25 անշարժ գույք, 5 տրանսպորտային միջոց, ավանդներ, արժեթղթեր. ինչ է Դատախազությունը պահանջում բռնագանձել Ռոբերտ Քոչարյանից
25 անշարժ գույք, 5 տրանսպորտային միջոց, ավանդներ, արժեթղթեր. ինչ է
Դատախազությունը պահանջում բռնագանձել Ռոբերտ Քոչարյանից
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը ներկայացրեց, թե ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ հայցադիմումներով դատախազությունն ինչ է պահանջում բռնագանձել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանից և նրան փոխկապակցված 7 անձանցից:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Վարդապետյանն այս մասին ասաց ԱԺ պետաիրավական հարցերի հանձնաժողովում Հայաստանի Հանրապետության դատախազության 2023 թվականի գործունեության մասին հաղորդման ներկայացմանը:
«2023 թվականի հոկտեմբերի 9-ին Հակակոռուպցիոն դատարան են ներկայացվել ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ հայցադիմումներ, որոնցով Գլխավոր դատախազությունը պահանջ է ներկայացրել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանից և նրան փոխկապակցված յոթ անձանցից (ընտանիքի անդամներ՝ կին, զավակներ, նրանց ամուսիններ) հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել՝ 25 միավոր անշարժ գույք՝ առավելապես Երևան քաղաքի Կենտրոն վարչական շրջանում, 5 տրանսպորտային միջոց, մասնակցություն՝ հայաստանյան և արտասահմանյան 16 իրավաբանական անձերում,  ավելի քան 4 միլիոն ԱՄՆ դոլարի ավանդներ և արժեթղթեր,  շուրջ 10 միլիարդ դրամին համարժեք փոխառությունների պահանջի իրավունք,  ավելի քան 35 միլիարդ դրամ, որն իրենից ներկայացնում է ապօրինի ծագում ունեցող դրամական միջոցների մնացորդի, բարեխիղճ երրորդ անձանց փոխանցված միջոցների և այլ ծախսված միջոցների հանրագումար»,–ասաց գլխավոր դատախազը:

YEREVAN, APRIL 29, ARMENPRESS. The Prosecutor General of Armenia, Anna Vardapetyan, presented what the Prosecutor's Office demands to confiscate from the second President of the Republic of Armenia, Robert Kocharyan, and 7 persons related to him in the lawsuits regarding confiscation of property of illegal origin, said during the report on the activities of the Prosecutor's Office of the Republic of Armenia in 2023 in the National Assembly Committee on State and Legal Affairs.
"On October 9, 2023, lawsuits regarding the confiscation of property of illegal origin were submitted to the Anti-Corruption Court, with which the General Prosecutor's Office requested the confiscation of the second President of the Republic of Armenia Robert Kocharyan and seven related persons including family members such as his wife, children, and their spouses. The requested confiscation is in favor of the Republic of Armenia and includes 25 units of real estate, primarily located in the Kentron administrative district of Yerevan, 5 means of transport, participation in 16 Armenian and foreign legal entities, deposits and securities more than $4 million, the right to request loans equivalent to about 10 billion AMD, more than 35 billion AMD, which encompasses the balance of funds of illegal origin, funds transferred to bona fide third parties, and other expended funds.", said the Prosecutor General.