Գերմանիան եւս իր նպաստը բերեց ապրիլին Ադրբեջանի հրահրած ռազմական գործողությունների դադարեցմանը. դեսպան
Գերմանիան եւս իր նպաստը բերեց ապրիլին Ադրբեջանի հրահրած ռազմական
գործողությունների դադարեցմանը. դեսպան
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Գերմանիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունները հաստատվել են 1992թ. հունվարին: Դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակի առթիվ՝ երկկողմ քաղաքական և տնտեսական հարաբերությունների, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցում Գերմանիայի դիրքորոշման, Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևի և այլ հարցերի շուրջ «Արմենպրես»-ը զրուցել է Գերմանիայում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Աշոտ Սմբատյանի հետ:
-Պարոն դեսպան, այս տարի Հայաստանը և Գերմանիան նշում են դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը: Ինչպե՞ս եք գնահատում հայ-գերմանական երկկողմ հարաբերությունների ներկա մակարդակը և համագործակցությունը բազմակողմ միջազգային ձևաչափերում:
- 2017 թվականը, իրոք, հատկանշական տարի է մեր երկու երկրների հարաբերությունների պատմության համար. 25 տարի առաջ դրվեցին հայ-գերմանական դիվանագիտական հարաբերությունների հիմնաքարերը:
Երկուսուկես տասնամյակ անց պետք է արձանագրեմ, որ այդ հարաբերություններն անցել են զարգացման բնականոն ուղի, եւ այսօր կարող ենք խոսել բազմոլորտ համագործակցության եւ քաղաքական երկխոսության համահունչ ընթացքի մասին:
Երկկողմ եւ բազմակողմ ձեւաչափերով Գերմանիայի հետ փոխգործակցությունն ընդլայնելու Հայաստանի ձգտումը պայմանավորված է միջազգային ասպարեզում այդ երկրի քաղաքական եւ տնտեսական ակտիվ դերակատարմամբ, Եվրամիության մեջ ունեցած նրա ծանրակշիռ դիրքով, ինչպես նաեւ Հարավկովկասյան տարածաշրջանի նկատմամբ Գերմանիայի կողմից ցուցաբերվող հետաքրքրությամբ:
Գերմանիան Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական բարեփոխումներին աջակցող ամենաակտիվ դոնոր երկրներից է՝ ԱՄՆ-ից հետո` երկրորդը: Զարգացման համագործակցության քաղաքականության շրջանակներում Գերմանիայի կառավարությունը Հայաստանին 1992 թվականից ի վեր հատկացնում է տեխնիկական եւ ֆինանսական աջակցություն, որն իրականացվում է Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության` GIZ-ի եւ Վերակառուցման վարկային բանկի` KfW-ի միջոցով:
Գերմանիան Հայաստանի առաջատար առեւտրային գործընկերներից է, իսկ ԵՄ երկրների շարքում գրավում է առաջին տեղը: Ներկայումս Հայաստանում գրանցված է գերմանական կապիտալի մասնակցությամբ մի քանի տասնյակ   ձեռնարկություն:
Ակտիվ փոխգործակցություն է ծավալվում մշակութային, գիտակրթական, ռազմաքաղաքական, առեւտրատնտեսական, ապակենտրոնացված համագործակցության ոլորտներում, առկա է լայն իրավապայմանագրային դաշտ: Հաջողությամբ է ընթանում բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը: Սերտ կապեր են հաստատվել Հայաստանի Ազգային ժողովի եւ Գերմանիայի Բունդեսթագի միջեւ. Բունդեսթագում գործում է Գերմանա-հայկական ֆորում:
