իրանի բանակցություններին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հայտնել է ԱՄՆ-ի պետդեպարտամենտի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ջոն Քիրբին:
«Պետքարտուղար Ջոն Քերին հունիսի 26-ին կուղեւորվի Վիեննա՝ մասնակցելու միջուկային ծրագրի շուրջ Իրանի հետ «հինգ գումարած մեկ» խմբի շարունակվող բանակցություններին, որոնք համակարգվում են ԵՄ-ի կողմից»,- ասել է Քիրբին:
Ավելի վաղ դիվանագիտական աղբյուրը ՏԱՍՍ-ին հայտնել էր, որ Քերին եւ Իրանի ԱԳ նախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը կարող են Ավստրիայի մայրաքաղաք ժամանել շաբաթվա վերջին՝ հունիսի 27-28-ին:
Ներկայում բանակցություններն ընթանում են քաղաքական տնօրենների մակարդակով: Իրանի միջուկային դոսյեի շուրջ վերջնական համաձայնագիրը պլանավորվում է մշակել եւ ստորագրել մինչու հունիսի 30-ը:

Керри 26 июня отправится в Вену на переговоры по ядерной программе Ирана
Госсекретарь США Джон Керри 26 июня отправится в Вену, где он намерен принять участие в переговорах "шестерки" (пять постоянных членов СБ ООН и Германия) и Ирана по тегеранской ядерной программе. Об этом в 24 июня сообщил официальный представитель госдепартамента США Джон Кирби, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Госсекретарь Джон Керри отправится в Вену, в Австрию 26 июня, чтобы принять участие в продолжающихся координируемых ЕС переговорах группы "пять плюс один" с Ираном по ядерной программе", - сказал Кирби.
Ранее дипломатический источник сообщил ТАСС, что Керри и глава МИД Ирана Мохаммад Джавад Зариф могут прибыть в австрийскую столицу уже в конце недели - 27-28 июня.
В настоящее время ведутся переговоры на уровне политдиректоров. Окончательное соглашение по ядерному досье ИРИ планируется выработать и подписать к 30 июня.