Ժնևի իշխանությունները թույլատրել են Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված հուշարձանի տեղադրումը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ժնևի տեղական իշխանությունները թույլադրել են Trembley պուրակում «Հիշողության լապտերներ» հուշարձանի տեղադրումը, որը նվիրված է Հայոց ցեղասպանության հիշատակին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է Tribune de Geneve-ը` նշելով, որ թեպետ հուշարձանի գաղափարն ի հայտ է եկել շուրջ մեկ տասնամյակ առաջ, հայկական համայնքը դրա տեղադրման թույլտվություն է ստացել միայն նախորդ շաբաթ:
Այդուհանդերձ, պայքարը դեռևս ավարտված չէ. փաստաբան Իվ Նիդեգերը հայտնել է, որ բողոքարկելու է հուշարձանի տեղադրման մասին որոշումը, քանի որ ունի այս հարցի վերաբերյալ 14 քաղաքացու դիմում-բողոքները:
« Trembley պուրակը կանաչ տարածություն է: Հետևաբար, ոչինչ չի կարող այստեղ կառուցվել` բացառությամբ հանրային հետաքրքրություն ներկայացնող կառույցների, որոնք անմիջական կապ ունեն տարածքի օգտագործման հետ: Սա այդ դեպքը չէ, քանի որ դիմողը մասնավոր կազմակերպություն է, որը հետապնդում է սեփական շահերը»,- ասել է փաստաբանը: Նա նշել է. որ 9 մետր բարձրություն ունեցող լապտերները կարող են վատ ազդեցություն գործել պուրակի վրա:
Անդրադառնալով Ժնևի քաղաքային իշխանությունների կայացրած որոշմանը` նախագծի կոորդինատոր Շտեֆան Կրիստենսենը նշել է, որ չի կասկածել իրենց ծրագրի հաջողությանը: «Սա կարևոր քայլ է, մենք գոհ ենք»,- ասել է նա` համոզմունք հայտնելով, որ հուշարձանի տեղադրման դեմ հանդես եկողները քաղաքական շարժառիթներ ունեն: «Ցավալի և ապշեցուցիչ է տեսնել, որ այստեղի մարդիկ ժխտողների կողմից են»,- ասել է Կրիտենսենը:

Geneva authorities permit to erect monument of Armenian Genocide
YEREVAN, MAY 26, ARMENPRESS. Local authorities of Geneva allowed to erect “Lantern of Memory” monument dedicated to the memory of the Armenian Genocide in the Trembley park, “Armenpress” reports, Tribune de Geneve informs.
Although the idea of the monument was born a decade ago, the Armenian community received the permission to erect it last week.
Nevertheless, the fight is not over yet. Lawyer Yves Nidegger said he will fire an appeal against the authorization of erecting the monument since he received complaints from 14 citizens.
“The Trembley park is a green area. Thus, nothing can be constructed here, except from facilities of public interest that are directly related to the use of this area. This is not that case since the applicant is a private organization which pursues its own interests”, the lawyer said. He stated that 9 meters high lanterns can have a negative impact on the park".
Referring to the decision of Geneva city authorities, project coordinator Stefan Kristensen stated he has no doubt in the success of the project. “This is an important step, and we are satisfied”, he said.
He highlighted that political motives are left behind the complaints. “It is painful and shocking to see that people here support the deniers”, he stated.