Ակտիվ համագործակցություն է ծավալվում ռազմական ոլորտում՝ ռազմական բժշկության, ռազմական կրթության,  փորձի փոխանակման, ինչպես նաեւ ՆԱՏՕ-ի «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակներում: 2010-ից Աֆղանստանում անվտանգության ապահովման ուղղությամբ խաղաղապահ առաքելություն  ՀՀ ԶՈւ  ստորաբաժանումը  իրականացնում է ԳԴՀ  ԶՈՒ հրամանատարության ներքո:
Քաղաքական երկխոսության խթանման տեսանկյունից կարեւորվում են բարձրաստիճան այցերը, հատկապես վերջին շրջանում՝ ՀՀ Նախագահի պաշտոնական այցը Գերմանիա անցյալ տարվա ապրիլին, ինչպես նաեւ ԱԳ նախարարների մակարդակով ձեւավորված կանոնավոր երկխոսությունը:
Հայաստանի եւ Գերմանիայի միջեւ ստորագրվել են տարբեր ոլորտներում 60-ից ավելի միջպետական, միջկառավարական եւ միջգերատեսչական համաձայնագրեր:
Այս տարի Գերմանիայի կառավարությունը պաշտոնապես սկսում է Երեւանում Գյոթեի ինստիտուտի հիմնադրման գործընթացը, մասնավորապես՝ տարվա ընթացքում կբացվի Գյոթեի անվան կենտրոնը, ինչն էլ, ըստ գործող ընթացակարգի, կնախապատրաստի ինստիտուտի հիմնադրումը Հայաստանում: Այսպիսով, արդեն իսկ ակտիվ մշակութային եւ գիտակրթական համագործակցությունը կդառնա լիարժեք:
-Վերջին շրջանում Հայաստանը սկսել է ավելի մեծ ուշադրություն դարձնել տնտեսական դիվանագիտությանը: Ի՞նչ մակարդակի են հայ-գերմանական տնտեսական հարաբերությունները, մասնավորապես ո՞ր ոլորտներում եք զարգացման հեռանկարներ տեսնում: Ձեր ունեցած ամենաթարմ տվյալներով որքա՞ն է կազմում երկկողմ առևտրաշրջանառության ծավալը:
-Մեր ներկայիս առաջնահերթությունների շարքին է պատկանում մեր երկու երկրների միջեւ տնտեսական համագործակցության խթանումը, որի համար, կարծում եմ, առկա է նպաստավոր իրավապայմանագրային դաշտ: Հատկապես ՀՀ-ում օրենսդրական վերջին փոփոխությունները լուրջ հնարավորություններ են ստեղծում Հայաստանում օտարերկրյա ներդրումների համար: Մենք ջանքեր ենք գործադրում այդ մասին իրազեկելու գերմանական տնտեսական շրջանակներին:
Հայաստանի եւ Գերմանիայի միջեւ առեւտրաշրջանառությունը 2016-ին կազմել է  325.6 մլն դոլար: Նույն ժամանակահատվածի համար արտահանումը կազմել է 138.9 մլն դոլար, ներմուծումը, ըստ ապրանքի ծագման երկրի, 186.6 մլն դոլար,  իսկ ըստ առեւտուր անող երկրի` 154 մլն դոլար: Այս ցուցանիշներով Գերմանիան Ռուսաստանից եւ Չինաստանից հետո Հայաստանի երրորդ առեւտրային գործընկերն է, իսկ ԵՄ երկրների շարքում` առաջինը:
Գերմանիայից Հայաստան են ներմուծվում հիմնականում ավտոմեքենաներ, ավտոսարքավորումներ, քիմիական ապրանքներ, էլեկտրոնիկա: Հայաստանից Գերմանիա հիմնականում արտահանվում է բնական հումք` երկաթ, պղինձ, մոլիբդեն, ինչպես նաեւ թեթեւ արդյունաբերության արտադրանք։
Հայ-գերմանական տնտեսական կապերի զարգացման գործում կարեւոր տեղ է զբաղեցնում գերմանական «Cronimet» ընկերությունը, որը 2004-ին ձեռք է բերել «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերի 70%-ը (132 մլն. ԱՄՆ դոլար): Սա Հայաստանում իրագործված գերմանական ամենախոշոր ներդրումային ծրագիրն է, ինչի արդյունքում էլ Գերմանիան հանդիսանում է օտարերկրյա խոշոր ներդրողներից մեկը Հայաստանում:
