Զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելու և մասնակցելու կասկածանքով ձերբակալվել է 23 անձ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարեւոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում հուլիսի 30-ին հարուցվել է  քրեական գործ՝ հուլիսի 29-ի ուշ երեկոյան Էրեբունի եւ  Նուբարաշեն վարչական շրջանում տեղի ունեցած անկարգությունների դեպքերի առթիվ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ՔԿ դեպարտամենտի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, ՀՀ կառավարությանն առընթեր ոստիկանությունից  հուլիսի 30-ին ստացվել են նյութեր՝ հուլիսի 29-ի երեկոյան մի խումբ անձանց կողմից Էրեբունի եւ Նուբարաշեն վարչական շրջանում անկարգություններ կազմակերպելու  վերաբերյալ։
Նյութերի ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ հուլիսի 29-ին՝ ժամը 22։30-ի սահմաններում, Էրեբունի եւ Նուբարաշեն վարչական շրջանում մի խումբ անձինք կազմակերպել են  զանգվածային անկարգություններ, որի ընթացքում բռնություն է գործադրվել տվյալ տարածքում ծառայություն իրականացնող ոստիկանության ծառայողների նկատմամբ, որի հետեւանքով  վտանգվել է հասարակական անվտանգությունը։
Նկատի ունենալով, որ նախապատրաստված նյութերն առերեւույթ պարունակում են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225-րդ հոդվածի 1-ին եւ 2-րդ մասերով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներ՝ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ։
Զանգվածային անկարգությունները կազմակերպելու եւ դրանց մասնակցելու կասկածանքով ձերբակալվել է 23 անձ, որոնց թվում՝ Արմեն Մարտիրոսյանը եւ Անդրիաս Ղուկասյանը։
Նախնական տվյալներով՝  հուլիսի 29-ի երեկոյան տեղի ունեցած իրադարձությունների հետեւանքով  ստացած մարմնական վնասվածքներով բուժօգնություն ստանալու համար բժշկական կենտրոններ են դիմել 67 մարդ։ Քննություն է տարվում պարզելու վերջիններիս մարմնական վնասվածքներ ստանալու հանգամանքները։
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքների բազմակողմանի, օբյեկտիվ եւ լրիվ քննությունն ապահովելու ուղղությամբ։ Քննության արդյունքների մասին տեղեկույթ կտրամադրվի պարբերաբար։

По подозрению в организации и участия в массовых беспорядках арестовано 23 человека
В Главном управлении по особо важным делам СК РА 30 июля возбуждено уголовное  дело по факту  беспорядков вечером 29 июля в Эребуни и Нубарашене.
Как сообщили Арменпресс в управлении по связям с общественностью департамента  УИУ полиции РА, 30 июля получены материалы по факту  организованных группой  лиц беспорядков вечером 29 июля в административном районе Эребуни и Нубарашене.
В результате  изучения  материалов выяснилось, что 29 июля в районе 22։30 часов в административном районе Эребуни и Нубарашен  группа лиц  организовала массовые  беспорядки, в результате  которых применила насилие  в  отношении полицейских, осуществлявших службу  на данной  территории, что стало угрозой  общественному  порядку.
Учитывая, что представленные материалы  содержат признаки преступления, предусмотренного п.п. 1 и 2 ст. 225 УК РА, в ГУ ДОВ возбуждено уголовное  дело.
По  факту организации  беспорядков и участия  в них  арестовано 23 человека, среди которых  Армен Мартиросян и Андреас Гукасян.
По предварительным данным, в результате  массовых беспорядков вечером 29 июля в Эребуни и Нубарашене, за медицинской помощью в медучреждения обратились 67 человек. Ведется следствие  для выяснения  обстоятельств получения  ими телесных повреждений.
Предпринимаются следственные меры для выяснения всех  обстоятельств и обеспечения  детального, всестороннего и объективного следствия. Информация о результатах будет сообщаться периодически.