Ադրբեջանը ստում է լավաշի հարցում. ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն ընդունել է Հայաստանի հայտը դեռևս 2014թ.
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Օրերս ադրբեջանական մամուլում լուրեր էին շրջանառվում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից լավաշը հայկական մշակութային տարր ճանաչելու մասին որոշումը մերժելու և փոխարենը ադրբեջանական հայտը ընդունելու վերաբերյալ։ Սակայն, ինչպես միշտ, այս լուրերը չեն համապատասխանում իրականությանը։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, նոյեմբերի 28-ից Եթովպիայում մեկնարկած ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պաշտպանության միջկառավարական կոմիտեի 11-րդ նստաշրջանի ընթացքում քննարկվել են Մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ցանկերում գրանցվելու համար ներկայացված հայտերը, այդ թվում` Ադրբեջանի, Իրանի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի և Թուրքիայի կողմից ներկայացված «Տափակ հաց պատրաստելու և հյուրասիրելու մշակույթ. լավաշ, քաթըրմա, ժուպկա, յուֆկա» համատեղ հայտը:
Մեր տեղեկություններով, վերը նշված հայտը ներկայացվել է 2015 թ-ին՝  ի պատասխան Հայաստանի կողմից ավելի վաղ ներկայացված և 2014 թվականին Կոմիտեի 9-րդ նստաշրջանի ընթացքում ընդունված «Լավաշ, ավանդական հացի պատրաստումը, նշանակությունը և մշակութային դրսևորումները Հայաստանում» հայտի։
Հայկական կողմը բազմիցս բարձրաձայնել է, որ Ադրբեջանի կողմից պարբերաբար քայլեր են ձեռնարկվում քաղաքականացնելու ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գործունեությունը և այն համագործակցության ձևաչափից վերածելու քաղաքական տարաձայնությունների ու բախումների հարթակի, իսկ վերոնշյալ հայտը դրա հերթական ապացույցն է:
Չնայած «տափակ հացի» պատրաստման ավանդույթը լայնորեն տարածված է տարածաշրջանի բազմաթիվ երկրներում, Հայաստանում լավաշի պատրաստման մշակույթն իր բոլոր բաղադրիչներով` պատրաստման եղանակով, նշանակությամբ և մշակութային ինքնարտահայտման բազմազանությամբ, էապես տարբերվում է այլ երկրներում համանման մշակույթներից:
Հայկական պատվիրակությունը պնդել է, որ Կոմիտեն որդեգրի այն դիրքորոշումը, որն արտահայտել էր 2014 թվականին` ՀՀ կողմից ներկայացված հայտի քննարկման ժամանակ։ Հայկական կողմի նախաձեռնած քայլերի արդյունքում Կոմիտեի որոշման նախագիծը լրամշակվեց։
Նոյեմբերի 30-ին Կոմիտեն, քննարկելով վերոնշյալ համատեղ հայտը, իր որոշման մեջ հղում է արել ՀՀ կողմից ներկայացված հայտի առնչությամբ 2014 թվականին ընդունված որոշմանը՝ հաստատելով, որ «տարածաշրջանի, ինչպես նաև այլ երկրներում ապրող համայնքները կիրառում են հայտում ներկայացված «տափակ հացի» տեսակները»: Այդպիսով, Կոմիտեն կոչ է անում հայտը ներկայացնող երկրներին տվյալ տարրի պահպանման միջոցներն իրականացնելիս հաշվի առնել տարրի ավելի լայն մշակութային ընդգրկումը տարածաշրջանում և դրանից դուրս:
Ուստի Կոմիտեն իր որոշմամբ փաստում է, որ համատեղ հայտում նշվող տարրի գրանցումը չի ենթադրում, որ այն բացառիկ է, այլ կիրառվում է նաև «տարածաշրջանում և դրանից դուրս», իսկ «տափակ հացի» տեսակներից մեկը` լավաշը, դեռևս 2014 թվականին ընդգրկվել է Ներկայացուցչական ցանկում՝ որպես Հայաստանում կիրառվող տարր:
Իսկ ադրբեջանական մամուլում շրջանառվող տեղեկատվության առնչությամբ ցանկանում ենք ընդգծել, որ Կոմիտեն 2014 թվականին չի մերժել ՀՀ կողմից 2013 թվականին ներկայացված հայտը: Այն ընդունվել է 2014 թ. նոյեմբերի 26-ին` Կոմիտեի 9-րդ նստաշրջանի ընթացքում` անցնելով Կոնվենցիայով սահմանված ընթացակարգային փուլերը։

Азербайджан лжет в вопросе лаваша: ЮНЕСКО приняло заявку Армении еще в 2014 году
На днях в азербайджанский СМИ распространились слухи о том, что решение ЮНЕСКО о признании лаваша элементом армянской культуры будет отменено и взамен будет принята азербайджанская заявка. Однако, как всегда, эти сведения не соответствуют действительности.
Как сообщает «Арменпресс», в ходе стартовавшей  28 ноября в Эфиопии 11-й сессии Межправительственного комитета по охране нематериального культурного наследия ЮНЕСКО были обсуждены заявки, представленные на включение в Список нематериального культурного наследия человечества, в том числе, представленная Азербайджаном, Ираном, Казахстаном и Турцией совместная заявка "Культура приготовления и преломления хлебной лепешки — лаваша, катырмы, жупки, юфки"
По нашим сведениям, вышеуказанная заявка была представлена в 2015 году в ответ на представленную Арменией в 2014 году заявку “Лаваш: приготовление, значение и внешний вид традиционного армянского хлеба как выражение культуры”.
Армянская сторона неоднократно заявляла, что со стороны Азербайджана периодически предпринимаются шаги в направлении политизации деятельности ЮНЕСКО, и вместо формата сотрудничества делается попытка превратить ее в платформу политических разногласий и  столкновений, и данная заявка является ярким примером тому.
Несмотря на то, что традиция приготовления “тонкого хлеба” широко распространена в разных странах региона, культура выпечки лаваша в Армении со всеми своими компонентами - способом приготовления, значением и многообразием культурного самовыражения, существенно различается от аналогичных культур других стран.
Армянская делегация настояла на том, что Комитет должен сохранять позицию, принятую в 2014 году во время обсуждения заявки со стороны Армении. В результате предпримнятых армянской стороной мер проект решения комитета был доработан.
30 ноября, обсудив вышеупомянутую совместную заявку, комитет сослался на принятое в 2014 году на основании заявки со стороны РА решение, подтвердив, что “Общины  региона, а также других стран используют разновидности представленного в заявке “тонкого хлеба”. Таким образом, Комитет призвал представившие совместную заявку страны учитывать более обширную культурную интеграцию данного элемента  в регионе и за его пределами при осуществлении мер по сохранению данного элемента.
Итак, решение Комитета свидетельствует о том, что регистарция указанного в совместной заявке элемента не предполагает, что он является исключительным, а один из видов “тонкого хлеба” – лаваш, еще в 2014 году был включен в список ЮНЕСКО, как применяемый в Армении элемент.
По поводу распространенных в азербайджанских СМИ сведений следует подчеркнуть, что  в 2014 году Комитет не отказал в принятии заявки, представленной Арменией в 2013 году.  Решение было принято 26 ноября 2014 года в ходе 9-й сессии, пройдя все процедурные этапы Конвенции. Армения выбрана членом Комитета в июне  2016 года сроком на 4 года.