2016 թվականից Հայաստանում պաշտոնապես իր գործունեությունն է սկսել  Գերմանական տնտեսության միությունը, որը գործում է աշխարհի տարբեր երկրներում: Երկկողմ առեւտրատնտեսական կապերի զարգացման, Հայաստանում գերմանական ներդրումները խրախուսելու նպատակով պարբերաբար կազմակերպվում են  գործարար համաժողովներ ու կլոր սեղանները: Ընթացիկ տարվա փետրվարին եւս Բեռլինում կանցկացվի մեծ տնտեսական համաժողով: Համաժողովի ընթացքում ուշադրությունը կենտրոնացնելու ենք մեր երկու պետությունների համար այնպիսի առաջնային ոլորտների եւ ծրագրերի վրա, ինչպիսիք են՝ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, տրանսպորտի եւ հեռահաղորդակցության, էներգետիկ ոլորտները, ենթակառուցվածքային կարեւոր ծրագրերը: Ակտիվացել են նաեւ տնտեսական բնույթի փոխադարձ այցերը:
- Գերմանիան Եվրոպայում ամենաշատ միգրանտներ ընդունող երկիրն է: 2011թ. ի վեր Հայաստանը ևս առերեսվել է Սիրիայից փախստականների ընդունման խնդրին: Արդյոք այս ոլորտում կա՞ն համատեղ հայ-գերմանական ծրագրեր: Եթե ոչ, ապա արդյոք ծրագրվում է նման ծրագրերի ներդրում:
- Մերձավոր Արեւելքից, հատկապես Սիրիայից փախստականների ներհոսքն ու իրավիճակով պայմանավորված մարտահրավերները Գերմանիայի պետական, ինչպես նաեւ կուսակցական օրակարգի վերջին շրջանի առաջնահերթություններից են: Փախստականների հարցով Հայաստանի հետ փոքր ծրագիր է իրականացնում Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերությունը. այլ հատուկ ծրագրեր այս պահին մշակված չեն: Մենք շարունակում ենք հետեւել զարգացումներին եւ կարծում եմ այս դաշտում անելիքներ կան: Դիվանագիտական մեր լիազորությունների շրջանակում փորձում ենք անհրաժեշտության դեպքում օժանդակել  Գերմանիայում ապաստան խնդրող սիրիահայ փախստականներին:
-2016թ-ի հունիսի 2-ին Բունդեսթագն ընդունեց Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձև: Հատկանշական է, որ գերմանացի պատգամավորներն ընդունեցին Գերմանական կայսրության մեղսակցությունը Հայոց ցեղասպանությանը: Արդյոք տեսնում եք հեռանկար Հայոց  ցեղասպանության ժխտման քրեականացման համար Գերմանիայում:
-Անցած տարին այս առումով, իրոք, պատմական էր: Գերմանիան հերթական անգամ ապացուցեց համամարդկային արժեքների եւ մարդու հիմնարար իրավունքների հանդեպ ունեցած իր հավատարմությունը, ինչի համար մենք շնորհակալ ենք: Արդեն իսկ խիզախ քայլ է արվել Բեռլինի կողմից. Բունդեսթագը ձայների բացառիկ համամասնությամբ՝ գրեթե միաձայն դատապարտել է մեկ դար առաջ հայերի եւ Օսմանյան Կայսրությունում ապրող այլ քրիստոնյա փոքրամասնությունների ցեղասպանությունը:
Պատմական այս բանաձեւի պատրաստմանը մասնակցեցին Բունդեսթագի չորս խմբակցությունից երեքը, նրա օգտին քվեարկեցին բոլոր խմբակցությունները: Իրականում սա երկարատեւ եւ նպատակաուղղված աշխատանքի արդյունքն էր:
Չեմ ցանկանում բանաձեւի հնարավոր զարգացման մասին  կանխատեսումներ անել, քանզի ճիշտ չեմ համարում հատկապես նման զգայուն հարցի շուրջ շահարկումների առիթ տալը: Ասեմ միայն, որ մենք շարունակում ենք աշխատանքներ տանել, որպեսզի Հայոց ցեղասպանության թեման հիշողության քաղաքականության իմաստով վառ մնա գերմանական քաղաքական եւ հասարակական լայն շերտերում, որպեսզի Գերմանիայի նոր սերունդը եւս առերեսվի եւ ճանաչի այս՝ ոչ շատ վաղ անցյալում տեղի ունեցած ոճիրը՝ իբրեւ դաս, իբրեւ խոհ եւ հիշատակ: Այստեղ չպետք է մոռանալ, որ 20-րդ դարասկզբին տեղի ունեցած հայերի ցեղասպանությունը համընդհանուր եվրոպական հիշողության մի մասն է:
