ԵԱՀԿ ՄԽ նախկին համանախագահն անհրաժեշտ է համարում շփման գծում միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ներդրումը
ԵԱՀԿ ՄԽ նախկին համանախագահն անհրաժեշտ է համարում շփման գծում
միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ներդրումը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման համար պետք է փոխգործակցի Ռուսաստանի հետ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ՏԱՍՍ-ի հետ զրույցում այդ մասին նշել է Միջազգային հարցերով նյու-յորքյան խորհրդի փորձագետ, պրոֆեսոր Քերի Կավանոն, ով նախկինում զբաղեցրել է Եվրասիայում հակամարտությունների կարգավորման գործերով ԱՄՆ հատուկ ներկայացուցչի պաշտոնը:
Խորհրդին կից հակամարտությունների կանխման կենտրոնի հրապարակած հուշագրում նա զգուշացրել է, որ Հարավային Կովկասում նոր բռնության բռնկումը կարող է վտանգի տակ դնել Վաշինգտոնի հարաբերությունները Մոսկվայի, Անկարայի և Թեհրանի հետ:
«ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն արդեն հայտարարել է Ռուսաստանի հետ փոխգործակցելու մասին: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանն ուղղված համատեղ գործողությունները կարող են լինել մեկնարկային կետ ՝ այլ ոլորտներում երկու երկրների հետագա ջանքերի համար»,- ընդգծել է Կավանոն:
Հուշագրով ԱՄՆ վարչակազմին առաջարկվում է ակտիվ համագործակցել Ռուսաստանի հետ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում: «Դա ամերիկա-ռուսական գործընկերության ամենանախընտրելի հարթակն է, որտեղ երկու կողմերը փոխգործակցում են հասնելու ընդհանուր, կասկածի տակ չդրվող նպատակների. նվազեցնել ռազմական հակամարտության վերսկսման հնարավորությունները և հասնել  խաղաղ  կարգավորման»,- գտնում է Կավանոն, ով 1999-2001 թվականներին զբաղեցրել է նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահի պաշտոնը:
«Կարելի էր կարծել, որ մինսկյան գործընթացն արդյունքներ չի տվել: Սակայն, այն փաստը, որ վերջին ժամանակներս չի եղել լայնամասշտաբ հակամարտություն, ինքն իրենով խոսում է»,- նկատել է Կավանոն:
Փորձագետը վստահ է՝ վստահության և տարածաշրջանում անվտանգության ամրապնդման գործում ավելի վաղ համաձայնեցված քայլերի  գործնականում կյանքի կոչման անհրաժեշտության հարցում, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ դիտորդների թվի ավելացման և շփման գծում միջադեպերի հետաքննության անկախ մեխանիզմի ստեղծման, ինչը թույլ կտա կրճատել հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերը: «Այդ հակամարտության կարգավորումը բխում է բոլորի շահերից»,- ավելացրել է Կավանոն:

Эксперт: для урегулирования конфликта в Нагорном Карабахе нужно взаимодействие США и РФ
США следует взаимодействовать с Россией в урегулировании проблемы Нагорного Карабаха. Как передает Арменпресс, такое мнение выразил в пятницу в беседе с корреспондентом ТАСС эксперт нью-йоркского Совета по международным делам профессор Кэри Кавано, ранее занимавший пост спецпредставителя США по урегулированию конфликтов в Евразии. В меморандуме, распространенном в пятницу Центром по предотвращению конфликтов при Совете по международным делам, он предостерег, что новая вспышка насилия на Южном Кавказе может поставить под угрозу отношения Вашингтона с Москвой, Анкарой и Тегераном.
"Президент (США Дональд) Трамп уже заявлял о намерении взаимодействовать с Россией, - отметил собеседник агентства. - Совместные действия в том, что касается урегулирования в Нагорном Карабахе, могли бы стать отправной точкой для дальнейших усилий двух стран в других областях".
Меморандум содержит рекомендацию, адресованную администрации США, активнее контактировать с Россией в рамках Минской группы Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ). "Это наиболее предпочтительная площадка для американо-российского партнерства, где обе стороны содействуют достижению общих, не подвергаемых сомнению целей: минимизации возможности возникновения вооруженного конфликта и мирному урегулированию", - полагает Кавано, являвшийся в 1999-2001 годах сопредседателем Минской группы ОБСЕ.
"Неверно было бы считать, что Минский процесс не дал результатов, - подчеркнул он. - Тот факт, что в последнее время не было крупномасштабного конфликта, говорит сам за себя". Эксперт уверен в необходимости применить на практике ранее согласованные меры по укреплению доверия и безопасности в регионе, в частности увеличить число наблюдателей от ОБСЕ и создать независимый механизм для расследования инцидентов на линии соприкосновения сторон, что поможет сократить число нарушений соглашения о прекращении огня. "Урегулирование этого конфликта отвечает интересам всех", - добавил Кавано.