Մեծ Բրիտանիայի ԱԳ նախարարը բացել է Թեհրանում թագավորության դեսպանատունը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Մեծ Բրիտանիայի արտաքին գործերի նախարար Ֆիլիպ Համոնդը կիրակի կրկին բացել է Իրանում Միացյալ Թագավորության դեսպանատունը, որը դադարեցրել էր գործունեությունը 2011թ-ին այն բանից հետո, երբ այնտեղ էին ներխուժել ծայրահեղական տրամադրություններ ունեցող իրանցի երիտասարդները։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ՏԱՍՍ գործակալությունը, այս մասին հայտնել է BBC-ն։
Այս պահին դիվանագիտական առաքելության շենքի վրա կրկին Միացյալ Թագավորության դրոշն է ծածանվում։ Սկզբնական շրջանում դեսպանատանը կաշխատեն գործերով ժամանակավոր հանձնակատարի մակարդակով՝ դիվանագիտական փոքր կազմով եւ սահմանափակ հյուպատոսական ծառայություններով։
Ենթադրվում է, որ երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների ամրապնդման հետ մեկտեղ դիվանագիտական առաքելությունները կաշխատեն ավելի սովորական ու առավել ներկայացուցական կազմով եւ դուրս կգան դեսպանների մակարդակի։
Համոնդի խոսքով, Մեծ Բրիտանիան եւ Իրանը դեռ ունեն տարակարծություններ միջազգային եւ ներքաղաքական օրակարգի որոշ հարցերում, սակայն անժխտելի է վերջին տարիներին երկկողմ հարաբերությունների բարելավման փաստը։

Глава МИД Великобритании открыл посольство королевства в Тегеране
Министр иностранных дел Великобритании Филип Хаммонд в воскресение вновь открыл посольство Соединенного Королевства в Иране, приостановившее работу после того, как в 2011 году туда ворвалась радикально настроенная иранская молодежь. Об этом сообщила вещательная корпорация BBC.
Сейчас над зданием дипмиссии уже развевается флаг Соединенного Королевства "Юнион Джек".
Первоначально, посольства Великобритании и Ирана будут работать на уровне временных поверенных в делах при небольшой численности дипломатического состава и ограниченных консульских услугах.
Предполагается, что по мере укрепления отношений двух стран дипмиссии станут функционировать в привычном, более представительном составе и выйдут на уровень послов.
По словам Хаммонда, Великобритания и Иран продолжают сохранять противоречия по отдельным вопросам международной и внутриполитической повестки, однако факт улучшения двусторонних отношений за последние годы неоспорим.