-Ինչպե՞ս եք գնահատում Գերմանիայի դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հարցում` որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ երկիր, ինչպես նաև վերջինիս դերակատարումը որպես ԵԱՀԿ նախագահող երկիր 2016թ-ին
-Մենք բարձր ենք գնահատում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում պաշտոնական Բեռլինի որդեգրած դիրքորոշումը:
Այդ առումով մեզ համար ողջունելի են ինչպես ԵԱՀԿ նախագահության օրոք, այնպես էլ դրանից առաջ Գերմանիայից հնչած հավասարակշիռ հայտարարությունները: Պաշտոնական Բեռլինը բազմիցս է հայտարարել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին աջակցելու եւ հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով կարգավորելու իր մոտեցման մասին: Ապրիլյան պատերազմի օրերին չուշացավ այն ժամանակվա ԱԳ նախարար Շտայնմայերի հայտարարությունն այն մասին, որ ուժի գործադրումն անընդունելի է եւ չի կարող խնդրի լուծում դառնալ: Այսպիսով, Գերմանիան եւս իր նպաստը բերեց ապրիլին Ադրբեջանի հրահրած լայնածավալ ռազմական գործողությունների դադարեցմանը:
-Պարոն դեսպան, ունե՞ք մի բանաձեւ, որով շարժվում եք Ձեր  այս պատասխանատու պաշտոնում
-Երբեք չեմ մտածել շարժվել հատուկ բանաձեւերով, քանզի յուրաքանչյուր իրավիճակ իրեն հատուկ, երբեմն չկրկնվող վերաբերմունք է պահանջում: Սակայն կան սկզբունքներ, որոնց, թերեւս, անփոփոխ կերպով հավատարիմ եմ մնում ինչպես մասնագիտական, այնպես էլ անձնական շատ հարցերում: Այստեղ կառանձնացնեմ, թերեւս, «փորձելու» սկզբունքը, փորձելու արվեստը, այն է՝ փորձել թեկուզ անհնարին թվացող իրավիճակներում: Սա այն փոքր քայլերի արվեստն է, որը լուրջ հիմնաքար է հատկապես դիվանագիտության մեջ հաջողություններ ունենալու հարցում՝ փորձել ամեն ինչ, փորձել թեկուզ անհաղթահարելի, անիրականանալի թվալու դեպքում:
Գերմաներենում այսպիսի մի ասացվածք կա, իրականում՝ հռոմեական ծագմամբ՝ տեւական կաթիլները քար են ծակում: Ես այդ կաթիլների կողմնակիցն եմ, ամեն մի հատիկ կաթիլի, որը փոքր, չնչին եւ անուժ է թվում, սակայն դա ընդամենը թվացյալ է, քանզի շատ հաճախ հաջողությունն այդ կաթիլներին հավատալու, նրանց հարատեւությունն ու հաճախականությունն ապահովելու մեջ է:

Германия внесла свой вклад в прекращение военных действий во время развязанной Азербайджаном апрельской войны
Германия внесла свой вклад в прекращение военных действий во время развязанной
Азербайджаном апрельской войны
Дипломатические отношения между Арменией и Германией установились в январе 1992 года, и в связи с 25-летием установления дипломатических отношений, «Арменпресс» побеседовал с послом Армении в Германии Ашотом Смбатяном по ряду вопросов – в области политики, экономики, позиции германии по вопросу карабахского конфликта и пр.
