Ճապոնացիներն իրականից չտարբերվող համակարգչային աղջկա են ցուցադրել
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնացի դիզայներներ Տերույուկի եւ Յուկա Իշիկավաները CGI-անիմացիայի օգնությամբ ստեղծել են համակարգչային աղջկա՝ Սայային: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հոկտեմբերի 18-ին հայտնել Է CNet-ը:
Հոկտեմբերի սկզբին դիզայներները Սայայի օգտահաշիվը զետեղել են ճապոնական սոցցանցերում, ճշտելով, որ նա սովորում Է ավագ դպրոցում: Օգտատերերի մեծամասնությունը չի կարողացել անիմացիոն մոդելը տարբերել իրական աղջկանից:
Ավելի ուշ Տերույուկի եւ Յուկա Իշիկավաներն օգտվել են ռոբոտատեխնիկայի բնագավառի պրոֆեսոր Մասահիրո Մորիի օգնությունից եւ կարողացել են աղջկան շարժման մեջ ցույց տալ 3D-անիմացիայի օգնությամբ:

Японцы показали неотличимую от реальной компьютерную девушку
Японские дизайнеры Теруюки (Teruyuki) и Юка (Yuka) Ишикава (Ishikawa) с помощью CGI-анимации создали компьютерную девушку Сайю (Saya). Как передает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru, об этом во вторник, 18 октября, сообщает CNet.
В начале октября дизайнеры разместили аккаунт Сайи в японских соцсетях, уточнив, что она учится в старшей школе. Большинство пользователей не смогли отличить анимированную модель от реальной девушки.
Позже Теруюки и Юка Ишикава воспользовались помощью профессора в области робототехники Масахиро Мори (Masahiro Mori) и смогли показать девушку в движении с помощью 3D-анимации.