Գդինյայի կինոփառատոնում «Ոսկե առյուծն» ստացել Է լեհ նկարչի մասին պատմող ժապավենը
Լեհաստանի հյուսիսի Գդինյա քաղաքում հանգստյան օրերին ավարտվել Է 41-րդ կինոփառատոնը, որի լավագույն ֆիլմ Է ճանաչվել 32-ամյա ռեժիսոր Յան Մատուշինսկիի «Վերջին ընտանիքը» կենսագրական ժապավենը, որը պատմում Է լեհ նկարիչ Զջիսլավ Բեկսինսկիի կյանքի մասին: Փառատոնի բարձրագույն պարգեւը՝ «Ոսկե առյուծ» արձանիկն, ստացած կինոնկարում ներկայացվում են նկարչի հարաբերությունները իր կնոջ՝ Զոֆյայի եւ որդու՝Տոմաշի հետ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Արծաթե առյուծը» բաժին Է հասել Մացեյ Պեշիցայի «Ես մարդասպան եմ» ֆիլմին: «Պլատինե առյուծը», որը Գդինյայում հանձնում են ամբողջ ստեղծագործական գործունեության, այլ ոչ թե ինչ-որ առանձին կինոնկարի համար, ստացել Է ռեժիսոր Յանուշ Մաեւսկին:
Վոյցեխ Սմաժովսկիի «Վոլին» կինոնկարը, որը համարվում Էր փառատոնի ֆավորիտը, պարգեւ Է ստացել սոսկ լավագույն դերասանական դեբյուտի համար: Դրա դափնեկիրը՝ դերասանուհի Միխալինա Լաբաչը, վոլինյան սպանդի վերաբերյալ Լեհաստանի կինեմատոգրաֆի պատմության մեջ առաջին ֆիլմում խաղացել Է երիտասարդ լեհուհու գլխավոր դերը, որի կյանքը կործանվել Է Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամամանակ ուկրաինացի ազգայնականների գազանությունների պատճառով:
Գդինյայի փառատոնը Լեհաստանի գլխավոր կինոստուգատեսն Է: Բալթիկ ծովի ափին գտնվող քաղաքում այն տեղի Է ունենում ամեն տարի՝ իր հյուրերին ցուցադրելով լեհական կինեմատոգրաֆի նորույթները եւ ընտրելով տեղացի ռեժիսորների լավագույն կինոժապավենները, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

На кинофестивале в Гдыне "Золотого льва" получила лента о польском художнике
В городе Гдыня на севере Польши в выходные завершился 41-й кинофестиваль, лучшим фильмом которого была признана биографическая лента "Последняя семья" 32-летнего режиссера Яна Матушиньского, рассказывающая о жизни польского художника Зджислава Бексиньского. В получившей высшую награду фестиваля - статуэтку "Золотого льва" - картине раскрываются отношения художника с его женой Зофьей и сыном Томашем.
"Серебряный лев" достался фильму "Я - убийца" Мацея Пепшицы. "Платиновый лев", которого в Гдыни вручают за совокупность творчества, а не за какую-то отдельную картину, получил режиссер Януш Маевский.
Считавшаяся фаворитом фестиваля - картина "Волынь" Войчеха Смажовского - получила лишь награду за лучший актерский дебют. Ее обладательница - актриса Михалина Лабач - сыграла в первом в истории польского кинематографа фильме о волынской резне главную роль молодой польки, чья жизнь была разрушена из-за зверств украинских националистов во время Второй мировой войны,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Фестиваль в Гдыне - главный польский киносмотр. Он проходит в городе на побережье Балтийского моря каждый год, демонстрируя своим гостям новинки польского кинематографа и выбирая лучшие ленты местных режиссеров.