- Г-н посол, в этом году отмечается 25-летие установления дипломатических отношений между Арменией и Германией. Как вы оцениваете армано-немецкие отношения и сотрудничество в различных международных форматах?
- 2017 год, действительно, является для нас значимым, поскольку 25 лет назад между Арменией и Германией установились дипломатические отношения.
Эти отношения прошли естественные этапы развития, и сегодня мы можем говорить о сотрудничестве в различных областях и о гармоничном течении политического диалога.
Стремление Армении расширить 2-сторонний и многосторонний диалог с Германией обусловлен активной ролью этой страны на международной арене, ее весомой ролью в ЕС, а также интересом Германии к Южному Кавказу.
Германия является одним из самых активных доноров в деле социально-экономического развития Армении – вторым после США. В рамках политики развития Германия предоставила Армении с 1992 года техническую и финансовую помощь, через свои международные организации GIZ и Кредитный банк реконструкции -  KfW.
Германия является ведущим торговым партнером Армении, в ЕС она находится на первом месте. В данный момент в Армении действуют несколько десятков компаний с немецким капиталом.
Развернуто активное сотрудничество в областях культуры, науки, образования, военно-политической, торгово-экономической отраслях, в том числе, в децентрализованном сотрудничестве. Наличествует широкая правовая-договорная база. Тесные связи между Бундестагом и НС Армении: в Бундестаге действует немецко-армянскин форум.
Развиается активное сотрудничество в военной области – в отраслях военной медицины, военного образования, обмена опытом, а также в рамках программы НАТО «Партнерство во имя мира».
С 2010-го года в миротворческой миссии в Аганистане задействованы армянские силы, которые служат в составе подразделений ВС Германии.
С точки зрения стимулирования политического диалога проходят взаимные визиты на высоком уровне: в последнее время состоялся визит президента Армении в Германию, а на уровне министров ИД сформировался регулярный диалог.
В различных отраслях между Арменией и Германией подписано более 60 межгосударственных, межправительственных и межведомственных соглашений.
В этом году правительство Германии обоснует Институт Гете в Армении, в частности, в Ереване откроется Центр Гете, что и подготовит открытие института. Таким образом, активное культурное и научно-образовательное сотрудничество станет полным.
- В последнее время в Армении особое внимание стали уделять экономической дипломатии. На каком уровне находятся экономические отношения с Германией? По самым свежим вашим данным, каков объем торгового оборота между нашими странами?
- В данный момент этот вопрос относится к приоритетным, а для стимулирования экономического сотрудничества существует необходимая правовая база. Особенно, в свете последний законодательных изменений в Армении, здесь создается серьезная возможность для иностранных инвесиций. Мы прилагаем усилия к тому, чтобы широко оповестить об этом деловые круги Германии.
В 2016 году торговый оборот между Арменией и Германией составил 325.6 млн долларов: экспорт составил  138.9 млн долларов, импорт – по стране производителю, 186.6 млн долларов,  по стране, осуществляющей торговую сделку - 154 млн долларов. После РФ и Китая, Германия является 3-м по величине торговым партнером Армении, среди же стран ЕС – она на первом месте.
Из Германии в Армении ввозятся автомобили, автооборудование, химические товары, электроника. Из Армении в Германию вывозятся сырье – железо, медь, молибден, и товары легкой промышленности.
Важное место в развитии торгово-экономических связей между Арменией и Германией занимает компания  «Cronimet», которая в 2004-м году приобрела 70% акций ЗАО «Зангезурский медно-молибденоеый комбинат» за 132 млн долларов, что является наиболее крупной инвестицией Германии в Армению.
