Անկախության 25-ամյակին նվիրված ցուցահանդեսին ներկայացվեցին հայ կերպարվեստի բացառիկ նմուշներ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական ժառանգության օրերի շրջանակում Ռուսական արվեստի թանգարանում բացվեց Հայաստանի անկախության 25-ամյա հոբելյանին նվիրված «Դրվագներ հայ կերպարվեստի ժառանգությունից» ցուցահանդեսը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ առաջին անգամ թանգարանի պահոցներից և մշտական ցուցադրությունից հանրությանը ներկայացվեցին 20-րդ դարի հայ կերպարվեստի այնպիսի նշանավոր վարպետների գործեր, ինչպիսիք են Մարտիրոս Սարյանը, Եղիշե Թադևոսյանը, Հակոբ Գյուրջյանը, Գևորգ Բաշինջաղյանը, Սեդրակ Առաքելյանը, Միքայել Ավետովը, Մինաս Ավետիսյանը, Ռուդոլֆ Խաչատրյանը, Դմիտրի Նալբանդյանը, Վահագն Թերզիբաշյանը: Ընտրանին ընդգրկում է նորագույն հայ կերպարվեստի երեք հիմնական փուլեր՝ նախախորհրդային, ստալինյան և ազգային երկրորդ մոդեռնիզմ: Ընդհանուր առմամբ՝ 14 ցուցանմուշ:
Ներկայացված ցուցանմուշները պրոֆ. Արամ Աբրահամյանի հավաքածուից են: Այս նվիրատվությունն իր պատմական հայրենիքին՝ Հայաստանին, Արամ Աբրահամյանի հայրենասիրության մեծագույն դրսևորում էր: Դատելով ընտրանու գործերից՝ ռուսական մոդեռնի սիրահար Արամ Աբրահամյանի հետաքրքրությունը հայ կերպարվեստի  նկատմամբ պայմանավորված էր ոչ միայն հայրենասիրությամբ, այլև նրա ողջ հավաքածուի պատմական և գեղարվեստական տրամաբանությամբ:
Ցուցահանդեսի համադրող, արվեստաբան, ռուսական արվեստի թանգարանի ավագ գիտաշխատող Լիլիթ Սարգսյանի խոսքով՝ ռուսական արվեստի թանգարանի հայկական հավաքածուն այսպես ամբողջական դեռևս ցուցադրված չի եղել:
«Ցուցահանդեսի հիմնական նպատական է ցույց տալ հայ կերպարվեստի համաշխարհային արժեքը: Խորհրդային տարիներին այն փակվեց, և հիմա մենք վերաիմաստավորվելու խնդիր ունենք, հենց անկախության համատեքստում արվեստի  միջոցով վերաարժևորելու մեր անկախ ինքնությունը»,- նշեց Լիլիթ Սարգսյանը:

Unique pieces of Armenian art presented in exhibition dedicated to 25th anniversary of Armenia’s Independence
YEREVAN, SEPTEMBER 24, ARMENPRESS. Within the framework of the European Heritage Days “Episodes of the Armenian Art Heritage” exhibition dedicated to the 25th anniversary of Armenia’s Independence was opened in the Museum of Russian Art, reports “Armenpress”.
For the first time the works of the 20th century’s Armenian art’s prominent masters were presented to the public. The works of masters such as Martiros Saryan, Yeghishe Tadevosyan, Hakob Gyurjyan, Gevorg Bashinjaghyan, Sedrak Arakelyan, Mikayel Avetov, Minas Avetisyan, Rudolf Khachatryan, Dmitry Nalbandyan, Vahagn Terzibashyan were included in the exhibition. In total, 14 exhibits were presented.
The exhibits are from Professor Aram Abrahamyan’s collection.
Exhibition curator, senior researcher of the Museum of Russian Art Lilit Sargsyan said the Armenian collection of the Russian Art Museum has not been presented in complete so far.
“The exhibition mainly aims to show the universal value of the Armenian art. During the Soviet times it was closed, and now in the context of independence we need to revalue our independent identity through the art”, she said.