Լորենց Առուշանյանի մահվան կապակցությամբ ստեղծվել է թաղման կառավարական հանձնաժողով
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ մշակույթի նախարարությունը խորը վշտով տեղեկացնում է, որ մարտի 26-ին, կյանքի 82-րդ տարում մահացել է ՀՀ Ժողովրդական արտիստ, Գաբրիել Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնի դերասան Լորենց Առուշանյանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ մշակույթի նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, Լորենց Առուշանյանի մահվան կապակցությամբ ստեղծվել է թաղման կառավարական հանձնաժողով:
Լորենց Առուշանյանը ծնվել է 1935 թվականին Բաքվում: 1957 թվականին ավարտել է Երևանի գեղարվեստաթատերական ինստիտուտը (Վավիկ Վարդանյանի արվեստանոց)։ 1957-1962 թվականներին՝ Լենինականի դրամատիկական, 1962-1964 թվականներին՝ Երևանի ԿՍտանիսլավսկու անվան ռուսական, 1964 թվականից՝ ԳՍունդուկյանի անվան ազգային պետական թատրոնների դերասան է։
1989 թվականին արքեպիսկոպոս Մեսրոպ Աշճյանի հետ ստեղծել է «Վարարկն» հիմնադրամը և Արցախ առաքել սննդամթերք, վառելանյութ, դեղորայք, դրամական ու նյութական օգնություն ցույց տվել զոհված ու վիրավոր ազատամարտիկների ընտանիքներին, բռնագաղթածներին։ Եղել է Բերդաձորի ինքնապաշտպանական խորհրդի ներկայացուցիչը ՀՀ-ում, մասնակցել կամավորական ջոկատների կազմավորման ու հանդերձավորման, Բերդաձոր զենք, զինամթերք առաքելու աշխատանքներին։

По случаю смерти Лоренца Арушаняна создана правительственная комиссия по организации похорон
Министерство культуры Армении с глубокой скорбью сообщает, что 26 марта на 82-м году жизни скончался народный артист РА, актер Национального академического театра имени Сундукяна Лоренц Арушанян.
Как сообщили «Арменпресс» в пресс-службе Министерства культуры Армении, в связи с кончиной Лоренца Арушаняна создана правительственная комиссия по организации похорон.
Лоренц Арушанян родился 6 июля 1935 года в Баку. В 1953-57 гг. учился в Ереванском театральном институте (мастерская В. Варданяна). С 1957-62 гг. Арушанян работал в Ленинаканском театре драмы им. Мравяна. С 1962-64гг. работал в Ереванском русском театре драмы им. Станиславского. С 1964 г. Арушанян работал в Ереванском театре драмы имени Сундукяна, в котором сыграл многочисленные роли.
Он сыграл в следующих  постановках: «Идиот» Достоевского (Мышкин), «Отелло» Шекспира (Касио), «Перекресток» Арутюняна (Адамян), «Вишневый сад» Чехова (Гаев), «Разбойник Шиллера» (Карл Моор), «Встать, суд идет!» Зейтунцяна (Моргентау) и других.
Лоренц Арушанян также сыграл немало киноролей. Он, в частности, снялся в фильмах «Парни музкоманды», «Родник Эгнар», «Это сладкое слово – свобода» и других.
В 1984 году Арушанян стал заслуженным артистом Армении, а в 2003 году удостоился звания народного артиста Армении.