В 2016 году в Армении свою деятельность официально начал Экономический сз Германии, который действует в различных странах мира. Для дальнейшего развития торгово-экономического сотрудничества между Арменией и Германией периодически организуются конференции, круглые столы. В феврале нынешнего года в Берлине пройдет экономический форум, на котором внимание будет заострено на таких отраслях, как ИТ, транспорт, телекоммуникации, энергетика, инфраструктуры. Активнее стали взаимные визиты экономического характера.
- Среди стран ЕС Германия является лидером по части приема мигрантов. С  2011года Армения столкнулась с проблемой сирийских беженцев. Есть ли в этой области совместные программы с Германией? Если нет, то запланированы ли подобные программы?
- Приток беженцев с Ближнего Востока, в частности, из Сирии, является приоритетным вопросом в государственной и партийной политике в Германии. Проводится небольшая совместная программа с международной организацией GIZ, пока других программ не запланировано.  Мы продолжаем следить за развитиями, и, думаю, в этом отношении многое еще предстоит сделать. В случае необходимости, через свои дипломатические каналы мы пытаемся помочь сирийским армянам-беженцам, которые оказались в Германии.
- 2-го июня 2016 года Бундестаг принял резолюцию о Геноциде армян. Примечательно, что депутаты приняли вину Германии в этом вопросе. Видите ли вы перспективы для криминализации отрицания Геноцида в Германии?
- Прошлый год оказался в этом отношении историческим. Германия в очередной раз доказала свою приверженность общечеловеческим ценностям и основным правам человека, за что мы ей благодарны. Это шаг по себе был проявлением мужества со стороны Бундестага, когда он практически единогласно осудил геноцид в отношении армян и других нацменьшинств в Османской империи.
В подготовке этой резолюции приняли участие 3 из 4 фракций Бундестага, а в пользу резолюции проголосовали все фракции. Это стало результатом долгой и кропотливой работы.
Не хочу делать прогнозы о дальнейшем развитии этой резолюции. Скажу лишь, что мы продолжаем вести работу, чтобы память о Геноциде армян продолжала оставаться яркой в политических и общественных кругах Германии, чтобы новое поколение Германии знало об этом. Не надо забывать, что Геноцид армян в начале 20-го века является частью общеевропейской исторической памяти.
- Как вы оцениваете позицию Гермнии в вопросе НКР – в качестве страны-члена Минской группы ОБСЕ, а также и в качестве страны-председателя ОБСЕ в 2016 году?
- Мы высоко ценим позицию официального Берлина в этом вопросе.
В этом отношении мы приветствуем заявления, сделанные Германии как в бытность председателем ОБСЕ, так и до этого.
Официальный Берлин неоднократно заявлял о своей поддержке усилий сопредседателей Минской группы ОБСЕ и о необходимости мирного урегулирования карабахского конфликта. В дни апрельской войны не запоздал отклик тогдашнего министр ИД Германии Штайнмайера о неприемлемости применения силы, чем Германия привнесла свой вклад в прекращение военных действий во время апрельской войны, развязанной Азербайджаном.
- Г-н посол, есть ли у вас формула, которой вы руководствуетесь в осуществлении своей ответственной миссии?
- Никогда не задумывался над особыми формулами для своих действий, поскольку в каждой ситуации есть свои нюансы, требующие неповторяющихся решений. Однако есть принципы, которым я остаюсь верен неизменно – как в профессии, так и в других вопросах. Выделю принцип «попытки» - сделать попытку даже в ситуациях, кажущихся невозможными. Это и есть искусство малых шагов, которое является базой для достижения крупных успехов в дипломатии.
На немецком есть такая пословица – на самом деле, древнеримского происхождения. Капля точит камень. Я – сторонник этих капель. Успех зачастую зависит от продолжительности этих капель, от веры в них.