Ադրբեջանը ստում է լավաշի հարցում. ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն ընդունել է Հայաստանի հայտը դեռևս 2014թ.
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Օրերս ադրբեջանական մամուլում լուրեր էին շրջանառվում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից լավաշը հայկական մշակութային տարր ճանաչելու մասին որոշումը մերժելու և փոխարենը ադրբեջանական հայտը ընդունելու վերաբերյալ։ Սակայն, ինչպես միշտ, այս լուրերը չեն համապատասխանում իրականությանը։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, նոյեմբերի 28-ից Եթովպիայում մեկնարկած ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պաշտպանության միջկառավարական կոմիտեի 11-րդ նստաշրջանի ընթացքում քննարկվել են Մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ցանկերում գրանցվելու համար ներկայացված հայտերը, այդ թվում` Ադրբեջանի, Իրանի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի և Թուրքիայի կողմից ներկայացված «Տափակ հաց պատրաստելու և հյուրասիրելու մշակույթ. լավաշ, քաթըրմա, ժուպկա, յուֆկա» համատեղ հայտը:
Մեր տեղեկություններով, վերը նշված հայտը ներկայացվել է 2015 թ-ին՝  ի պատասխան Հայաստանի կողմից ավելի վաղ ներկայացված և 2014 թվականին Կոմիտեի 9-րդ նստաշրջանի ընթացքում ընդունված «Լավաշ, ավանդական հացի պատրաստումը, նշանակությունը և մշակութային դրսևորումները Հայաստանում» հայտի։
Հայկական կողմը բազմիցս բարձրաձայնել է, որ Ադրբեջանի կողմից պարբերաբար քայլեր են ձեռնարկվում քաղաքականացնելու ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գործունեությունը և այն համագործակցության ձևաչափից վերածելու քաղաքական տարաձայնությունների ու բախումների հարթակի, իսկ վերոնշյալ հայտը դրա հերթական ապացույցն է:
Չնայած «տափակ հացի» պատրաստման ավանդույթը լայնորեն տարածված է տարածաշրջանի բազմաթիվ երկրներում, Հայաստանում լավաշի պատրաստման մշակույթն իր բոլոր բաղադրիչներով` պատրաստման եղանակով, նշանակությամբ և մշակութային ինքնարտահայտման բազմազանությամբ, էապես տարբերվում է այլ երկրներում համանման մշակույթներից:
Հայկական պատվիրակությունը պնդել է, որ Կոմիտեն որդեգրի այն դիրքորոշումը, որն արտահայտել էր 2014 թվականին` ՀՀ կողմից ներկայացված հայտի քննարկման ժամանակ։ Հայկական կողմի նախաձեռնած քայլերի արդյունքում Կոմիտեի որոշման նախագիծը լրամշակվեց։
Նոյեմբերի 30-ին Կոմիտեն, քննարկելով վերոնշյալ համատեղ հայտը, իր որոշման մեջ հղում է արել ՀՀ կողմից ներկայացված հայտի առնչությամբ 2014 թվականին ընդունված որոշմանը՝ հաստատելով, որ «տարածաշրջանի, ինչպես նաև այլ երկրներում ապրող համայնքները կիրառում են հայտում ներկայացված «տափակ հացի» տեսակները»: Այդպիսով, Կոմիտեն կոչ է անում հայտը ներկայացնող երկրներին տվյալ տարրի պահպանման միջոցներն իրականացնելիս հաշվի առնել տարրի ավելի լայն մշակութային ընդգրկումը տարածաշրջանում և դրանից դուրս:
Ուստի Կոմիտեն իր որոշմամբ փաստում է, որ համատեղ հայտում նշվող տարրի գրանցումը չի ենթադրում, որ այն բացառիկ է, այլ կիրառվում է նաև «տարածաշրջանում և դրանից դուրս», իսկ «տափակ հացի» տեսակներից մեկը` լավաշը, դեռևս 2014 թվականին ընդգրկվել է Ներկայացուցչական ցանկում՝ որպես Հայաստանում կիրառվող տարր:
Իսկ ադրբեջանական մամուլում շրջանառվող տեղեկատվության առնչությամբ ցանկանում ենք ընդգծել, որ Կոմիտեն 2014 թվականին չի մերժել ՀՀ կողմից 2013 թվականին ներկայացված հայտը: Այն ընդունվել է 2014 թ. նոյեմբերի 26-ին` Կոմիտեի 9-րդ նստաշրջանի ընթացքում` անցնելով Կոնվենցիայով սահմանված ընթացակարգային փուլերը։

Azerbaijan spreads disinformation on Armenian flatbread, Armenia’s bid adopted by UNESCO back in 2014
Azerbaijan spreads disinformation on Armenian flatbread, Armenia’s bid adopted by UNESCO
back in 2014
YEREVAN, DECEMBER 2, ARMENPRESS. Recently, reports circulated in the Azerbaijani media stating UNESCO has rejected to acknowledge lavash as an Armenian cultural element and instead adopted the Azerbaijani bid. However, as always, this was another disinformation.
During the 11th session of the Intangible Cultural Heritage Committee of UNESCO, which was launched on November 28 in Ethiopia, bids presented to be included in the intangible cultural heritage lists were discussed, including the joint bid of Azerbaijan, Iran, Kazakhstan, Kirgizstan and Turkey – “Flatbread making and sharing culture: Lavash, Katyrma, Jupka, Yufka”.
According to our information, the abovementioned bid was submitted in 2015, in response to the “Lavash, traditional bread making, significance and cultural manifestations in Armenia” bid, which was presented earlier and adopted during the 9th session of the committee.
The Armenian side has numerously announced that Azerbaijan regularly attempts politicizing the activity of UNESCO and transforming it into a platform of political disagreements and clashes from a cooperation format, and the above-mentioned bid is another evidence of it.
Although the “Flatbread” making tradition is widespread in numerous countries of the region, the preparation of lavash in Armenia significantly differs from similar cultures in other countries by all components, with method of preparation, significance and self- expression of diversity.
The Armenian delegation insisted the Committee to adopt the stance which it expressed in 2014 during the discussion of the bid presented by Armenia. As result of measures taken by the Armenian side, the draft decision of the Committee was amended.
During discussions of the abovementioned joint bid on November 30, the Committee cited the 2014 decision regarding the Armenian bid in its decision, affirming that “communities living in the region, as well as other countries, use the types of flatbreads presented in the bid. Therefore, the Committee urges the bid presenting countries to take into consideration the wide cultural inclusion both inside and outside the region of the element when implementing the preservation measures of the mentioned element.
The Committee states that listing the element in the joint bid does not imply that it’s exclusive, but is also used “in and out of the region”, and one of the types of “flatbread”, the lavash, was included in the List back in 2014 as an element used in Armenia.
In regards to the Azerbaijani disinformation, we once again underscore that the Committee did not reject Armenia’s bid in 2013. It was adopted on November 26, 2014, during the 9th session of the Committee.