Թբիլիսին ռացիոնալ հարաբերությունների ռազմավարություն է կիրառում Մոսկվայի հետ. Մարգվելաշվիլի
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանն սկսել Է ռացիոնալ հարաբերությունների ռազմավարություն իրականացնել Ռուսաստանի հետ երկու երկրների երխոսության մեջ լարվածությունը հաղթահարելու համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, փետրվարի 23-ին «Բելառուս 1» հեռուստաալիքի եթերում հայտարարել Է Վրաստանի նախագահ Գեորգի  Մարգվելաշվիլին: Նա պլանավորում Է մոտ ժամանակներս պաշտոնական այցով ժամանել Բելառուս:
«Մենք ռացիոնալ հարաբերությունների ռազմավարություն ենք սկսել Ռուսաստանի հետ, որոնք նվազագույնի կհասցնեն լարվածությունը պետությունների երկխոսության մեջ: Այդ համատեքստում մենք որոշել ենք, որ իմաստ ունի խոսել այն հարցերի մասին, որոնց շուրջ մենք մեծ տարաձայնություններ չունենք, խոսքը վերաբերում Է մշակութային, հումանիտար հարցերին, առեւտրին»,- ասել Է Մարգվելաշվիլին: Նա նշել Է, որ այդ գործընթացում կան դրական արդյունքներ, վրացական արտադրանքը վերադարձել Է ՌԴ-ի շուկա, ռուս գործարարները ներդրումներ են անում Վրաստանում, ակտիվորեն երկիր են ժամանում ռուս զբոսաշրջիկները: «Մենք ուրախ ենք դրա համար»,- ասել Է նա:
«Մենք կարծում ենք, որ ինչ-որ մի պահի ռուս քաղաքական գործիչների հետ երկխոսությունը կհիմնվի հենց Վրաստանի ու Ռուսաստանի շահերի, տարածաշրջանի շահերի վրա, այլ ոչ թե քաղաքական առճակատման վրա: Կարծում եմ, որ վեջիվերջո ռուս քաղաքական գործիչները կհասկանան դա, կհարգեն մեր երկրի ինքնիշխանությունը, այդժամ մենք կկառուցենք բարիդրացիական հարաբերություններ»,- հավելել Է Վրաստանի նախագահը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Президент Грузии: Тбилиси начал проводить стратегию рациональных отношений с Москвой
Грузия начала проводить стратегию рациональных отношений с Россией для преодоления напряженности в диалоге двух стран. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом заявил в четверг в эфире телеканала "Беларусь-1" президент Грузии Георгий Маргвелашвили. Он планирует в ближайшее время посетить Белоруссию с официальным визитом.
"Мы начали стратегию рациональных отношений с Россией, которые бы свели к минимуму напряженный тон между государствами. В этом контексте мы решили, что имеет смысл говорить о тех вопросах, где у нас нет больших разногласий - это и культурные, и гуманитарные вопросы, торговля", - сказал Маргвелашвили. Президент отметил, что в этом процессе есть положительные результаты: грузинская продукция вернулась на рынок РФ, российские бизнесмены инвестируют в Грузию, активно приезжают в страну российские туристы. "Мы этому рады", - сказал он.
"Мы думаем, что в какой-то момент диалог с российскими политиками будет основан как раз на интересах Грузии и России, на интересах региона, а не на основе политической конфронтации. Думаю, что в конце концов российские политики поймут это, будут уважать суверенитет нашей страны, тогда мы построим добрососедские отношения", - сказал президент.