Toyota-ն աշխարհում 2,9 մլն ավտոմեքենա Է հետ կանչում անվտանգության բարձիկների խնդրի պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Toyota Motor ճապոնական ավտոմոբիլային կորպորացիան ամբողջ աշխարհում շուրջ 2,9 մլն ավտոմեքենա Է հետ կանչում Takata ընկերության արտադրության անվտանգության բարձիկների հետ կապված խնդրի պատճառով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, մարտի 30-ին հայտնել Է Reuters գործակալությունը:
Նրա տվյալներով՝ հետկանչի արշավը վերաբերում Է Toyota Corolla սեդանի իններորդ (E120, E130) եւ տասներորդ (E140, E150) սերունդներին, ինչպես նաեւ Toyota RAV4 քրոսովերին: Այս ավտոմեքենաներում, ինչպես նշում Է ընկերությունը, կարող են տեղադրված լինել անսարք պոմպերով անվտանգության բարձիկներ:
Ընդամենը շուրջ 750 հազար ավտոմեքենա հետ Է կանչվելու Ճապոնիայում, 650 հազարը՝ Չինաստանում, 1,16 միլիոնը՝ Օվկիանիայում եւ Մերձավոր Արեւելքում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ գործակալությունը:

Toyota отзывает 2,9 млн машин в мире из-за проблем с подушками безопасности
Японская автомобильная корпорация Toyota Motor отзывает около 2,9 млн автомобилей по всему миру из-за проблем с подушками безопасности производства компании Takata. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом в четверг сообщило агентство Reuters.
По его данным, отзывная кампания коснется седана Toyota Corolla девятого (E120, E130) и десятого (E140, E150) поколений, а также кроссовера Toyota RAV4. В этих автомобилях, как полагает компания, могут быть установлены подушки безопасности с неисправными насосами. Всего около 750 тысяч машин будут отозваны в Японии, 650 тысяч в Китае, 1,16 млн в Океании и на Ближнем Востоке, отмечает агентство.