Հայոց ցեղասպանության 102-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներ Շվեյցարիայում
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ժնևի Սուրբ Հակոբ եկեղեցում ապրիլի 24-ին մատուցվել է Հայոց ցեղասպանության սրբադասված նահատակների բարեխոսության կարգ, որին հաջորդել է ծաղկեպսակների զետեղման արարողությունը՝ եկեղեցու բակում տեղադրված Հայոց ցեղասպանության խաչքար-հուշակոթողի մոտ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, ելույթով հանդես է եկել Շվեյցարիայում ՀՀ դեսպանորդ Հասմիկ Տոլմաջյանը, ով, հիշատակելով Շվեյցարիայի ազգային խորհրդի և Ժնևի Մեծ խորհդի կողմից Հայոց ցեղասպանության պաշտոնական ճանաչումը, ընդգծել է ցեղասպանության միջազգային դատապարտման կարևորությունը մարդկության դեմ այդ ոճրի կանխարգելման համար։
Ելույթի ավարտին Հասմիկ Տոլմաջյանը նշել է, որ վերածնված Հայաստանը, ինչպես նաև աշխարհի հարյուրավոր քաղաքներում բազմահազար հայերի և օտարների մասնակցությամբ Հայոց ցեղասպանության զոհերի ոգեկոչման միջոցառումները, վկայությունն են Անատոլ Ֆրանսի՝ դեռևս 1916 թվականին հնչեցված մարգարեական խոսքերի իրավացիության, այն է «Հայաստանը մեռնում է, բայց Հայաստանը կվերածնվի նորից․․․ Մի ժողովուրդ, որը չի ցանկանում մեռնել՝ չի մեռնում»։
Հայոց ցեղասպանության 102-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներ կայացել են Շվեյցարիայի մի շարք այլ քաղաքներում ևս։

YEREVAN, APRIL 27, ARMENPRESS. A Mass was held in Geneva’s St. Hakob Church on April 24 dedicated to the memory of the Armenian Genocide victims, followed by a wreath laying ceremony at a memorial in the Church yard.
The foreign ministry told ARMENPRESS Armenia’s Envoy to Switzerland Hasmik Tolmajyan delivered a speech at the event, who mentioned Switzerland’s National Council’s and Geneva’s Grand Council’s official recognition of the Armenian Genocide, and stressed the importance of international condemnation of the genocide for the prevention of this crime against humanity.
Tolmajyan mentioned that the reborn Armenia, as well as the participation of thousands of Armenians in hundreds of cities worldwide and foreigners in commemorative events of the Armenian Genocide prove the correctness of Anatole France’s prophetic words back in 1916, when he said – “Armenia is dying, but Armenia will be reborn again…..People who don’t want to die, won’t die”.